شروع سومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1

به گزارش تور چین ارزان ، سومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در ژنو قرار بود از صبح امروز ساعت 9 به وقت محلی ژنو(ساعت 11:30 به وقت تهران) شروع گردد که با ساعاتی تاخیر از دقایقی پیش در ژنو شروع شد.

شروع سومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1

این مذاکرات از روز پنجشنبه بعد از ظهر در هتل اینتزکنتینانتال در ژنو در حال برگزاری است و احتمالا فردا ، یکشنبه 1 دی ماه نیز ادامه خواهد داشت .

بر اساس این گزارش، در پی توافق ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک بین ایران و 1+5 و بر اساس توافق طرفین مذاکرات کارشناسی برای اجرای توافق از روز 18 آذر ماه در وین شروع شده بود که این مذاکرات پس از 4 روز به دلیل تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا بر علیه چند شرکت و شخص ایرانی از سوی تیم مذاکره نماینده ایران متوقف شد.

مذاکرات پس از حدود یک هفته توقف و در پی مذاکراتی که سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره نماینده هسته ای ایران با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشتند از سر گرفته شد.

عراقچی که در بلژیک با اشتون دیدار کرد درباره این دیدار گفت : در این دیدار مواضع خودمان را به خانم اشتون منتقل کردیم که اگر مذاکرات قرار است ادامه یابد باید از سوء تفاهمات و زیاده خواهی ها اجتناب گردد.

وی با تاکید بر اینکه باید پایبند به متن توافق باشیم، توضیح داد: باید از اقدامات تحریک آمیز خودداری گردد.

عراقچی توضیح داد: خانم اشتون نیز بر این امر تاکید داشتند که لازمه اجرای توافق، اصل حسن نیت در مذاکرات است و گروه مذاکره نماینده 1+5 در وین نیز به همین ترتیب عمل می نمایند.

عضو ارشد تیم مذاکره نماینده هسته ای کشورمان ادامه داد: خانم اشتون اطمینان دادند که همه اعضای گروه به خصوص آمریکا متعهد به تعهدات هستند و بر این اساس تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد.

همچنین محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان نیز به همین دلیل در هفته گذشته با کاترین اشتون و جان کری ، وزیر امور خارجه آمریکا گفتگوهای تلفنی جداگانه ای داشت .

ریاست تیم مذاکره نماینده ایران در این دور از مذاکرات کارشناسی را نیز حمید بعیدی نژاد، مدیر کل امور سیاسی وزارت امور خارجه بر عهده دارد و کارشناسی از سازمان انرژی اتمی و بانک مرکزی و همچنین کارشناسان تحریم وی را همراهی می نمایند.

این مذاکرات به منطور آنالیز راهکارهای اجرای توافق برنامه اقدام مشترک صورت می گیرد. کارشناسان قرار است در این مذاکرات یک روز معین را برای شروع اجرا تعهدات دو طرف به توافق مذکور معین نمایند. پس از شروع اجرای توافق مذاکرات ایران و 1+5 طی هفته های آینده به منظور توافق برای مرحله نهایی شروع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1055

به "شروع سومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع سومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید