دیدگاه نمایندگان مجلس عراق درباره سفر الکاظمی به اقلیم کردستان

به گزارش تور چین ارزان، شماری از نمایندگان مجلس عراق به بیان دیدگاههای خود درباره سفر مصطفی الکاظمی به اقلیم کردستان در شمال این کشور پرداختند.

دیدگاه نمایندگان مجلس عراق درباره سفر الکاظمی به اقلیم کردستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری المعلومه، باسم الخشان نماینده مجلس عراق درباره سفر مصطفی الکاظمی به اقلیم کردستان عراق گفت : الکاظمی توان بسط حاکمیت بر گذرگاههای مرزی با اقلیم کردستان عراق را ندارد زیرا هر تصمیمی که صادر گردد با بی توجهی و عدم پایبندی اقلیم روبرو خواهد شد. بازدید الکاظمی از گذرگاههای اقلیم سبب تضعیف وجهه وی شد، زیرا بازتابی مانند بازدیدش از گذرگاههای دیگر نداشت.

الخشان تاکید نمود: بازدید وی از گذرگاههای مرزی اقلیم کردستان عراق، نمایشی و بی اثر بود و موجب کنترل کامل گذرگاهها از سوی دولت مرکزی(بغداد) نمی گردد. اقلیم کردستان الزامی برای خود نمی بیند و پول حاصل از عواید عوارض گذرگاه را به بغداد نمی دهد.

این درحالی است که محمد کریم از ائتلاف فتح عراق درباره این سفر گفت: در جریان سفر الکاظی به اقلیم کردستان عراق درباره تحویل پولهای حاصل از صادرات نفت این از این اقلیم و درآمد گذرگاهها در ازای تحویل سهم اقلیم از بودجه توافق شده است.

وی گفت: اگر مقامات اقلیم پولها را ندهند از بودجه 2021 خبری نخواهد بود و همه پولها قطع خواهد شد.

فاضل الفتلاوی نماینده ائتلاف فتح هم درباره این سفر خاطرنشان کرد: مقامات اقلیم کردستان عراق بر عدم تحویل درآمدهای حاصل از صادرات نفت و عواید گذرگاههای مرزی اصرار دارند.

وی اضافه نمود: طی ماههای گذشته، دولت مرکزی بیش از یک تریلیون دینار عراق به اقلیم داده است بدون اینکه پول حاصل از صادرات نفت و گذرگاههای مرزی را دریافت کند.

الفتلاوی تاکید نمود: دریافت این پولها از سوی اقلیم به مثابه دریافت حق مردم مرکز و جنوب عراق است. مقامات اقلیم کردستان عراق از سال 2019 تا به امروز پولی به بغداد نداده اند و این نشانگر این است که دولت در برخورد با اربیل جدی نیست.

غضنفر البطیخ عضو ائتلاف فتح عراق هم گفت: احزاب کردی در اقلیم کردستان عراق به مصطفی الکاظمی اطمینان و اعتماد دارند، اما در عین حال طمع دارند. چگونه است که اقلیم هیچ پولی به بغداد نمی دهد و بودجه را از دولت مرکزی می گیرد؟ تعامل بغداد با دولت اقلیم غیرمنطقی است. سفر الکاظمی به اقلیم بیش از آنکه به نفع دولت مرکزی باشد به نفع کردهاست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1502

به "دیدگاه نمایندگان مجلس عراق درباره سفر الکاظمی به اقلیم کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدگاه نمایندگان مجلس عراق درباره سفر الکاظمی به اقلیم کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید