شروع عملیات 5 طرح بزرگ نفتی از امروز

به گزارش تور چین ارزان، تهران (پانا) - عملیات اجرایی پنج طرح نفتی امروز در سومین روز از هفته دولت با حضور وزیر نفت شروع به کار کرد.

شروع عملیات 5 طرح بزرگ نفتی از امروز

امروز عملیات اجرایی پنج طرح نفتی شامل فاز 2 طرح توسعه میدان مشترک یاران، طرح توسعه میدان مشترک بلال، توسعه و نگهداشت میدان نرگسی، طرح PDH بیدبلند خلیج فارس و افتتاح پروژه های عام المنفعه مسئولیت اجتماعی با حضور وزیر نفت در خوزستان آغاز شد.

در این میان، افزایش فراوری از میادین مشترک به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در راستای اقتصاد مقاومتی اهمیت ویژه ای دارد. با اجرای فاز 2 میدان مشترک یاران، فراوری از این میدان به 36 هزار بشکه در روز می رسد و 71 درصد بیشتر خواهد شد.

بعلاوه بخش گازی میدان بلال و با هدف افزایش فراوری گاز و استفاده از ظرفیت خالی پالایشگاه های پارس جنوبی توسعه داده خواهدشد.

میدان بلال در محدوده 30 کیلومتری جنوب شرقی میدان پارس جنوبی 90 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان و در عمق 70 متری آب های خلیج فارس بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر واقع شده است.

کشف مخازن نفتی این میدان به سال 1346 شمسی باز می شود که در نهایت توسعه لایه نفتی میدان بلال در اواخر دهه هفتاد شمسی در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت توتال فرانسه انجام پذیرفت و در سال 1381 فراوری نفت از این میدان آغاز شد.

وجود گاز در لایه های گازی میدان بلال در سال 1383 شمسی و پس از اولین چاه اکتشافی گازی به وسیله مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اثبات شد.

حجم تقریبی گاز درجای میدان حدود سه تریلیون فوت مکعب و حجم میعانات درجای ثبت شده آن بیش از 100 میلیون بشکه پیش بینی شده است.

با توجه به ظرفیت مازاد پالایشی و فرآورشی موجود در میدان گازی پارس جنوبی شرکت ملی نفت ایران برنامه ریزی به منظور استفاده بهینه از این ظرفیت و بهره برداری حداکثری از تاسیسات موجود و بعلاوه تامین خوراک مورد احتیاج این تاسیسات را در طولانی مدت در دستور کار خود قرارد داده است.

برنامه توسعه لایه گازی میدان بلال در چارچوب طرح جامع توسعه بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی در سال 1397 شمسی تعریف و مقدمات آغاز اجرایی فعالیت های آن در سال 1399 آغاز شد.

هدف از اجرای این طرح، انتقال گاز و میعانات گازی فراوریی به ترتیب به مقدار روزانه 500 میلیون فوت مکعب و 15 هزار بشکه و سپس انتقال آن به وسیله خط لوله له پالایشگاه های پارس جنوبی است.

تاسیسات ساحلی گاز استخراج شده از سکوی پروژه گازی بلال پس از اتصال به سکوی 12 c به پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی انتقال می یابد. این پالایشگاه دارای ظرفیت فرآورش مازاد است.

حجم گاز 2.7 هزار میلیارد فوت مکعب در لایه های کنگان و دالان و مقدار سرمایه گذاری 440 میلیون دلاری از محل توسعه صندوق ملی خواهد بود.

طرح دیگر بهره برداری ای 500 واحد مسکونی در مسجد سلیمان نیز راستای اجرای مسئولیت های اجتماعی انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 شهریور 1401 بروزرسانی: 7 شهریور 1401 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2413

به "شروع عملیات 5 طرح بزرگ نفتی از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات 5 طرح بزرگ نفتی از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید