آیین نامه ایجاد، اصلاح،تکمیل و درجه بندی تاسیسات گردشگری تصویب شد

به گزارش تور چین ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ما افتخار میزبانی از امام هشتم شیعیان دنیا و خواهر ایشان حضرت فاطمه معصومه(س) را داریم که این یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری زیارتی کشورمان است، به طوریکه هر ساله 50 درصد از گردشگران خارجی ورودی با هدف زیارت اماکن مقدس به ایران سفر می نمایند.

آیین نامه ایجاد، اصلاح،تکمیل و درجه بندی تاسیسات گردشگری تصویب شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توضیح داد: در جلسه روز چهارشنبه(4 شهریور) هیات دولت، آیین نامه ایجاد، اصلاح و تکمیل، درجه بندی و چگونگی بهره برداری تاسیسات گردشگری با پیشنهاداتی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه نموده بود به تصویب رسید و برای همواره تکلیف این صنعت روشن شد.

وی افزود: ابهاماتی که بعضی از فعالان این بخش داشتند با تصویب این آیین نامه رفع شد، چراکه پس از پیگیری ها و جلسات متعددی که در کمیسیون های زیرمجموعه دولت برگزار گردید و اظهارنظرهای قانونی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مجموعه گردشگری به عنوان یک صنعت شناخته می گردد، در این آیین نامه که ظرف 10 روز آینده ابلاغ می گردد، تاسیسات گردشگری به صورت شفاف تعریف شده و ضوابط ایجاد، بهره برداری، درجه بندی و نظارت بر این صنعت معین شده است.

معاون رئیس جمهور گفت: این آیین نامه در سال 68 به تصویب رسیده بود و 10 بار مورد اصلاح قرار گرفته بود، اما با توجه به اینکه بازبینی بندهای آن ضروری به نظر می رسید از یک سال قبل فرآیند بازبینی شروع شد و در نهایت به تصویب رسید.

سلطانی فر در ادامه با اشاره به اینکه امروز کشور در شرایط خاص و ویژه ای واقع شده است، افزود: اگر از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، با توجه به رویکرد خوب رئیس جمهور براساس اصول و چارچوب تعیین در گسترش تعاملات با کشورهای جهان، شاهد فرایند رو به رشد گردشگران ورودی بودیم اما پس از توافق نامه وین و تکمیل مراحل مختلف تصویب برجام، شاهد بروز و ظهور شرایط ویژه سیاسی و مالی در کشور خواهیم بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به آنالیز های خود در رابطه با اینکه با چه رویکرد و شتابی باید در راستا توسعه گردشگری حرکت کرد، گفت: جالب است بدانید پس از جنگ جهانی دوم، به دلیل کدورتهایی که بین کشورهای مختلف به وجود آمده بود در غرب تصمیم می گیرند برای ایجاد ارتباط بین ملت ها، روشهای مختلفی را انجام دهند که یکی از این روشها گسترش توریسم بود، اینکه مردم کشورهای درگیر جنگ با یکدیگر آشنا شوند و ذهنیت هایی که با بروز جنگ ایجاد شده بود زدوده گردد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در سال 1950 یعنی 5 سال پس از خاتمه جنگ جهانی دوم، 25 میلیون گردشگر در جهان جابه جا شد که درآمد حاصل از این سفرها 2 میلیارد دلار بود این فرایند با رشد 3 تا 5 درصدی ادامه پیدا کرد و در سال 2000 میلادی تعداد گردشگران به 670 میلیون نفر رسید، در سال 2005 این رقم به 800 میلیون نفر رسید و در سال 2014 به یک میلیارد و 200 میلیون نفر رسیده است.

سلطانی فر یادآور شد: از محل جابه جایی این تعداد گردشگر در سال 2014 میلادی، 1476 میلیارد دلار نصیب کشورها شده است، اقتصاددانان این بخش و به ویژه افرادی که در سازمان جهانی گردشگری UNWTO فعالیت دارند، تخمین می زنند که این تعداد گردشگر با رشد 5/4 درصدی در سال 2020 به یک میلیارد و 600 میلیون نفر، در سال 2030 به یک میلیارد و 800 میلیون نفر و در سال 2050 میلادی به 2 میلیارد و 600 میلیون نفر می رسد.

وی با اشاره به اینکه رشد سالیانه جابه جایی گردشگر در جهان 3/4 تا 5/4 درصد است، افزود: در سند چشم انداز 20 ساله کشور که شاخص های کمی هر بخش در آن تعیین شده است، ما باید در سال 2025 میلادی میزبان 20 میلیون گردشگر با 25 تا 30 میلیارد دلار درآمد باشیم، این در حالی است که با گذشت 10 سال از سند چشم انداز به دلایل مختلف، امروز به 5 میلیون گردشگر رسیده ایم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: امروز تمامی مسئولین عالی رتبه کشور و همه تصمیم گیرندگان مملکت عقیده دارند که گردشگری باید توسعه پیدا کند و این صنعت را یک ظرفیت مناسب برای کشور می دانند، اگر بخواهیم از 5 میلیون به 20 میلیون گردشگر برسیم با توجه به اینکه سایر کشورها با نرخ رشد 5/4 درصد پیش می رود ما باید با نرخ رشد 14 درصد حرکت کنیم یعنی 3 برابر نرخ رشد همه کشورها و اگر بخواهیم به این عدد برسیم نیازمند یک همت، کوشش و اراده ویژه هستیم که این خصوصیات را در بخش خصوصی فعال این حوزه می توان دید.

سلطانی فر ادامه داد: در بخش ویزا اقدامات مثبتی اجرا شده است که از آن جمله می توان به افزایش زمان ویزای فرودگاهی از 15 به 30 روز و در دستور کار قرار دریافت آماده سازی شرایط صدور ویزای الکترونیکی توسط وزارت امور خارجه، اشاره نمود، همچنین فعالسازی شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از 10 سال برای حل مسائل این بخش از اقدامات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه 130 هتل 5و4 ستاره در کشور وجود دارد اگر بخواهیم از تعداد 5 میلیون به 20 میلیون گردشگر برسیم باید تعداد هتلهای 5و4 ستاره را به 400 عدد برسانیم و باید سالیانه 20 هتل به 5و4 ستاره در کشور ساخته گردد، این در حالی است که تخصیص منابع در یک سال گذشته بیشتر در حوزه هتلهای نیمه کاره بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به نشستهای متعدد با صندوق توسعه ملی، مدیران عامل بانکهای کشور و رئیس کل بانک مرکزی، یادآور شد: به رغم شرایط مالی خاص و سیاستهای انقباظی که بانکها دارند، کوشش می کنیم که مسائل را حل کنیم، در رابطه با بعضی پروژه ها بیش از 10 بار پیگیری اجرا شده است، ما اعتقاد داریم که این پیگیر ها باید صورت گیرد چراکه 50 درصد مدیریت یعنی پیگیری امور و در این صورت است که ضریب بهره وری در سیاستها و روینمودها افزایش می یابد.

وی افزود: بازار گردشگری ایران برای سرمایه گذاران و فعالان خارجی این بخش پرجاذبه است، چراکه گروههای هتل ساز کشورهای عربی کار خود را در کشورمان شروع نموده اند و در حال حاضر 7 هتل توسط این گروهها در حال ساخت است، گروههای اروپایی به دلیل ملاحظات تحریم های ناعادلانه پس از توافق نامه وین کار در این بخش را شروع نموده اند.

سلطانی فر افزود: تشویق و ترغیب شهرداری ها برای حذف عوارض مربوط به هتلسازی از اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد، این رویکرد باید گسترش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 953

به "آیین نامه ایجاد، اصلاح،تکمیل و درجه بندی تاسیسات گردشگری تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه ایجاد، اصلاح،تکمیل و درجه بندی تاسیسات گردشگری تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید