مشاهده اوج بارش ثور در آسمان بامدادی فردا

آسمان بامدادی فردا چهارشنبه، 15 آبان در حالی شاهد اوج بارش شهاب ثور جنوبی است که نور ماه مانع از رصد شهاب های این بارش خواهد شد.

مشاهده اوج بارش ثور در آسمان بامدادی فردا

به گزارش خبرنگاران، بارش های ثور به دو نام ثور شمالی و ثور جنوبی شناخته می شوند که از اواخر مهرماه شروع شده و تا اوایل آذر ادامه دارد، اما اوج آنها در هفته سوم آبان هر سال است.

بهترین زمان برای مشاهده این بارش، نیمه های شب است؛ زیرا صورت فلکی ثور در اواخر آبان ماه اوایل شب طلوع می نماید و تا طلوع آفتاب قابل رؤیت می گردد.

شهاب های شهابی ناشی از ذراتی هستند که در اطراف زمین پراکنده هستند و تحت تاثیر گرانش، به سمت زمین آمده، در واکنش با مولکول های جو می سوزند و به شکل رد نورانی شهاب قابل مشاهده هستند. با افزایش یک باره تعداد شهاب ها در مواقع خاصی از سال، پدیده بارش شهابی شکل می گیرد که در طول سال در یک تاریخ معین می شوند.

در بامداد فردا اوج بارش شهابی ثور جنوبی است.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با خبرنگاران در این باره شرح داد: بامداد فردا چهارشنبه 15 آبان، بارش شهابی ثوری جنوبی به اوج خواهد رسید.

وی زمان این پدیده را در ساعت 3 و 30 دقیقه بامداد فردا ذکر کرد و یادآور شد: این بارش بر اثر برخورد ذرات به جای مانده از دنباله دار انکه (ENKE) با جو زمین ایجاد می گردد.

عتیقی تعداد ZHR (تعداد شهاب هایی که در هرساعت قابل مشاهده است) را بین 5 تا 10 شهاب در هر ساعت بیان کرد و در عین حال تاکید نمود: متاسفانه نور ماه، مزاحم رصد این تعداد کم نور شهاب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 4 دی 1398 شناسه مطلب: 813

به "مشاهده اوج بارش ثور در آسمان بامدادی فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده اوج بارش ثور در آسمان بامدادی فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید