توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه های شهرداری در فصل آنفلوآنزا

به گزارش تور چین ارزان، با تغییر فصل و سرد شدن هوا، یکی از معضلات شهرداری، بهزیستی و سایر نهادهای ذی ربط، موضوع کارتن خواب ها و افراد بی خانمان است و به همین دلیل طی چند سال گذشته در جهت جمع آوری این افراد و انتقال آنها به مکان های سرپوشیده و گرم کوشش شده است...

توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه های شهرداری در فصل آنفلوآنزا

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، در چنین شرایطی و حضور افرادی که در رعایت بهداشت فردی مسائلی دارند، می تواند بستری برای شیوع بیماری های واگیر نظیر آنفلوآنزا باشد. اما جدای از بیماریابی در این مراکز، موضوع مهم دیگر رعایت بهداشت محیطی برای جلوگیری از بروز بیماری هاست.

در این راستا، مهندس سیدرضا غلامی - رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: بازرسی و نظارت بر گرمخانه های شهرداری ها نیز مانند سایر اماکن عمومی صورت می گیرد و بازرس بهداشت محیط که در مرکز جامع خدمات سلامت مستقر است، کلیه واحدهای عمومی در محدوده مرکز خود را با برنامه ریزی های صرورت گرفته بدون آنکه هیچگونه تفاوتی بین مراکز قائل باشد، انجام می دهد.

وی با بیان اینکه بعضی مراکز عمومی مانند نانوایی ها، مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان، مراکز بین راهی، گرمخانه ها و... نسبت به سایر مراکز حساس تر هستند، ادامه داد: در اینگونه مراکز تعدد بازدید داریم. طبق انتظارات ما و برنامه ریزی های اجرا شده در نظر داریم هر فصل از مراکز عمومی بازدید به عمل آوریم اما، مراکز ویژه مانند اماکنی که نام برده شد به جای هر فصل هر 45 روز یکبار و یا یک ماه یکبار بازدیدهای خود را انجام می دهیم. مدیریت پسماند مراکز، رعایت بهداشت سرویس های بهداشتی، نظارت بر آب، تهویه محل ها، تجهیزات خواب در مراکز شبانه روزی و... همگی در بازدید از این مراکز مد نظر قرار می گیرد.

غلامی در ادامه با اشاره به اینکه آموزش چهره به چهره به مسئولین و ساکنین این مراکز می تواند در کاهش بروز مسائل میکروبی و آلودگی ها موثر باشد، اظهار کرد: هدف ما ارتقاء بهداشتی مراکز است و اقدامات قانونی را در اولویت آخر قرار داده ایم، چنانچه سالانه حدودا پنج میلیون بازدید از مراکز عمومی توسط بازرسان ما صورت می گیرد که به طور متوسط کار 120هزار مورد آنها ممکن است به شکایت برسد. البته مردم می توانند درصورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره 190 تماس گرفته و شکایات خود را ثبت نمایند.

همچنین در ادامه دکتر حسین عرفانی-رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد مباحث کنترل بیماری ها و بیماریابی در این مراکز، گفت: در این فصل عمده بیماری هایی که منتقل می گردد، عفونت های حاد تنفسی و بویژه آنفلوآنزا است که در این راستا یکی از تاکیدات ما وجود تهویه مناسب در گرمخانه ها است. علاوه بر آن بهتر است فرد بیمار تا حد ممکن از دیگران جدا باشد تا انتقال بیماری به سایرین به حداقل برسد. همچنین شست وشوی مکرر دست ها، استفاده از ماسک های ساده، مراجعه به موقع به پزشک و... همگی نقش پر رنگی در عدم انتقال بیماری به سایرین دارد. در مورد شیوع سایر بیماری های عفونی میان افراد ساکن در گرمخانه ها نیز تمام توصیه های لازم به مسئولین گرمخانه ها داده شده است.

وی اضافه کرد: یک سرماخوردگی ساده که 97 تا 98 درصد موارد آنفلوانزا در این قسمت قرار می گیرند، با یک تب و سرفه حاد و علایم خفیف بروز می یابد و با استراحت و صرف مایعات گرم و درمان علامتی، زیر یک هفته و تا پنج روز بهبود پیدا می نماید. اما دو تا سه درصد موارد، این بیماری تبدیل به یک بیماری شدید و عفونت شدید تنفسی می گردد و ویژگی اش هم این است که به بستری در بیمارستان و خدمات بیمارستانی احتیاج دارد.

وی تاکید نمود: پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است، بنابراین شست وشوی مرتب دست ها بسیار توصیه می گردد؛ چراکه ویروس آنفلوآنزا به وسیله دست حداقل می تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین اساس باید رفتار بهداشتی به یک فرهنگ تبدیل گردد و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بپوشانند و در صورت عدم دسترسی به دستمال حتی از آستین لباس خود استفاده نموده و جلو دهان خود را بپوشانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 881

به "توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه های شهرداری در فصل آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه های شهرداری در فصل آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید