راکتورهای هسته ای عجیبی که 2میلیارد سال سن دارند!، عکس

به گزارش تور چین ارزان، فیزیک هسته ای یک پدیده کاملاً نو است که تنها 80 سال قدمت دارد. بسیاری از مردم بر این باورند که اولین استفاده از آن در جنگ جهانی دوم بود، زمانی که هیروشیما و ناکازاکی با بمب های هسته ای مورد اصابت قرار گرفتند، اما شکافت هسته ای برای اولین بار در سال 1942 استفاده شد، زمانی که اولین راکتور هسته ای در شیکاگو به نام CP-1 ساخته شد.

راکتورهای هسته ای عجیبی که 2میلیارد سال سن دارند!، عکس

تینا مزدکی- به نظر می رسد که انرژی هسته ای گام بعدی در تکامل انسان در این عصر مدرن بوده است، زیرا نوع نوی از قدرت بود که برای سال های متوالی به منابع کمی احتیاج داشت تا مقادیر عظیمی از نیرو ایجاد کند. اگرچه شکافت هسته ای به وسیله لیز مایتنر کشف شد، اما طبیعت برای میلیاردها سال بود که شکافت هسته ای را ایجاد نموده بود.

در سال 1972، دانشمندان 17 راکتور هسته ای طبیعی را در گابن آفریقا کشف کردند. این کشف تصادفی زمانی رخ داد که فیزیکدانان هسته ای فرانسه در پی ذخایر نو اورانیوم در منطقه جنوب شرقی آفریقا بودند.

تیمی از فیزیکدانان هسته ای یک همبستگی بسیار عجیب بین ایزوتوپ های اورانیوم (اورانیوم 235 و اورانیوم 238) مشاهده کردند. اورانیوم 235 بسیار کمیاب است و اورانیوم واقعی است که یک واکنش زنجیره ای لازم برای دستیابی به شکافت هسته ای را حفظ می نماید. در ابتدا، دانشمند معتقد بود که این همبستگی به علت آلودگی با سوخت هسته ای استفاده شده، ایجاد شده است، اما اینطور نبود.

نظریه دیگر این بود که ممکن است کسی اندازه زیادی اورانیوم را برداشته باشد که این همبستگی عجیب را برانگیزد. تئوری های دیگر بیان می کردند که ذخایر طبیعی اورانیوم ممکن است با زباله های تمدن های باستانی آفریقا آلوده شده باشد.

پاسخ این پدیده در یک مقاله دانشگاهی نوشته شده در سال 1953 به وسیله جورج دبلیو وتریل و مارک جی اینگرام از دانشگاه شیکاگو کشف شد که این نظریه را مطرح کردند که بعضی از ذخایر اورانیوم در سراسر دنیا ممکن است در برهه ای از زمان به عنوان نسخه طبیعی عمل نموده باشند.

این ذخایر از گابن برای میلیون ها سال شاهد شکافت هسته ای بودند. یک واکنش هسته ای تنها به 3 درصد اورانیوم 235، فضای زیادی و عدم وجود موادی که نوترون ها را جذب می نماید احتیاج دارد. بر اساس همبستگی عجیب، فیزیکدان هسته ای گفت که این ذخایر اورانیوم دارای اورانیوم 235 به اندازه فراوان بوده است.

از تجزیه و تحلیل این ذخایر اورانیوم آلوده، آنها دریافتند که اولین واکنش هسته ای دو میلیارد سال پیش اتفاق افتاده است.

16 راکتور هسته ای طبیعی دیگر درست مانند آنچه در تصویر بالا ارائه شده است در همان مکان پیدا شده است. بر اساس مقاله ای که به وسیله Wetherill و Inghram منتشر شده است، می توانیم انتظار داشته باشیم که بسیاری از ذخایر اورانیوم دیگر در سراسر دنیا پیدا کنیم که می توانند برای میلیون ها سال شکافت هسته ای ایجاد نمایند.

با این حال، متخصصان می گویند که ذخایر یافت شده در گابن بر اساس غلظت انواع مختلف اورانیوم منحصر به فرد است، بنابراین بعید است که رآکتور هسته ای طبیعی دیگری در سراسر دنیا پیدا کنیم.

منبع: history of yesterday

افغان ها به جای پراید این خودرو را سوار می شوند/ عکس

تمام پروانه های دنیا از اینجا آمده اند!

نگاهی نزدیک به کابین جنگنده ها!/ عکس

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 شهریور 1402 بروزرسانی: 3 شهریور 1402 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2570

به "راکتورهای هسته ای عجیبی که 2میلیارد سال سن دارند!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راکتورهای هسته ای عجیبی که 2میلیارد سال سن دارند!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید