علم و تکنولوژی

باستان شناسان اهمیت و جایگاه محوطه ها را برای مردم قابل فهم کنند

برای زنده ماندن هر محوطه، باستان شناسان باید بتوانند اهمیت و جایگاه آن را به صورت روایتی ساده و قابل فهم برای مردم توضیح دهند چرا که معرفی نشدن نتایج پژوهش های علمی در محوطه های تاریخی سبب تضییع حقوق شهروندان و اثربخش نبودن این گونه فعالیت ها خواهد بود.

14 فروردین 1399

نعیم الحق معاون ویژه عمران خان درگذشت

عضو ارشد حزب تحریک انصاف و معاون ویژه نخست وزیر پاکستان در امور سیاسی روز گذشته در کراچی در گذشت.

10 فروردین 1399

تبلت بازان بخوانند ، دومین شماره نشریه علمی ارگونومی منتشر شد

دومین شماره از فصلنامه علمی-اجتماعی ارگونومی به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا منتشر شد.

9 فروردین 1399

تاکید بر پیشرفت اندیشه در ایران و تعاملات فکری بین المللی از جمله نوآوری های الگوست

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: یکی از تفاوت های الگو با اسناد برنامه ای بلند مدت سایر کشورها، توجه به عرصه فکر و فرهنگ به عنوان زیربنای تمدن است.

2 فروردین 1399

دردسر تازه ویروس کرونا برای اپل؛ آیفون 9 ممکن است با تاخیر فراوری گردد

پیش از این در خبرها اعلام کردیم که اپل در تدارک شروع فرایند فراوری انبوه آیفون 9 از ماه آینده میلادی است و سعی دارد در ماه مارس آن را به بازارهای جهانی برساند. اما طبق جدیدترین گزارش بلومبرگ، این شرکت به زودی با مشکلاتی جدی روبرو خواهد شد.

27 اسفند 1398

برگزاری رویداد فناورانه در صنعت نفت، ارائه 650 احتیاج

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از برگزاری رویداد فناورانه در حوزه صنعت نفت اطلاع داد و گفت: در این رویداد که از روز 27 بهمن ماه شروع به کار می نماید، تا به امروز بالغ بر 650 احتیاج فناورانه از سوی 40 شرکت فعال در صنعت نفت ارائه شده است.

25 اسفند 1398

پزشکی در غل و زنجیر گروگان گیران

اعضای یک باند سه نفره پزشک عمومی مشهدی را برای اخاذی 200 سکه طلا ربودند و درون یک آلونک پلاستیکی و با قفل و زنجیر به ستون فلزی بستند.

22 اسفند 1398

تشخیص انواع سرطان از یک بافت با هوش مصنوعی

به گزارش خبرنگاران، باوجود تمام پیشرفت ها، پاتولوژی مولکولی سرطان به جای آنالیز تمام ژن ها محدود به استفاده از شمار اندکی از زیست نشانگرها است.

22 اسفند 1398

فعالیت 20 درصدی اساتید دانشگاهی در زیست فناوری

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی گفت: حدود 20 درصد از اعضای هیأت علمی این دانشگاه در حوزه زیست فناوری فعالیت می نمایند که باعث توسعه این رشته و شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری و مراکز رشد خواهد شد.

8 اسفند 1398

سامسونگ ویژگی ضبط ویدیوی Pro Mode را به گلکسی اس 20 اضافه نمود

تلفن های هوشمند پیشین فراوری شرکت سامسونگ به شما امکان می داد عکس ها را ضبط کنید و فیلم ها را در حالت Pro ضبط کنید. اما با به روزرسانی های جدیدتر ، سامسونگ این ویژگی را فقط به عکس ها محدود می نماید و افرادی که از این ویژگی استفاده می نمایند از این موضوع شادمان...

5 اسفند 1398

میزان سطح جیوه در بدن مادران و نوزادان، تاثیر مصرف میوه و سبزیجات بر کاهش جیوه

عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: طبق یافته های یک پژوهش، مصرف میوه و سبزیجات تازه بر کاهش مقدار جیوه بدن تاثیر مثبت دارد و پیشنهاد می شود که زنان باردار باید از تماس با همه سطوح جیوه جلوگیری کنند.

28 بهمن 1398

اداره دانشگاه در ایران بسیار سخت است

خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اداره دانشگاه در ایران بسیار سخت است.

26 بهمن 1398

برای نخستین بار؛ کفی کفش هوشمند توسط مخترع ایرانی طراحی شد

یک مخترع و نخبه دانشگاه تهران از طراحی کفی کفش هوشمندی اطلاع داد که می تواند براساس الگوی نیروی وارده به کف پا هنگام راه رفتن ، بیماری ها و مسائل جسمی افراد را نشان دهد.

20 بهمن 1398

نور زرد بیشتر از آبی ساعت زیستی بدن را مختل می نماید

اجماع نظر محققان ابن بوده که طیف نور آبی که از ابزارهای مدرن ساطع می گردد، به اندازه قابل توجهی ریتم شبانه روزی بدن انسان را مختل می نماید، اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که مضرات نور زردرنگ شبانه برای ساعت زیستی بدن، بیش از طیف نور آبی است.

16 بهمن 1398

چه کنیم در سفر سردرد نگیریم؟

سردرد ممکن است در هر زمانی رخ دهد حتی در سفر. اگر قبلا در سفر دچار سردرد شده اید یا می خواهید از ابتلا به سردرد پیشگیری کنید، در ادامه به نکاتی خواهیم پرداخت که با رعایت آنها در سفر، دچار سردرد نشوید.

15 بهمن 1398

نظرپور: حذف چاپ کاغذی خاتمه نامه ها 480 میلیون لیتر در مصرف آب صرفه جویی می نماید

معاون اداری، اقتصادی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: طبق آنالیز ها با حذف چاپ کاغذی خاتمه نامه ها/ رساله ها، 480 میلیون لیتر در مصرف آب صرفه جویی می گردد.

13 بهمن 1398

NVIDIA و هر آنچه که درباره این شرکت طراحی پردازنده نمی دانید!

قدم بزرگ برای NVIDIA، همکاری با سونی برای تولید پردازنده گرافیکی پلی استیشن 3 بود.

8 بهمن 1398

دو روح در یک بدن؛ مقایسه مریخ نوردهای کنجکاوی و مارس 2020

با اتمام ماموریت مریخ نورد فرصت در حال حاضر کنجکاوی تنها مریخ نورد فعال ناسا در سیاره سرخ است. با این حال این تنهایی زیاد طول نخواهد کشید و حدود یک سال دیگر و با فرود مریخ نورد مارس 2020 بار دیگر ناسا دو مریخ نورد فعال در سیاره مریخ خواهد داشت.

7 بهمن 1398

موزه روانپزشکی افتتاح می گردد، نمایش آثار خطی زنده یاد افشین یداللهی

موزه روانپزشکی در آینده نزدیک در بیمارستان روزبه افتتاح می گردد و آثار خطی افشین یداللهی را به نمایش می گذارد.

6 بهمن 1398

ستاری: جوانان ما را در مقابله با تحریم مصون نگه می دارند

معاون علمی ریاست جمهوری با درخواست حمایت از مجلس برای توجه به بودجه شرکت های دانش بنیان در سال آینده گفت که باید به جوانان اعتماد کنیم چون آنها هستند که ما را در مقابله با تحریم مصون می نمایند.

5 بهمن 1398
تعداد: (126)