خبرنگاران کرمانشاه بیشترین میزان کاهش بارندگی در بین استان های کشور را دارد

به گزارش تور چین ارزان، کرمانشاه- خبرنگاران- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به آمار سازمان هواشناسی کشور درباره میزان کاهش بارندگی های کشور در سال زارعی جاری گفت: کرمانشاه با 180 میلی متر منفی نسبت به میانگین دراز مدت استان بیشترین میزان کاهش بارندگی را بین استان های کشور دارد.

خبرنگاران کرمانشاه بیشترین میزان کاهش بارندگی در بین استان های کشور را دارد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، علیرضا کاکاوند عصر سه شنبه در یک نشست خبری با موضوع تنش آبی که در اتاق کنترل هوشمند شرکت آبفای کرمانشاه تشکیل شد، با بیان اینکه خشکسالی امسال در استان کرمانشاه در 50 سال اخیریک استثنا و بی سابقه است، اضافه نمود: طبق گزارش شرکت آب منطقه ای ورودی مخازن منابع آب زیرزمینی استان نسبت به سال گذشته 72 درصد منفی است.

او امسال را از نظر خشکسالی سال بسیار سختی گفت و گفت: آب شرب بسیاری از روستاها و شهرها از قنات، چشمه و چاه تامین می گردد که پیش بینی ما این است که منابع آبی امسال خشک شوند بنابراین باید از همین حالا آمادگی داشته باشیم.

او افزود بخشی از آب شرب کرمانشاه که از سراب قنبر و چشمه رضوان تامین می گردد از همین الان با 40 درصد کاهش آب در ثانیه روبرو است.

کاکاوند همچنین اضافه نمود: سال گذشته فقط 50 روستای استان با تانکر سیار آب رسانی می شد، اما از همین الان به خاطر خشکسالی و خشکی چشمه ها و قنات روستاها به 128 روستا آبرسانی سیار می گردد که پیش بینی می گردد در ایام تابستان به بیش از 300 روستا برسد.

وی با بیان اینکه خواهان تشکیل جلسه اضطرای مدیریت بحران برای گذر از خشکسالی با حضور دستگاه های ذی ربط شده ایم، گفت: گذر از تنش کم آبی بدون مشارکت و هم افزایی تمام دستگاه های ذی ربط و شهرداری ها ممکن نیست.

حفر چاه راه چاره تامین آب شهرهای استان

مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال برای تامین آب شرب شهرهای کرمانشاه، پاوه و جوانرود با مشکل جدی روبرو هستیم، اضافه نمود: دیگر شهرها نیز اگر مدیریت مصرف آب نگردد با مشکل روبرو می شویم.

کاکاوند در مورد تامین آب شرب شهر کرمانشاه نیز گفت: برای تامین آب شرب شهر کرمانشاه از سال 94 پروژه آبرسانی از سد گاوشان کلید خورده است اما با وجود قول های متعدد، هنوز آب به شرکت آبفا تحویل داده نشده و با توجه به بازدیدی که از این پروژه داشته ام فکر نمی کنم تا تابستان نیز این پروژه به اتمام برسد.

او در ادامه با بیان اینکه شرکت آبفای استان حفرچاه برای تامین آب شرب را دستور کار قرار داده است، گفت: اکنون حفر پنج حلقه چاه در شهرهای کرمانشاه، هرسین، جوانرود و ثلاث باباجانی برای تامین آب شرب در حال انجام است.

کاکاوند یکی دیگر از راه های تامین آب شرب به ویژه برای شهر کرمانشاه را وارد مدار کردن آب چاه ادارات و شهرداری گفت.

این مقام مسوول در ادامه ابراز امیداوری کرد: شرکت آب منطقه ای هرچه زودتر پروژه تامین آب 80 لیتر در ثانیه شهر پاوه که یکی از شهرهای نگران نماینده از نظر تنش آبی است تحویل این شرکت دهد.

کاکاوندهمچنین گفت: برای تامین آب شرب جوانرود یک حلقه چاه در دست حفاری است و با اعتبار 6 میلیارد و 600 میلیون تومان خطوط دوم انتقال آب شرب به شهر تازه آباد در دست اقدام است.

او در مورد تامین آب شرب شهر هرسین نیز گفت: شهر هرسین از نظر تامین آب شرب مسئله ای چندانی ندارد فقط باید خطوط انتقال آب آن برای کیفیت بخشی به آب شرب تعویض گردد که امسال با اعتبار 36 میلیارد تومان در دستور کار است.

هدررفت آب مشکل جدی استان

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه همچنین یکی از برنامه های امسال این شرکت را ارتقا ایستگاه پمپاژ آب شهر روانسر گفت.

کاکاوند یکی از مسائل عظیم شرکت آب فاضلاب استان کرمانشاه هدر رفت آب بیان کرد و گفت: در امسال یکی از اولویت های مهم این شرکت جلوگیری از هدر رفت آب در بخش های مختلف اعم از انشعاب های غیر مجاز و تعمیر هرچه سریعتر شکستگی های خطوط انتقال آب است.

استان کرمانشاه 2 میلیون نفر جمعیت ساکن در 14 شهرستان، 86 دهستان و 2 هزار و 595 آبادی دارد و 2.4 درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد 75 درصد در نقاط شهری و 25 درصد در نقاط روستایی زندگی می نمایند.

این استان 540 هزار مشترک آب دارد که از این تعداد بیش از 300 هزار مشترک مربوط به کلانشهر یک میلیون نفری کرمانشاه است.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1906

به "خبرنگاران کرمانشاه بیشترین میزان کاهش بارندگی در بین استان های کشور را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرمانشاه بیشترین میزان کاهش بارندگی در بین استان های کشور را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید