اطلاعیه بانک مرکزی درباره حراج اوراق بدهی دولتی

به گزارش تور چین ارزان، خبرنگاران: بانک مرکزی نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در 27 خردادماه 99 و جزییات برگزاری حراج جدید را اعلام نمود.

اطلاعیه بانک مرکزی درباره حراج اوراق بدهی دولتی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (27 خردادماه 1399)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 20 خردادماه 1399 در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، 7 بانک و 10 نهاد اقتصادی غیربانکی سفارش های خود را به ارزش 146 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 9 هزار میلیارد ریال با نرخ بازده تا سررسید 15.6 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای اقتصادی برنده در روز سه شنبه 27 خردادماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی و شرکت فرابورس ایران در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (3 تیرماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، چهارمین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را مجدداً در روز سه شنبه 3 تیرماه 1399 اجرا می کند.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار با نرخ سود سالانه 15 درصد و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 1 تیرماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 1 تیرماه 1399 از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.

کلیه نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر دو نماد به طور جداگانه ارسال کنند. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مد قرار دهند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 3 تیرماه 1399 انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به معین سفارش های برنده از طریق معین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.

لازم به ذکر است بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1371

به "اطلاعیه بانک مرکزی درباره حراج اوراق بدهی دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه بانک مرکزی درباره حراج اوراق بدهی دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید