پیشگیری از کرونا با واکسن دوره کودکی

به گزارش تور چین ارزان، پژوهشگران در بررسی های آزمایشگاهی خود نشان دادند که واکسیناسیون با واکسن زنده، محافظت ابتدایی بدن را در برابر سپتیسمی که در اثر ادغام قارچ بیماری زا و باکتری ها پیش می آید، فعال می کند.

پیشگیری از کرونا با واکسن دوره کودکی

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید بتوان با کمک یکی از واکسن های دوره کودکی، از بروز پیامد های ناشی از کووید- 19 پیشگیری کرد.

بررسی جدید پژوهشگران دانشگاه ایالتی لوئیزیانا (LSU) نشان می دهد که شاید واکسن های زنده از جمله واکسن ام ام آر (MMR) بتوانند از التهاب شدید ریه و گندخونی یا سپتیسمی (Septicemia) ناشی از کووید- 19 پیشگیری کنند.

این پژوهش نشان می دهد که واکسن های زنده می توانند سلول های ایمنی را فعال کنند تا گلبول های سفید را برای داشتن دفاع موثرتر در برابر عفونت آموزش دهند. پژوهشگران در بررسی های آزمایشگاهی خود نشان دادند که واکسیناسیون با واکسن زنده، محافظت ابتدایی بدن را در برابر سپتیسمی که در اثر ادغام قارچ بیماری زا و باکتری ها پیش می آید، فعال می کند.

به گفته پژوهشگران، اثر محافظتی حاصل از واکسن زنده، توسط سلول های موسوم به MDSCs تولید می شود. این اثر محافظتی توانست التهاب و مرگ و میر ناشی از سپتیسمی را در چندین مدل آزمایشی مهار کند. آن ها باور دارند که واکسن زنده ام ام آر به هیچ وجه برای مقابله با کووید- 19 پیشنهاد نمی شود، اما می تواند در برابر نشانه های شدید التهابی ناشی از کووید- 19، اثر محافظتی داشته باشد.

دکتر پاول فیدل (Paul Fidel)، از پژوهشگران این پروژه گفت: تزریق واکسن های دوره کودکی از جمله واکسن ام ام آر به بزرگسالان برای وادار کردن سلول های عدای به نشان دادن واکنش شدید در برابر کووید- 19، یک اقدام پیشگیرانه کم خطر است که طی یک دوره حساس از شیوع این بیماری همه گیر انجام می شود.

وی اضافه نمود: این سلول ها عمری طولانی دارند، اما به اندازه تمام عمر باقی نمی مانند. کسی که واکسن ام ام آر را در کودکی دریافت کرده است، اگرچه هنوز پادتن های ایمنی در برابر سرخک، اوریون یا سرخچه را دارد، اما احتمالا سلول های ایمنی مورد نیاز برای مقابله با سپتیسمی را نخواهد داشت؛ در نتیجه دریافت واکسن ام ام آر در بزرگسالی، برای محافظت بهتر در برابر سپتیسمی ناشی از کووید- 19 مهم است.

چنین آزمایشی، در کشور های دیگری نیز در حال بررسی است. به گفته پژوهشگران، حداقل شش آزمایش بالینی در اروپا، استرالیا و آمریکا آغاز شده اند تا عملکرد واکسیناسیون با مایکوباکتریوم (Mycobacterium) را در پرسنل کادر درمان بررسی کنند. این آزمایش ها می توانند به تشخیص واکنش های ایمنی در برابر کووید- 19 کمک کنند.

پژوهشگران باور دارند که پاسخ ایمنی مناسب می تواند التهاب شدید ناشی از کووید- 19 را مهار کند و کاهش دهد.

این پژوهش، در مجله mBio به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1394

به "پیشگیری از کرونا با واکسن دوره کودکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از کرونا با واکسن دوره کودکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید