شبکه های اجتماعی از منظر شناختی تحلیل می شوند

به گزارش تور چین ارزان، به گزارش خبرنگاران، طرح پژوهشی سنجش افکار عمومی در شبکه های اجتماعی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی با هدف سنجش احساسات و درک رفتارهای عمومی از منظر دانش علوم شناختی در قبال موضوعات و مسایل مهم جاری در جامعه ، طرح پژوهشی افکار سنجی در شبکه های اجتماعی فارسی زبان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به اجرا در آمد.

شبکه های اجتماعی از منظر شناختی تحلیل می شوند

دکتر مسعود اسدپور مسئول آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و مجری این طرح پژوهشی بیان نمود: در این طرح تحقیقاتی کوشش شد تا دیدگاه، احساسات و نقطه نظرات مثبت و یا منفی کاربران در شبکه های اجتماعی در قبال مسایل و موضوعات متعدد و مهم در کشور با تکیه به هشتگ های منتشر شده در این شبکه ها ، برای شناسایی و سنجش افکارعمومی مورد آنالیز و تحلیل محتوایی قرار گیرد.

وی افزود: در این پژوهش، تحلیل شبکه های اجتماعی با تکیه بر هشتگ های منتشر شده در آن ها یکی از راه های رایج برای شناسایی احساسات کاربران در شبکه های اجتماعی است و از سوی دیگر نظریه ارزیابی با ساختار بندی نگرش در زبان، به خوبی نشان دهنده ابعاد مختلف نگرش و احساساسات کاربران در زبان است.

این محقق گفت: تلفیق این نظریه با محتوای شبکه های اجتماعی و هشتگ ها قابلیت بالایی در استخراج نگرش پیرامون هشتگ های منتشر شده ارائه می دهد و از این طریق می توان احساسات کاربران را تحلیل کرد.

مجری این طرح پژوهشی خاطر نشان کرد: نتایج بدست آمده از مطالعات موردی نشان می دهد تغییرات نگرش و احساس پیرامون موضوعات منتخب با واقعیات کاملا منطبق است.

به گفته وی در این پژوهش حوزه دانش علوم شناختی به عنوان نمونه قبل از مسابقه تیم ملی فوتبال ایران و ژاپن در جام ملت های اسیا در سال میلادی گذشته(2019) ، نگرش ها پیرامون اقتدار و قهرمانی همراه با احساس مثبت بوده ولی بعد از شکست نگرش ها به نظم و قهرمانی با احساس منفی تبدیل شده اند.

مجری این طرح گفت: تحلیل شبکه های اجتماعی از منظر شناختی با تکیه بر هشتگ های منتشر شده در آن ها یکی از راه های رایج برای شناسایی احساسات کاربران است ، از سوی دیگر نظریه ارزیابی با ساختار بندی نگرش در زبان، به خوبی ابعاد مختلف نگرش و احساس را در زبان ارائه داده است.

وی افزود: تلفیق این نظریه با محتوای شبکه های اجتماعی و هشتگ ها قابلیت بالایی در استخراج نگرش پیرامون هشتگ های منتشر شده ارائه می دهد و از این طریق می توان احساسات کاربران را تحلیل کرد.

اسد پور افزود: نتایج بدست آمده نشان می دهد رویکرد مبتنی بر نظریه ارزیابی پتانسیل بالایی برای استفاده در موضوعات کاربردی در تحلیل شبکه های اجتماعی از منظر مفاهیم علوم شناختی بالاخص زبان شناسی شناختی دارد .

مجری این پژوهشی گفت: این رویکرد می تواند نظریه ها و ابعاد مختلف زبان شناسی شناختی را به عناصر زبانی استفاده شده در شبکه های اجتماعی (که نزدیکی زیادی با زبان محاوره دارد) تبدیل کند و از این طریق تحلیل محتوای منتشر شده در شبکه های اجتماعی در کاربردهای افکارسنجی به دقت بالاتری می رسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1282

به "شبکه های اجتماعی از منظر شناختی تحلیل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه های اجتماعی از منظر شناختی تحلیل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید