آخرین وضعیت احداث پایگاه پسابندر؛ چشم رصدگر ارتش در دریای عمان

به گزارش تور چین ارزان، خبرنگاران: پایگاه دریایی پسابندر همچنان مراحل ساخت و سازهای خود را طی می نماید. فرمانده نیروی دریایی ارتش می گوید: هم اکنون کار ساخت موج شکن پایگاه به اتمام رسیده و به مرور زمان، کار نصب و راه اندازی تجهیزات در پایگاه کامل می گردد.

آخرین وضعیت احداث پایگاه پسابندر؛ چشم رصدگر ارتش در دریای عمان

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرنگاران، اواخر سال 91 بود که امیر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش از تأسیس یک پایگاه مهم دریایی در جنوب شرقی آب های سرزمینی ایران یا همان سواحل مکران اطلاع داد. او این خبر را 29 بهمن ماه سال 91 در یک همایش در منطقه چابهار داده بود.

آن طور که امیر سیاری گفته بود، این پایگاه دریایی جزو منطقه دریایی کنارک محسوب خواهد شد و نیروی دریایی ارتش پیش از این در این مناطق حضور نظامی نداشت، اما امروز برای دفاع از منافع و منابع آبی کشورمان در این منطقه حضور خواهد داشت.

فرمانده نیروی دریای ارتش وظیفه این پایگاه را کنترل رفت و آمدها اعلام نموده و گفته بود، با حضور نیروی دریایی در این منطقه، باید از این به بعد با اشراف بیشتری بتوانیم رفت و آمدها در منطقه را کنترل کنیم.

پسابندر، روستایی کوچک در حاشیه سواحل دریای عمان و در منطقه صفر مرزی ایران و پاکستان واقع شده است که شاید مجموعا کمتر از 200 خانوار در آن زندگی می نمایند که شغل اصلی مردم روستا نیز، ماهیگیری و صیادی است.

در حال حاضر ارتش جمهوری اسلامی ایران در سواحل دریای عمان چندین پایگاه دریایی در اختیار دارد که بعضی از آنها نقش منطقه دریایی را ایفا می نمایند. منطقه دریایی کنارک، پایگاه دریایی رأس میدانی و حالا پایگاه دریایی پسابندر جزو چند پایگاه مهم ارتش در سواحل دریای عمان محسوب می شوند.

تعداد اندکی در روستای پسابندر زندگی می نمایند

قرار است که بر اساس اعلام دریادار سیاری، از این پایگاه جهت تأمین و پشتیبانی یگان های اعزامی به آب های آزاد و بین المللی نیز استفاده گردد.

اما بر اساس آنچه سال 92 معاون مهندسی نیروی دریایی ارتش اعلام نموده است، احداث باند پهپاد، استقرار یگان هوادریا، حوضچه و تأسیسات دریایی و موشکی و آماده سازی زیرساخت های اولیه برای یگان های تکاور از جمله اقداماتی است که در راستای ارتقای توان ارتش در سواحل جنوب شرقی به ویژه پایگاه دریایی پسابندر اجرا شده است.

احتمالا قرار است که این پایگاه نظامی ماموریت های متعددی از جمله رصد و دفاع هوایی تحرکات دشمن و همچنین رصد عبور و مرورها از دریای عمان را برعهده داشته باشد.

در این میان، شاید پسابندر از اهمیت ویژه تری نسبت به بقیه پایگاه ها برخوردار باشد؛ براساس برآوردی که سازمان های بین المللی در سال 2006 انجام داده اند، روزانه چیزی حدود 17 میلیون بشکه نفت خام به وسیله تنگه هرمز و دریای عمان از منطقه خارج و به سرتاسر جهان صادر می گردد از این رو، این پایگاه موقعیت بسیار مناسبی در دهانه ورودی دریای عمان و شمال اقیانوس هند دارد.

موقعیت پسابندر در مدخل ورودی دریای عمان

اما ویژگی مهم این پایگاه آنجا معین تر می گردد که این پایگاه در منطقه مدخل ورودی دریای عمان مستقر شده است و از آن جایی که همه کشتی های جنگی، باربری و نفتکش ها فقط می توانند به وسیله دریای عمان وارد منطقه شده و از راستا تنگه هرمز به خلیج فارس بروند، وجود یک پایگاه نظامی دریایی با تجهیزاتی مدرن در مدخل ورودی این دریا، موقعیت استراتژیک آن پایگاه را نشان می دهد، یعنی همان موقعیتی که امروز پایگاه دریایی پسابندر داراست.

حالا با توجه به موقعیت خاص پسابندر، این پایگاه می تواند به راحتی با استفاده از تجهیزات راداری و گشت های دریایی و پهپادی، تمام رفت و آمدها به این منطقه مهم را رصد کند و بر همین اساس می توان پایگاه دریایی پسابندر را چشم رصدگری برای رصد تمام تحرکات مالی و نظامی در مدخل ورودی دریای عمان و حتی پایش برنامه های دشمن برای حضور نظامی در منطقه خلیج فارس نامید، البته استقرار رادارهایی از جنس سپهر نیز می تواند برد رصدگری این پایگاه را بیشتر کند.

در همین زمینه، دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با خبرنگار دفاعی خبرنگاران، با بیان اینکه پسابندر، آخرین بندر ایران در حاشیه دریای عمان است، گفت: هم اکنون در حال ساخت پایگاه دریایی پسابندر در آنجا هستیم و ساخت و سازهای زیادی در آنجا در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: هم اکنون کار ساخت موج شکن پایگاه به اتمام رسیده و به مرور زمان، کار نصب و راه اندازی تجهیزات در پایگاه کامل می گردد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش توضیح داد: نیروی دریایی ارتش سامانه های اطلاعاتی و شناسایی، کنترل و رصد تمام تحرکات در شمال اقیانوس هند و در منطقه را در اختیار دارد و سامانه ها و تجهیزات زیادی در پایگاه پسابندر نصب خواهد شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 461

به "آخرین وضعیت احداث پایگاه پسابندر؛ چشم رصدگر ارتش در دریای عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت احداث پایگاه پسابندر؛ چشم رصدگر ارتش در دریای عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید