افزایش امکانات رفاهی تفرجگاه کوه سیر ارومیه

به گزارش تور چین ارزان، خبرنگاران/آذربایجان غربی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی آذربایجان غربی از افزایش امکانات رفاهی تفرجگاه کوه سیر ارومیه خبرداد.

افزایش امکانات رفاهی تفرجگاه کوه سیر ارومیه

به گزارش تور چین ارزان، داوود فرازی در جریان بازدید تور چین ارزان از پروژه های مرمتی میراث فرهنگی ارومیه با بیان این که در دوسال اخیر اقدامات خوبی با حمایت سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی برای بهبود شرایط جاده سلامت کوه سیر ارومیه انجام شده است، اضافه کرد: تعریض جاده منتهی به این منطقه از ابتدای ورودی روستا،احداث پارکینگ در قسمت پایین دست روستا، ایجاد سکو آلاچیق برای استراحت گردشگران، لوله گذاری، سنگ فرش شدن راستا و نصب چراغ های سنسوردار در منطقه از اقدامات میراث فرهنگی آذربایجان غربی برای رونق هرچه بیشتر کمپینگ گردشگری بوده است.

وی با بیان این که مرحله اول هزینه کرد برای کمپین گردشگری 250 میلیون تومان بوده است، اضافه کرد: 490 میلیون تومان اعتبار برای توسعه مرحله دوم کمپینگ گردشگری جاده سلامت منطقه کوه سیر هزینه شده است.

فرازی با اشاره به این که 200 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و 300 میلون تومان از محل اعتبارات استانی برای تکمیل طرح های این منطقه مصوب شده است، اضافه کرد: توسعه فضای پذیرایی و ایجاد سفره خانه سنتی و احداث محلی برای ارائه غذاهای سبک برای تکمیل امکانات موجود لازم است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی آذربایجان غربی با بیان این که امکانات ارائه شده و خدمات گردشگری در کشور ضعیف است، اضافه کرد: با تخصیص اعتبارات لازم خلاءهای زیرساختی به مرور پوشش داده می شود و بیش از پیش در جذب گردشگر به این منطقه پیروز تر خواهیم بود.

بحرینی کارشناس مرمت میراث فرهنگی آذربایجان غربی در ادامه بازدید از کمپینگ گردشگری جاده سلامت ارومیه در خصوص قدمت کلیسای مارسرکیس گفت: کلیسا مارسرکیس جزو قدیمی ترین کلیساهای شرق آشوری مذهب ارتودوکس است که بر بالای کوه سیر ارومیه واقع شده است.

وی با بیان این که کلیسای مارسرکیس 1700 سال پیش بخاطر دفن 2 تن از حواریون مسیحی به عنوان محلی مقدس برای مسیحیان ساخته شده است، اضافه کرد: بنای سنگی که قدمت آن به دوران ساسانی می رسد با زیربنای 250 متر مربع و ارتفاع 7 متر با دو سالن مجزا و گنبدی بیضی شکل ساخته شده است.

وی ادامه داد: کلیسای مارسرکیس در فهرست آثارملی ثبت شده است و پس از مرمت تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1067

به "افزایش امکانات رفاهی تفرجگاه کوه سیر ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش امکانات رفاهی تفرجگاه کوه سیر ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید