روستای فهرج؛ سکونتگاهی تاریخی در دل کویر، عکس

به گزارش تور چین ارزان، باید گفت که معروفیت روستای فهرج صرفا بدلیل مواهب طبیعی و زیبایی های منظره ها مسحورکننده بیابانی آن نیست، بلکه به دلیل وجود بعضی از جاهای دیدنی یزد و جاذبه های باستانی کشورمان در این واحه دل انگیز و تماشایی است: آب انبارهای کهن، استحکامات دفاعی باستانی، مساجد تاریخی و منازل چند صد ساله خوش طرح و نقش از جمله دیدنی های فراوانی است که این روستا قادر است به خریداران بلیط هواپیما یزد و بازدیدکنندگان ارائه کند.

روستای فهرج؛ سکونتگاهی تاریخی در دل کویر، عکس

چرا بازدید از روستای فهرج پیشنهاد می شود؟

بعضی از تماشای ترین اماکن تاریخی یزد نظیر مسجد فهرج را در خود جای داده است.

از معماری سنتی و منحصربفردی برخوردار بوده و مکانی متفاوت و خاص برای آن دسته از افرادی که به فرهنگ و هنر کشورمان عشق می ورزند، به شمار میرود.

فضای دل انگیز کویری این مکان برای شیفتگان طبیعت و کسانی که دوست دارند مدتی را در دل بیابانی دنج و دورافتاده با طبیعت سر نمایند، بسیار مناسب است.

امکانات مطلوبی برای اقامت گردشگران در این مکان تعبیه شده است.

معماری روستای فهرج

همچون دیگر سکونتگاه های استان کویری یزد، بیشتر منازل و سازه های موجود در روستای فهرج با معماری سنتی منطقه ها گرجهتی و بیابانی کشورمان ساخته شده است. در واقع دو نوع بافت معماری متفاوت در روستای فهرج دیده می شود: بافت کهن روستا که در اطراف مسجد جامع واقع در قلب روستای فهرج به شکل نیمه متمرکز و خطی قرار گرفته و بافت امروزی روستا که دور تا دور بافت کهن کشیده شده و سازه های باستانی روستا را محاصره نموده است.

خانه های این روستا عموما از خشت، گل و آجر ساخته شده و بعضی از آن ها با داشتن بادگیرهایی برفراز بام خود، اصالت تاریخی خود را به خوبی حفظ نموده اند. چنانچه در کوچه پس کوچه های این روستا قدم بزنید، گذرگاه های نیمه پوشیده ای به نام سابات (ساباط) را خواهید دید که نه تنها با طراحی متفاوت خود زیبایی معماری شهر را دو چندان ساخته اند، بلکه با فراهم کردن سایه برای عابران، از شدت گرمای هوا به مقدار قابل ملاحظه ای کاسته اند.

آب و هوای فهرج

فهرج دارای آب و هوایی نیمه بیابانی است، این بدان معناست که این روستای خوش چشم انداز در تابستان ها آب و هوایی به شدت گرم دارد، اما در زمستان ها، معتدل و حتی خنک است. ناگفته نماند که مقدار بالای اختلاف دمای روز و شب این منطقه باعث شده که گردشگرانی که در فصل زمستان از این منطقه تماشا می نمایند، به چای چادرزنی، شب ها را در اقامتگاه های بومگردی این روستا سپری نمایند. اما شب های تابستانی روستای فهرج بسیار دلپذیر و معتدل بوده و با وزش نسیم خنک همراه است.

تماشای های روستای فهرج

از استحکامات دفاعی مخروبه و هزار ساله گرفته تا بناهای تاریخی چند صد ساله، روستای فهرج از اماکن باستانی لبریز است. این روستای تماشایی که چون دروازه ای به گذشته، شما را به صدها سال قبل می برد، با جاذبه های تاریخی فراوان و معماری متفاوت و سنتی منازل خود، حس حضور در دوران کهن را برای گردشگران تداعی نموده و لذتی وصف ناپذیر را به شیفتگان فرهنگ و تاریخ کشورمان منتقل می نماید. در ادامه با بعضی از جاذبه های تاریخی روستای فهرج که جزو اماکن تماشای یزد هم بشمار می فرایند، آشنا خواهید شد.

مسجد جامع فهرج: محبوب ترین، مشهورترین و برجسته ترین جاذبه گردشگری روستای فهرج، این مسجد تماشایی است. مسجد جامع فهرج که به مسجد امام حسن هم معروفیت دارد، از اعتبار تاریخی بسیار بالایی برخوردار بوده و به اعتقاد بسیاری از باستان شناسان، قدمت آن به قرن اول هجری باز می شود.

این مسجد که بسیاری آن را کهن ترین مسجد کشورمان می دانند، با معماری منحصربفرد و خاص خود، طراحی ساده و متفاوتی که آن را از سایر مساجد کشورمان متمایز ساخته (عدم وجود محراب، کتیبه، کاشی و گنبد)، همیشه یکی از پربازدیدترین اماکن گردشگری روستای فهرج بوده است. گرچه بیش از هزار سال از قدمت مسجد جامع فهرج می گذرد، هنوز این مسجد پایدار و پابرجا ایستاده است و از نمازگزاران و گردشگران میزبانی می نماید.

دژ باستانی فهرج: با وجود اینکه این قلعه باستانی یکی از دیرینه ترین استحکامات دفاعی استان یزد و حتی کشورمان محسوب می شود، متاسفانه مورد کم لطفی اداره میراث فرهنگی و مسئولان مربوطه قرار گرفته است و روز به روز سایه شوم فرسایش و ویرانی را بروی آجرهای هزار ساله خود احساس می نماید. گرچه قدمت نمای بیرونی این دژ به قرن دهم هجری قمری باز می شود، اما ردپاهایی از دوران صدر اسلام در آثار موجود در نمای داخلی آن یافت شده است.

آنچه که تعیین است این است که دژ فهرج به منظور دفاع در مقابل تهاجم بیگانگان بنا شده، اما بعدها به پناهگاهی برای بعضی ساکنان این منطقه مبدل شده است. لازم به ذکر است که این قلعه باستانی در سال 89 در لیست میراث آثار باستانی کشورمان به ثبت رسید، اما متاسفانه این امر هم تا به امروز نتوانسته کمکی در ابقای آن کند و کماکان در معرض فرسایش و نابودی واقع شده است.

آب انبار حسینیه فهرج: اقامت در روستای فهرج هیچ گاه برای شیفتگان بناهای تاریخی کسل نماینده نیست، چراکه این شهر از جاذبه های تاریخی لبریز گشته است. یکی دیگر از این اماکن باستانی که معروفیتش از مرزهای کشورمان هم فراتر رفته، آب انبار حسینیه فهرج است.

این مکان قدمتی دیرینه دارد و با وجود اینکه به گفته کارشناسان به دوران صفویه تعلق دارد، بسیاری از باستان شناسان تاریخ ساخت آن را به دوران پیش از اسلام نسبت می دهند. لازم به ذکر است که در گذشته های بسیار دور از این مکان برای برگزاری رویدادهایی نظیر مراسم تقدیس آب استفاده می کردند. امروزه این مکان یکی از برترین جاذبه های گردشگری یزد به شمار میرود و آماده است که بخشی از تاریخ غنی کشورمان را در معرض نمایش بازتماشامایندگان قرار دهد.

چاه چهل دختران: از دیگر جاذبه های گردشگری روستای فهرج که تاریخی تاریک و غم انگیز را در دل خود نهفته، چاه چهل دختران است. بنا بر روایات ساکنان این منطقه علت نامگذاری این جاذبه به چهل دختران، خودکشی چهل دختر در زمان حمله مهاجمان به این منطقه از کشورمان است. گفته می شود که پس از حمله متجاوزان به این منطقه، دخترانی که سپاهیان دشمن را در پشت سر خود می تماشاد، برای حفظ شرف و آبروی خود مرگ را انتخاب نموده و یک به یک خود را به داخل چاه پرتاب کردند.

تفریحات روستای فهرج

چنانچه به بازدید از اماکن متعدد و متنوع باستانی این مکان علاقه ندارید، یا پس از بازدید از این جاذبه ها دوست دارید از دیگر مزایای اقامت در روستای فهرج بهره مند شد، می توانید با عضویت در کمپ های کویری روستای فهرج، تفریحاتی نظیر گشت و گذار در کویر، شترسواری، موتور سواری و سافاری را تجربه کنید. بی تردید چادر زدن در کویر و تماشای آسمان پرستاره و صاف این منطقه از کشورمان و بعلاوه عکاسی از منظره ها شگفت انگیز و تماشایی، لذتی است وصف ناشدنی و بیادماندنی.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از روستای فهرج چقدر است؟

بازدید از روستای فهرج هیچ هزینه ای را برای شما در برنخواهد داشت، اما تجربه تفریحاتی مثل شترسواری و غیره طبیعتا رایگان نیست. در خصوص زمان پیشنهادی بازدید از روستای فهرج باید گفت که بسته به فصل و علایق شما ممکن است این زمان متغیر باشد: چنانچه به بناهای تاریخی کشورمان عشق می ورزید، باید دست کم دو روز از وقت خود را در این روستا سپری کنید و اگر برای چادرزنی و استفاده از مواهب طبیعی این مکان راهی یزد شدید، روی اقامتی یک روزه در این روستا حساب باز کنید.

فصل مناسب برای بازدید از روستای فهرج چه زمانی است؟

بدون هیچ تردیدی اوایل بهار، زمانی که روستای فهرج آب و هوایی بسیار معتدل دارد، برترین زمان برای خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به روستای فهرج محسوب می شود. اما فصول پاییز و زمستان هم برای بازدید از این مکان مناسب است، چراکه در این فصول، دمای هوا تا مقدار زیادی کاهش میابد و گشت و گذار در فهرج بدون هیچ مزاحمت جوی میسر می شود.

چگونه به روستای فهرج برویم؟

جهت دسترسی به فهرج بسیار ساده است، کافی است با رزرو آنلاین بلیط هواپیما یزد به این شهر تماشای سفر کنید و سپس با رفتن به جاده یزد-بافق و پس از طی مسافتی نه چندان طولانی، با استفاده از تابلوهای هدایت که در جای جای آن نصب شده، به روستای فهرج دست یابید.

در روستای فهرج از چه جاهای تماشای دیگری می توان بازدید کرد؟

مسجد علاقوندی (علی قوندی)

مجموعه شهدای فهرج

کمپ کویری فهرج

چه هتل هایی در روستای فهرج برای اقامت وجود دارد؟

اقامتگاه خانه فروردین

مجتمع توریستی اقامتی کدخدا

هتل بومگردی پامنار

چه رستوران ها و غذاخوری هایی در روستای فهرج هستند؟

رستوران دایی

بستنی سبحان

رستوران مجتمع تجاری شهید شیخ نیا

منبع: گردشبان
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2016

به "روستای فهرج؛ سکونتگاهی تاریخی در دل کویر، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای فهرج؛ سکونتگاهی تاریخی در دل کویر، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید