ایزدی: اروپا مایل است ایران ذیل برجام معطل بماند

به گزارش تور چین ارزان، این کارشناس مسائل بین الملل گفت: اروپا مایل است که ایران را ذیل برجام معطل کند، یعنی ایران به تعهدات خود عمل نموده ولی آنها نسبت به انجام تعهدات خود بی تفاوت باشند؛ این شرایط ایده آل غرب است.

ایزدی: اروپا مایل است ایران ذیل برجام معطل بماند

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با مهر در پاسخ به این سوال که آیا اروپا می تواند اقدام عملیاتی یا کار خاصی در زمان باقیمانده تا خاتمه گام دوم انجام دهد یا خیر، گفت: به اعتقاد من اروپایی ها کار جدی، اساسی و خاصی قرار نیست انجام دهند، آنها علاقه مندند که ایران در برجام باقی بماند چرا که محدودیت هایی بر جامعه و نظارت های گسترده مندرج در برجام برای برنامه هسته ای ایران را خواستارند و دغدغه های خاصی هم نسبت به انجام تعهدات خود ندارند.

وی گفت: اروپا مایل است که ایران را ذیل برجام معطل کند به این نحو که ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند و طرف مقابل، به طور خاص اروپایی ها، نسبت به انجام تعهدات خود بی تفاوت باشند، این شرایط ایده آل غربی ها است و به دنبال حفظ آن هستند.

ایزدی اعلام کرد: بیانیه شورای عالی امنیت ملی در اردیبهشت مبنی بر برداشتن گام اول کاهش تعهدات ایران در قالب برجام به معنای آن است که ایران از شرایط موجود خسته شده است و خواستار تغییر وضعیت فعلی است، اما اروپایی ها می خواهند با انجام اقداماتی، مانع از کاهش تعهدات ایران در برجام شوند.

این کارشناس مسائل بین الملل توضیح داد: به نظر من مدت زمان در نظر گرفته شده برای اروپایی ها که همان شصت روزه است خیلی زیاد است، شش روز کافی و مناسب بود. در واقع وقتی طرف مقابل به زمان بیشتری احتیاج دارد که راهکارهایی را داشته باشد و برای عملیاتی کردن آنها به زمان احتیاج داشته باشد. اما زمانی که اروپایی ها نه راهکاری دارند و نه تمایلی برای انجام تعهدات خود، فرصت شصت روزه زمان خیلی زیادی است.

ایزدی اضافه نمود: برداشتن گام های اول و دوم ایران باعث شده اروپا تا حدی نسبت به برجام دغدغه مند گردد که البته این هم به پشتوانه بعضی از اقدامات نظامی از جمله سرنگون کردن پهپاد آمریکایی، توقیف نفتکش انگلیسی و مواردی از این دست حاصل و متعاقب آن، طرف اروپایی متوجه جدیت ایران در پیشبرد اهداف خود شده است.

وی با بیان اینکه گذر زمان به نفع جمهوری اسلامی نیست بلکه به نفع طرف مقابل است، اضافه نمود: آنها به دنبال ایجاد فشار حداکثری علیه ایران و خسته کردن مردم و احیاناً ایجاد اغتشاش و ناآرامی در کشور هستند تا بدین وسیله بعضی از آقایان در داخل بگویند که ما باید به طرف مقابل امتیازهای بیشتری بدهیم و این داستانی است که آنها به جد دنبال می نمایند.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: ما باید پیش از خروج آمریکا از برجام، این موضوع را مطرح می کردیم که اگر آنها چنین کاری نمایند ایران هم از برجام خارج خواهد شد. اگر آن موقع این کار را انجام می دادیم خیلی بهتر بود. اما به جای آنکه اینطور بگوییم، رئیس جمهور و بعضی از مقامات دولت ما گفتند اگر آمریکا خارج گردد ما با اروپایی ها ادامه خواهیم داد و موضوع برجام اروپایی بدون حضور آمریکا را مطرح کردند.

ایزدی اعلام کرد: امروز و پس از گذشت 14 ماه تعیین شده که این سیاست اشتباه بوده و چیزی تحت عنوان برجام اروپایی نداریم، در واقع طرف اروپایی کار خاصی برای ما انجام نمی دهد که بخواهیم برجام اروپایی داشته باشیم، بنابراین ما باید هرچه زودتر این اسیاست اشتباه معطل ماندن برای اروپا را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی، مهم ترین کاری که دستگاه دیپلماسی باید انجام دهد این است که برای طرف مقابل تبیین کند که سیاست خارجی دولت آقای روحانی با یک تحول جدی روبرو شده است و آن اینکه نه تنها امیدی به آمریکا ندارد، بلکه دیگر امیدی هم به اروپا ندارد و این مطلب را باید جا بیاندازند. اما اکنون از چنین تفکری برای اروپا و آمریکا ایجاد نکردیم.

این کارشناس مسائل بین الملل در خاتمه گفت: یکی دیگر از مواردی که دستگاه دیپلماسی باید به طور جدی آن را پیگیری کند این است که برای طرف مقابل این مطلب را به خوبی تبیین کند که سیاست های آنها در قبال ایران جواب نداده، شما ببینید، طرف مقابل اینطور مطرح نموده که یا جمهوری اسلامی ایران از بین خواهد رفت یا اینکه از ما امتیازات بیشتری خواهند گرفت، ما باید با اقدامات دیپلماتیک و استفاده از روش های موجود، آنها را متوجه این مطلب کنیم که سیاست آنها اشتباه بوده و نتیجه ای برایشان نداشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 477

به "ایزدی: اروپا مایل است ایران ذیل برجام معطل بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایزدی: اروپا مایل است ایران ذیل برجام معطل بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید