دل و دشته به روایت محمدرضا آریانفر منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، انتشارات کتاب نیستان مجموعه ای از نمایشنامه های محمد رضا آریان فر را با عنوان دل و دشنه روانه بازار کتاب کرد.

دل و دشته به روایت محمدرضا آریانفر منتشر شد

محمدرضا آریان فر از نویسندگانی قدیمی تئاتر و از نویسندگان مکتب اصفهان در نمایشنامه نویسی به شمار می رود که پیش از این نیز در کتاب نیستان مجموعه نمایشنامه مکث روی ریشتر هفتم را منتشر نموده است در اثر تازه خود سعی نموده تا مضمونی تازه را در دل اثر نمایشی خود به تصویر بکشد.

دل و دشنه مجموعه ای از سه نمایشنامه است که همگی در پرسوناژ ایران عهد قجری و با مضمون پهلوانی نوشته شده است.

آریان فر در مقام نمایشنامه نویس نشان داده که مضامینی چون عشق و عزت برای وی محوریتی دو چندان دارد و همواره در متن های خود بر آنها تأکید نموده است. در نمایشنامه های مجموعه دل و دشنه نیز وی با تأسی به همین اتفاق به سراغ طرح دراماتیک موضوعات مد نظر خود نموده است.

او بنا برآنچه خود روایت نموده است از دل مطالعه مجموعه آثاری درباره خصلت و خوی پهلوانی به سه درام داستانی با موضوع رفتار و مسلک پهلوانان ایرانی رسیده است که در این مجموعه گردآوری شده است. درام هایی که ویژگی اصلی آنها مواجهه خیر و شد و نیکی و بدی در آنها با یکدیگر است. او در قالب تصویری که از رویارویی پهلوانان و مقایسه آنها در رویارویی با شر و خیر در نمایشنامه های این مجموعه بیان نموده است به نوعی روایت اساطیری و کهن از انسان در نزاع میان خیر و شر دست پیدا می نماید. ترس ، بیم و امید و در نهایت جدال با خویش برای کشف راه مطلوب میان آمیختگی خیر و شر را باید مهم ترین محور اندیشه و باور او در نمایشنامه های این کتاب به شمار آورد.

نمایشنامه نخست این کتاب با عنوان دل و دشنه با چنین توصیفی اثری است تمثیلی در قالب روایتی پهلوانی از مواجهه خیر و شر که رنگ و بویی از تاریخ معاصر یکصد ساله اخیر ایران را نیز به خود می بیند و ماجرایی در دوران ظهور رضاخان روایت می نماید.

در نمایشنامه دوم با عنوان مویه کور روایت رویارویی خیر و شر اما در داستانی عاشقانه شکل می گیرد. عشقی که شکل دهنده یک کینه قدیمی است و در آستانه وصالی جوان و تازه بار دیگر خود را در معرض دید و قضاوت مخاطبان قرار می دهد.

نمایشنامه سوم با نام نقل آخر نیز نوعی مکاشفه درونی است که از دل یک نقل و روایت داستانی قهوه خانه ای شروع می گردد.

پایبندی نویسنده این نمایشنامه ها به اصول زبانی و بیانی تاریخی روایت ها و نیز نثر پاکیزه و دراماتیک این نمایشنامه ها که متن را به مانند یک اثر داستانی جذاب و خواندنی نموده است از مهمترین نکاتی است که آریان فر در خلق این مجموعه مورد توجه قرار داده است.

انتشارات کتاب نیستان مجموعه نمایشنامه دل و دشنه را در 216 صفحه و با قیمت 24000 تومان منتشر نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 254

به "دل و دشته به روایت محمدرضا آریانفر منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دل و دشته به روایت محمدرضا آریانفر منتشر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید