خبرنگاران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هنوز در ایران است

به گزارش تور چین ارزان، تهران - خبرنگاران - جعبه سیاه پرواز ناتمام 752 تهران- کی یف متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین هنوز به مرحله بازخوانی اطللاعات نرسیده است و تعیین نیست قرار است در کدام لابراتور بین المللی یا با یاری کدام تجهیزات ارسالی در ایران بازخوانی گردد.

خبرنگاران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هنوز در ایران است

اکنون بیش از 40 روز از حادثه سقوط پرواز 752 بوئینگ اوکراینی در اطراف فرودگاه امام خمینی(ره) می گذرد اما هنوز پرسش های زیادی از نحوه سقوط این پرواز بی جواب مانده است که تنها با بازخوانی جعبه سیاه این هواپیما امکان پذیر می گردد.

مطابق قوانین و پروتکل های بین المللی، اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره بردار هواپیما، آمریکا به عنوان کشور سازنده هواپیما و فرانسه به عنوان سازنده موتور، افغانستان، سوئد و کانادا به عنوان کشورهایی که اتباع آنها در این هواپیما بودند می توانند در فرایند بازخوانی جعبه سیاه و آنالیز پرونده سقوط حضور داشته باشند.

ایران نیز به عنوان کشوری که سانحه سقوط در آن اتفاق افتاده است با یاری کمیسیون آنالیز سوانح هوایی خود مسوول آنالیز سانحه است.

اکنون جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران است و با اینکه سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نموده است که توانایی بازخوانی جعبه سیاه این هواپیما را به دلیل مدرن بودن مدل هواپیما ندارد اما از طرف جامعه بین المللی نیز یاریی برای انتقال تجهیزات به ایران و آنالیز آن در لابراتور فرودگاه مهرآباد دریافت ننموده است.

این سازمان در گزارش آخر خود تاکید داشت که اگر لوازم و تجهیزات جانبی فراهم گردد، با صرف مدت زمانی کوتاه می توان بازسازی و تخلیه اطلاعات را انجام داد اما در همین گزارش اطلاع داد که با وجود ارائه فهرست لوازم مورد احتیاج برای انتقال به ایران از لابراتوارهای آنالیز سوانح کشورهای فرانسه و آمریکا این کشورها نسبت به انتقال تجهیزات به کشور تا به امروز پاسخ مثبتی نداده اند.

تحریم های آمریکا علیه صنعت هوانوردی ایران که بارها مورد شکایت ایران قرار گرفته است مانعی عظیم در ارسال تجهیزات بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای مدرن بوئینگ است اما کوشش سازمان هواپیمایی و وزارت امور خارجه خرید تجهیزات از بوئینگ است و به همین دلیل تا به امروز مذاکرات چندباره ای از طرف وزیران کشورهای مرتبط برای دستیبابی ایران به این تجهیزات اجرا شده است.

البته ارسال جعبه سیاه هواپیما از طرف ایران به کشوری دیگر سابقه دار است و این فرانسوی ها بودند که جعبه سیاه هواپیمایی بوئینگ 727 ایران ایر را که در سال 89 در اطراف ارومیه سقوط کرد بازخوانی کردند.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران در مورد آخرین شرایط آنالیز جعبه سیاه هواپیما اوکراینی، گفت: اطلاعات جدید درباره آنالیز جعبه سیاه هواپیما در آینده اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای دخیل در ماجرا تجهیزات بازخوانی جعبه سیاه هواپیما را به ایران ارسال نموده اند یا اینکه ایران توانسته این تکنولوژی را از بوئینگ به عنوان شرکت سازنده هواپیما خریداری کند، گفت:هیچ پاسخی فعلا برای این سوالات نداریم اما درباره تصمیم گیری نهایی اطلاع رسانی خواهد شد.

کانادایی ها پیش تر اعلام نموده بودند که فرانسه از جمله معدود کشورهایی است که توانایی بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما را دارد اما بر اساس اطلاعات یک منبع مطلع به خبرنگاران تا به امروز هیچگونه تجهیزاتی برای خواندن جعبه سیاه به ایران منتقل نشده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ در جلسه وزیران خارجه کشورهای مرتبط با سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی شرکت کرد و ضمن گفتگو درباره چگونگی پیگیری ابعاد حقوقی و فنی موضوع، بر مسوولیت پذیری ایران در این زمینه و همچنین لزوم پرهیز از سیاسی شدن مساله تاکید نمود.

ظریف همچنین از آمادگی ایران برای همکاری با اوکراین به منظور انجام تحقیقات و حل و فصل حقوقی مساله تاکید نمود.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1223

به "خبرنگاران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هنوز در ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هنوز در ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید