پس از کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟

به گزارش تور چین ارزان، یک پژوهشگر حوزه گردشگری گفت: پس از کنترل و اتمام بحران کرونا، یکی از بهترین گزینه های تقویت و بازسازی، بخش گردشگری است.

پس از کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟

سعید داغستانی در خصوص اقدامات لازم در حوزه گردشگری برای احیاء دوباره این صنعت پس از حل بحران کرونا، اظهار کرد: پس از کنترل و اتمام کرونا جامعه به دلیل فشارهای متعددی که تحمل کرده است به یک ترمیم اساسی و جدیدی نیاز دارد. در این رابطه علاوه بر فضای مجازی و رسانه های همگانی، یکی از بهترین گزینه های این تقویت و بازسازی می تواند بخش گردشگری باشد.

وی افزود: راه اندازی جشنواره ای سراسر از تخفیف و سرگرمی در تمامی استان ها و به صورت برنامه ریزی شده، قطعا به رونق مجدد سفر کمک خواهد نمود. در این رابطه می توان با احیاء مجدد سفرکارت های ملی نسبت به سفر اقساطی برای همه اقدام نمود.

این مدرس و پژوهشگر حوزه گردشگری ادامه داد: تصویب یک برنامه کامل و جامع از رویدادها و جشنواره های گردشگری برای رونق دوباره سفرها خالی از لطف نخواهد بود.

داغستانی بیان نمود: در این رابطه همکاری های مراکزی مانند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری ها، اتحادیه ها و انجمن های تخصصی، هواپیمایی کشور، حمل و نقل ریلی و جاده ای و ... می تواند در اثربخش و هدفمند بودن طرح بسیار اثر داشته باشد.

وی گفت: به علاوه در این مورد ساماندهی تعطیلات چند روزه به وزارتخانه های مختلف و طبقات و اقشار مختلف به تناوب و برنامه ریزی شده نیز قابل بررسی خواهد بود.

این کارشناس ارشد حوزه گردشگری یادآور شد: بدون شک این آخرین اتفاق و بحران نیست و نخواهد بود؛ بنابراین بخش خصوصی و دولت می بایست برای این گونه حوادث، بلافاصله پس از اتمام بحران کرونا اقدام نمایند.

داغستانی همچنین درباره لزوم مدیریت بحران در زمان ایجاد رخدادهای این چنینی بیان نمود: مدیریت بحران را به قبل، حین و بعد از وقوع تقسیم بندی می کنیم. مدیریت بحران بسیار بسیار به اعمال و اندیشه ما قبل از وقوع بحران باز می گردد. این که اساسا ما برنامه مشخص برای روبرو شدن با تمام و انواع رخدادهای طبیعی، بیولوژیک و غیره را داشته باشیم.

وی با اشاره به گام هایی که جهت کمتر کردن آسیب ها می توان برداشت، گفت: تدوین مطالعات عمیق و دقیق از انواع حوادث و تدوین و تصویب اقداماتی که باید صورت گیرد، تدوین مدل های یکپارچه مدیریت بحران و برنامه ریزی دقیق و هوشمند و اتوماتیک، ایجاد سامانه ها و پایگاه های ملی قوی و هوشمند اطلاعات سفر و گردشگری از جمله گام های لازم است.

این کارشناس ارشد حوزه گردشگری با اشاره به لزوم تغییر مدل مدیریت بحران از حالت های قدیمی به پیشرفته ادامه داد: همچنین استفاده از فن آوری های نوین در عصر مدرن بسکمک از بحران ها را قابل پیش بینی می نماید. فن آوری هایی مانند ماهواره های تحقیقاتی، سامانه داده های جغرافیایی (GIS)، موقعیت سنج های مکانی جهانی مانند GPS ، دوربین های کنترلی درون شهری و برون شهری، جمع آوری داده های شهرهای هوشمند و داده های مربوط به خودرو شمارها، داده های جمع آوری شده از تلفن های همراه و اینترنت و بسکمک دیگر و همچنین تصور اَبَر رایانه ای که بتواند تمامی اطلاعات بخش گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی و اجزای آن را در یک محل جمع آوری، تحلیل و خروجی های متعدد و کاربردی به مدیران ارشد بدهد، واقعا هیجان آور است.

داغستانی بیان نمود: ایجاد صندوق های مالی و اعتباری حمایتی از بخش های مختلف سفر، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی، ایجاد شرکت های مادر تخصصی(هلدینگ)های گردشگری با عملکردهای متفاوت و متعدد، تهیه و تصویب آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی اعطاء بیمه های حمایتی به شبکه فعال در گردشگری، اعطاء وام های کم بهره و معافیت های مالیاتی و کاهش تعرفه های مربوط به آب، برق و گاز و....، احیاء سفرکارت ملی و تدوین تقویم رویدادهای سفر، گردشگری، زیارت، سوغات و تفریح در سراسر کشور در مدیریت بحران حائز اهمیت است.

ایسنا

منبع: گردشبان
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1236

به "پس از کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید