سفر خارجی 80 درصد کاهش یافت، گرانی ارز و کرونا راستا سفرها را عوض کرد

به گزارش تور چین ارزان، تازه ترین آماری که گمرک ایران در رابطه با شرایط سفرها و ترددهای خارجی در سال گذشته منتشر نموده است، نشان می دهد که 4.3 میلیون نفر مسافر وارد کشور شده یا به عبارتی مسافر ورودی بودند که این تعداد مسافر ورودی شامل بیش از 3.8 میلیون نفر ایرانی و بالغ بر 512 هزار نفر خارجی است.

سفر خارجی 80 درصد کاهش یافت، گرانی ارز و کرونا راستا سفرها را عوض کرد

بعلاوه بیش از 4.2 میلیون نفر به اسم مسافر خارجی از کشور تردد داشته اند.

16 میلیون از مسافران ورودی کم شد

تردد مسافر نسبت به سال 1398 با کاهش 79.1 درصدی برای مسافران ورودی و کاهش 78.8 درصدی در تردد مسافران خارجی روبرو بوده است.

این کاهش 80 درصدی در تردد مسافر کاهشی حدود16.4 میلیون نفر مسافر ورودی و کاهش 15.7 میلیون نفر در مسافران خروجی را شامل می گردد.

کاهش 87 درصدی تردد از فرودگاه امام(ره)

بر اساس این گزارش، تردد مسافرین از پر ترددترین فرودگاه کشور یعنی فرودگاه امام خمینی (ره) با کاهش قابل توجه 87 درصدی در تردد مسافران ورودی و خروجی نسبت به سال 1398 روبرو بوده است؛ به طوری که تعداد مسافران ورودی از گمرک امام خمینی(ره) حدود 428 هزار مسافر و تعداد مسافران خروجی حدود 454 هزار نفر بوده است.

ریزش تند سفرهای ترکیه و تغییر جهت سفرها

اما عمده پروازهای خارجی به منظور گردشگری از فرودگاه امام (ره) به مقصد کشور ترکیه بوده که آن هم با کاهش قابل توجهی همراه است.

تغییر جهت پروازها و سفرهای خارجی در این گزارش قابل تامل است؛ به طوری که سفرهای گردشگری که عمدتا به مقصد کشورهای ترکیه و امارات اجرا شده به سفرهای داخلی با مقاصد گردشگری مشابه گزینه های ترکیه و دوبی تغییر داشته است.

قشم و کیش همچنان پرتردد

دو فرودگاه قشم و کیش بیشترین تردد مسافری را در سال گذشته به خود اختصاص داده اند و عمده این سفرها در ایام پایانی سال و به ویژه فصل زمستان اجرا شده است.

فرودگاه قشم بیش از دو میلیون مسافر ورودی و حدود یک میلیون و 900 هزار مسافر خروجی در سال گذشته ثبت نموده است. هر چند تعداد مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه نسبت به سال 1398 به ترتیب 38 و 39 درصد کاهش داشته اما نسبت به سایر فرودگاه ها پرمسافر بوده است.

در همین مدت فرودگاه کیش با ثبت 1.3 میلیون مسافر ورودی و 1.2 میلیون مسافر خروجی در رتبه دوم تردد مسافری در سال 1399 قرار گرفته است.

تردد مسافران ورودی و خروجی از فرودگاه کیش نسبت به سال 1398 کاهش 28 درصدی در تعداد مسافران ورودی و کاهش 28 درصدی در مسافران خروجی دارد. با این وجود دو مقصد تردد بیش از شش میلیونی مسافران ایرانی و خارجی فرودگاه امام خمینی (ره) را از آن خود نموده است.

کرونا یک طرف، گرانی ارز هم یک طرف

طبق اعلام غنیون، معاون مدیر کل دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران در رابطه با چرایی کاهش مسافرت ها و مسافران ورودی و خروجی در سال گذشته، محدودیت های مقطعی بسیار ناشی از بیماری کرونا و توقف چندین ماهه مرزهای زمینی، دریایی، ریلی و هوایی در این موضوع موثر بوده است.

به گفته وی، از سوی دیگر مسدود بودن مرزها، لغو انواع سفرها اعم از تفریحی، سیاحتی، زیارتی، مذهبی و کاری و از سویی عدم پذیرش مسافران ورودی به وسیله کشورهای مقصد یا شرایط سخت گیرانه ورود مسافر اعم از قرنطینه و بعلاوه شرایط مشابه در مسافران خارجی به علت مخاطرات ناشی از انتقال ویروس کرونا سفرها را تحت تاثیر قرار داده است.

ایسنا نوشت، این مقام مسئول در گمرک ایران در رابطه با کاهش سفر به کشورهایی مانند ترکیه هم هم گفت که گذشته از شرایط حاکم بر کشورهای جهان به علت بیماری کرونا، شرایط مالی حاکم بر کشورمان و افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در مقابل پول ایران علت اصلی کاهش تردد مسافر به تعداد می رود.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1990

به "سفر خارجی 80 درصد کاهش یافت، گرانی ارز و کرونا راستا سفرها را عوض کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر خارجی 80 درصد کاهش یافت، گرانی ارز و کرونا راستا سفرها را عوض کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید