ترافیک در مدار زمین، احتمال تصادف فضایی

به گزارش تور چین ارزان، نگرانی درباره امکان برخورد فضاپیماها با زباله های فضایی افزایش یافته است. در سپتامبر 2020، به سه فضانوردی که در ایستگاه فضایی بین المللی مشغول خدمت بودند، دستور داده شد که در صورت برخورد با زباله های فضایی، در نزدیکی یک اتاقک فرار در بخش روسی ایستگاه پناه بگیرند.

ترافیک در مدار زمین، احتمال تصادف فضایی

ناسا و اسپیس ایکس برای جلوگیری از برخورد ماهواره هاشان با یکدیگر توافق نامه امضا نموده اند.

این توافقنامه اجتناب از تداخل موجی و جلوگیری از برخورد... و نیز ماموریت های مشترک برای ارسال فضانورد/مسافر فضایی را در بر می گیرد. طبق بیانیه مطبوعاتی ناسا، دلیل انعقاد این توافق نامه شمار زیاد ماهواره های استارلینک شرکت اسپیس ایکس است که اکنون در مدار زمین هستند.

استیو جورشیک، مدیر ناسا، گفت: جامعه امروز برای ارتباطات دنیای، ناوبری، پیش بینی آب و هوا و موارد دیگر، به قابلیت های مبتنی بر فضا متکی است. با پرتاب هر چه بیشتر ماهواره ها از سوی شرکت های تجاری، حیاتی است که هماهنگی ها را افزایش دهیم و با تبادل داده ها و خلق بهترین راهکارها، از امنیت فضا اطمینان یابیم.

در حال حاضر بیش از هزار ماهواره استارلینک در سراسر دنیا در مدار زمین هستند. این رقم بیش از یک چهارم همه ماهواره های فعال است و همه آن ها طی دو سال گذشته به مدار کره زمین فرستاده شده اند.

پیش بینی می گردد که اسپیس ایکس به پرتاب ماهواره ها ادامه دهد تا زمانی که یک صورت فلکی متشکل از 40 هزار ماهواره تشکیل گردد. همزمان، رقبای این شرکت و نیز ستاره شناسان، درباره عواقب امنیتی و علمی این حجم بزرگ از ماهواره ها در مدار زمین، ابراز نگرانی نموده اند.

ناسا می گوید، از آنجا که ماهواره های استارلینک برای برآورد پارامترهای مداری به ناوبری جی پی اس مجهز هستند و نیز سیستم پیشرانه یونی و قابلیت مانور اتوماتیک دارند، جلوگیری از برخوردهای بالقوه امکان پذیر است. اسپیس ایکس گفته است که ماهواره های آن اتوماتیک یا با فرمان از روی زمین، از قرار دریافت در جهت فعالیت های ناسا می پرهیزند و این دو سازمان در هماهنگی با هم اقدام می نمایند.

نگرانی درباره امکان برخورد فضاپیماها با زباله های فضایی افزایش یافته است. در سپتامبر 2020، به سه فضانوردی که در ایستگاه فضایی بین المللی مشغول خدمت بودند، دستور داده شد که در صورت برخورد با زباله های فضایی، در نزدیکی یک اتاقک فرار در بخش روسی ایستگاه پناه بگیرند. این سومین بار از ژانویه سال جاری است که این ایستگاه فضایی مجبور به یک مانور نامنتظره شده است.

در ماه اکتبر، نزدیک بود تصادمی بین یک قطعه رها شده از یک موشک چینی و یک ماهواره از کار افتاده شوروی سابق رخ دهد. احتمال برخورد 10 درصد بود، اما نهایتا رخ نداد. نتایج چنین تصادم هایی می تواند ایجاد لایه ای از زباله ها و گرد وغبارهای فضایی در اطراف زمین باشد که سفر فضایی را ناممکن و ناامن می سازد. در حال حاضر هنوز هیچ اقدام مشخصی برای پاکسازی زباله های فضایی انجام نمی گیرد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1823

به "ترافیک در مدار زمین، احتمال تصادف فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترافیک در مدار زمین، احتمال تصادف فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید