شگفت انگیزترین پدیده طبیعی ایران

به گزارش تور چین ارزان، کوهی از نمک در استان بوشهر که هر بیننده ای را حیرت زده می نماید، چرا که رنگین کمان رنگ ها و اشکال است. سرزمین ستون های بلند است و بلورهای براق و قندیل های رنگارنگ. اینجا گنبد نمک دشتی است؛ یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی ایران. گنبد نمک دشتی در نزدیکی روستای گنخک و در 64 کیلومتری شهر خورموج، به زیباترین گنبد نمکی در خاورمیانه مشهور است. سرزمین من برای آنالیز علمی چگونگی به وجود آمدن این زیبایی ها از اطلاعات مهندس مهرنوش بیات ـ استاد زمین شناسی دانشگاه آزاد شیراز ـ بهره برده است.

شگفت انگیزترین پدیده طبیعی ایران

می گویند این کوه از نفرین درست شده؛ از نفرین دوشیدن شیرهای بزی که آن جا زندگی می کردند. می گویند شیر بزها آنقدر خوشمزه بوده که زن ها را از دچار شدن به نفرین نمی ترساند. زنان روستاهای اطراف این کوه، با اینکه چیزهای زیادی از نفرین بزهای آنجا شنیده بودند، بازهم برای دوشیدن شیر آن بزهای نحس به کوه می رفتند. می رفتند و نفرین هم می شدند.

نفرینی که به گفته قدیمی های این روستاها، آن ها را در حال دوشیدن شیر، همراه همان بزها به سنگ نمک تبدیل می کرد و همانجا ابدی می شدند. می گویند آنقدر زن ها رفتند و نفرین شدند و از گور نمکی آنها سنگ نمک روی هم آمد، تا این کوه درست شد. درست است که شکل گیری این پدیده شگفت انگیز، همچون تمامی پدیده های طبیعی، علتی علمی دارد، اما باید به قدیمی ها برای ساختن چنین افسانه های زیبایی حق داد. مگر می شود این همه رنگ فریبنده، برآمدگی پررمز و راز، غارهای تاریک، نمک شارهای بی بدیل و یخچال هایی که گرما را به جای سرما نگه می دارند، یک جا جمع باشد و افسانه و حکایتی درباره اش نباشد.

برف شور

ماجرای چگونگی تشکیل شدن گنبد نمکی دشتی از زبان قدیمی ها، برای شنیدن شیرین است، اما اصل ماجرا لطف دیگری دارد. حالا جوان ترهای روستاهای گنخک، جاشک، باغان و درویشی که در شرق و غرب این گنبد نمک قرار گرفته اند هم، به لطف تحصیل و سواد، می دانند که ماجرای به وجود آمدن این کوه چیز دیگری است و برمی شود به میلیون ها سال پیش از اینکه انسان به وجود بیاید، چه برسد به اینکه نفرین شود.

همان سال هایی که تمام این منطقه ها زیر آب بوده و تازه کم کم بنای بیرون آمدن خشکی ها در حال شکل گیری بوده. از خانم مهندس بیات ـ استاد دانشگاه آزاد شیراز ـ که پرسیدیم، برایمان این طور شرح داد: سازند مجموعه رسوباتی است که در یک دوره زمانی تشکیل می شوند و سازند هرمز، در کنار دیگر سازندها در تمام منطقه ها جنوب ایران توسعه دارد. حالا دیگر 600 میلیون سالی از تولد این سازند می گذرد.

زمانی که عصر پرکامبرین و کامبرین اش می خوانند و رسوبات نمکی رفته رفته لایه های زمین جنوب کشورمان را تشکیل می دادند. طی هزاران سال، لایه روی لایه رسوب می آمد و روی نمک ها هم رسوبات دیگر، مثل ترکیبات فلزی آهن دار. بعد نوبت رسید به فعالیت های لایه های زیرزمینی که فصل رویش خشکی ها بود.

همان سال هایی که هر گوشه ای، آتشفشانی می گداخت، گسلی فعالیت می کرد، لایه ای روی لایه می آمد و این سازند هرمز هم در همان کش و قوس سر از آب بیرون آورد. چون ترکیبات نمکی، از سایر رسوبات سبک تر بودند، سریع تر روی هم لغزیدند و از اعماق زمین به سمت بالا حرکت کردند و ارتفاعات نمکی را ساختند. برای همین هم الان بیش از 115 کوه نمکی در جنوب ایران مثل جزیره هرمز و همین گنبد نمک دشتی، در 144 کیلومتری بوشهر وجود دارد؛ گنبد نمکی که هنوز فعال است و از آن نمک می جوشد. نگین رنگارنگ بیضوی شکلی که بر انگشتری جنوب ایران می درخشد.

همین نمک سرشار گنبد نمکی است که آن را سپید و درخشنده نموده و این سپیدی چشم هر بیننده ای را که از بوشهر به سمت بندرعباس می رود و در نزدیکی جاشَک، چشمش به کوه می افتد، از این سوال که این همه برف در این آفتاب سوزان چه می نماید، به تعجب وامی دارد. غافل از اینکه این تازه قسمت کوچکی از آن همه اعجاز و زیبایی است که در دل کوه نهفته و هر یک برای خود فصلی برای به تماشا نشستن و لذت بردن است. در تمام این 3666 هکتار پهنه گنبد نمکی، از همان دامنه های پایین تا بالاترین ارتفاعاتش، که به 1350 متر هم می رسد، قدم به قدم، آفریننده اش جلوه ای از زیبایی و شکوه رقم زده است.

پایکوبی رنگ

انگار سقف های مخروطی رنگارنگ و فریبنده روی خانه جادوگرها و قلعه های مخوف را از اینجا برداشته اند. این چیزی است که با اولین نگاه به بلورهای دور و بر به فکر می آید. برآمدگی های چند ضلعی منظم، مخروطی نوک تیز و گاهی بی قاعده؛ از 10 سانتی متر، تا چند ده متر. اینها چیزهایی هستند که از همان بدو ورود به دامنه کوه تا انتهای راه زیر پا و کناردست دیده می شود. گاهی بلورها هشت ضلعی منظم اند، آنچنان که گویی از قالب درآورده شده اند، گاهی مخروط های نوک تیزی مثل همان کلاهک هایی که روی قلعه های مخوف می کشند و آنقدر نوکشان تیز است که به راحتی دست یا کف پا را سوراخ می نماید، و گاهی برآمدگی های بیضوی و دایره شکل صیقلی، در همه اندازه و قواره ای.

اما بین همه شان، رنگ های لایه لایه و موازی و گاهی گره خورده مشترک است و نمایشگاهی از قدرت خداوندی را به رخ کشیده اند. وجود نمک های طعام و کانی های فلزی با رنگ های بسیار زیبا: قرمز، سبز، سفید، سیاه، نارنجی، قهوه ای و ترکیب این رنگها در دیواره ها و سنگفرش هاست که این جلوه ها را رقم زده است.

کانی های متنوعی که در منطقه به وفور یافت می شوند، از جمله اندازه زیاد گوگرد با رنگ زرد یا پتاسیم با رنگ نارنجی و آهن با رنگ قرمز و قهوه ای تنوع رنگ ها را دوچندان نموده است. قسمت هایی هم که شرایط برای ترکیب آنها فراهم بوده است، مواد معدنی دیگری مثل پیریت یا همان طلای کاذب که به طلای احمق ها معروف است و از ترکیب گوگرد با آهن تشکیل می شود، نقش جلادهنده های فلزی را بازی نموده اند و سطح رنگ ها را براق و مجذوب نماینده تر نموده اند.

بعلاوه وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیرفلزی با تنوع رنگ ها پدیده شگفت انگیز و متحیرنماینده ای است که کمتر جایی می توان همچون آن را به نظاره نشست. گنبد نمک دشتی سرشار از رنگ است و این رنگ ها در هر فصلی تغییر می نمایند. نه هرفصل که حتی اگر صبح آن را ببینی و ظهر بارانی بیاید و باز نگاهش کنی رنگش چیز دیگری است!

چشم انداز ها و چشم ­اندازهای منحصر به فردی که حرکت نمک در این منطقه ایجاد نموده، به وسیله مهندس بیات برای ثبت به عنوان ژئوپارک در چهارمین همایش بین المللی ژئوپارک های یونسکو در فروردین سال جاری در کشور مالزی پیشنهاد شد. این منطقه پیش ازاین هم چنان مورد توجه قرار گرفته بود که تصویر زیبایی از این گنبد نمکی در سال 2008 زینت بخش جلد مجله علمی AAPG شد.

بلورهای تابستانی

اینجا بلورها نه از پشت ویترین مغازه و نه از درون بوفه یک آدم ثروتمند، بلکه در بیابان فخرفروشانه زیبایی شان را در محیط می پرانمایند. این بلورها از آب شور گنبد نمک در گرمای تابستان به وجود آمده اند. آب هایی که در کوه های نمکی جریان دارند آب های شور فوق اشباع هستند. آبی بسیار شور که غلظت شوری آن در تابستان حدود 450 در هزار است؛ یعنی حدود 12 برابر شوری آب دریا. برای درک اندازه شوری آن باید به چگونگی تشکیل آن اشاره نمود. آب اشباع آبی است که اگر حل شونده ای مثل نمک را در آن حل نمایند به جایی می رسد که دیگر در آب حل نمی شوند. اگر آب را گرما دهیم دوباره نمک آغاز به حل شدن می نماید و باز محلول به حدی می رسد که حتی اگر دمای آب هم بیش از 100 درجه شود باز نمک در آن حل نمی شود و دیگر نام آن می شود آب شور فوق اشباع.

این آب شور البته تنها در زمستان ها در مسیرهای کوه نمک جاری می شود و علت آن هم به علت بارندگی در این فصل است. اما همین آب شور، در تابستان به خاطر گرمای زیاد، آغاز به بلور بستن می نمایند و پدیده زیبایی شکل می گیرد. بلورها روی آب را می پوشانند و آب در زیر نمک های بلور بسته جریان دارد و آنقدر هم محکم اند که به راحتی می توان روی آنها پیاده روی کرد. حتی جاهایی هست که اصلا دیگر آبی دیده نمی شود، اما گوش ها را که تیز کنیم، صدای جریان آب را زیر پاهایمان می شنویم.

درمان با انرژی شور

نمک غاردرمانی. شاید این عجیب ترین نوع درمانی باشد که تا به حال شنیده اید، اما قدیمی ها خوب با آن آشنایند. درست است که این علم با نام Halotherapy، به تازگی در زیرشاخه توریسم درمانی قرار گرفته و اخیرا در خصوص آن تحقیقات زیادی می شود، اما گذشتگان به خوبی با این نوع درمان آشنا بوده اند. آن ها کسانی را که دچار بیماری های تنفسی مثل سینوزیت، آسم و برونشیت می شدند، به درون غارهای نمکی می بردند تا با تنفس هوای آن جا بیماری شان بهبود یابد. امروزه علم علت این امر را متوجه شده؛ هوای داخل غارهای نمکی باعث می شود تا مجاری تنفسی بیمار باز شود و بعلاوه یون های موجود درفضای این غارها کمبود یون ها در بدن را رفع نموده و بیماری تا حدود زیادی از بین برود.

البته فقط با تنفس هوای این کوه نمک نیست که درمان به وجود می آید، تماشا این زیبایی ها هم روح آدم را نوازش می نماید. بلورهای استلاگمیت و استلاکتیت که دیواره ها و سقف و کف غار را تزئین نموده اند، لذت تماشا را دوچندان می نمایند. استلاکتیت یا چکنده، قندیل هایی هستند که به خاطر چکیدن آب از سقف آویزان شده اند و استلاکمیت یا چکیده ناهمواری هایی اند که از چکیدن همان قطره ها روی زمین به صورت برآمدگی ظاهر شده اند و در کنار هم فضای غار را آکنده از لذت تماشا نموده اند.

قندیل ها به اشکال متفاوت، به قدری زیبا تشکیل شده اند که اغلب غارها با استفاده از اشکال همین قندیل ها نامگذاری شده اند. مثلا غار انگوری که در درون آن قندیل های فراوان به صورت خوشه های انگور از سقف و دیواره غار آویزان شده اند. آنقدر این قندیل ها شبیه خوشه انگور هستند که بی اختیار هر بیننده ای با اولین نگاه یاد انگور و باغ آن می افتد. یا غار شاخه نبات که وجود قندیل های سفید و یک دست به صورت شاخه های نبات از سقف غار آویزان شده اند و نظر تماشاگران را به خود جلب می نمایند. غار سدنمکی یا غار پنجه عقاب هم به همین صورت نامگذاری شده اند. تعدد غارها به قدری زیاد است که نامگذاری برخی از غارها را سخت نموده است.

گل کلم های نمکی

یک مزرعه وسیع گل کلم در دل کوهی از نمک، این چشم انداز حیرت انگیز، یکی از مشهورترین زیبایی های گنبد نمک دشتی است. البته این گل کلم ها که دره را یکدست فرش نموده اند خوردنی نیستند بلکه کلم هایی از جنس بلور نمکی اند؛ نمک ها به صورت غنچه هایی کنار هم باز شده و یک چشم انداز باشکوه از مزرعه کلم های نمکی به وجود آورده اند. گویی در آنجا نمک، گل نموده و شکوفه داده است. وجود چشمه های نمکی و روان بودن آب آنها با موسیقی بسیار ملایمش و دیواره های زیبای رنگارنگ، به دره زیبایی بیشتری بخشیده است.

از دیگر چشم انداز ها مشهور و مجذوب نماینده این گنبد نمک، یخچال هایی است که به جای سرما، گرما را نگه می دارند. البته در واقع اینها یخچال نیستند و بهتر است به آنها بگویند نمک چال. اما به خاطر شباهت عجیبی که به یخچال های یخی دارند، به این نام مشهور شده اند. این یخچال ها حاصل حرکت ثقلی توده های نمکی در جهت شیب زمین هستند و در حاشیه کناری گنبد تشکیل شده اند و محوطه داخل آنها هم بسیار گرم و مرطوب است.

در گوشه و کنار صخره های نمکی به خصوص نزدیک به یخچال ها، آبشارهای زیبای نمکی جلوه ای دیگر از زیبایی های گنبد نمکی جاشک را به نمایش می گذارند و چهره ای بس روح نواز و دلنشین به آن می بخشند. این آبشارها در واقع مسیر طبیعی جریان آب گنبد بوده است و در فصول کم آبی به واسطه تبخیر کامل آب، بلورهای زیبای نمکی ضخیمی در جهت جریان و به ویژه در مسیر آبشارها ایجاد نموده که با لغزش آب بر روی بلورهای نمکی و تابش آفتاب، چشم انداز ای شگرف و چشم نواز ایجاد نموده است.

این پدیده نادر در اواسط بهار تا تابستان و اوایل پاییز دیده می شود. هر از چند گاهی هم چشمه هایی نمکی وجود دارد که آنها هم زیبایی خاص خودشان را دارند. برخی از این چشمه ها آب و نمک را باهم به بیرون پرتاب می نمایند. مثل اینکه جای جای کوه، فواره هایی کار گذاشته اند که نمک را به صورت خمیری فشرده و همراه با آب از درون کوه به هوا پرتاب می نمایند.

نگهبان های راسخ

انگار تا نام آن ها به دیو و جن پیوند نخورد، احساس آدم از تماشا شان ارضا نمی شود. پس بی علت نیست که به ستون های بلند چندده متری گنبد نمک، دودکش جن یا تخت دیو می گویند. ستون هایی بلند با قله هایی که گاهی از بدنه شان هم پهن تر است. اینها همان صخره ها و کوه هایی هستند که در طی سال ها، باد یا جریان های آب، خاک های نرم و سست اطراف شان را فرسوده و برده اند و این پدیده قارچ مانند را باقی گذاشته اند.

در ایران، تخت دیوهای زیادی وجود دارد؛ در زنجان، اطراف گرمسار، نزدیک قم و چند جای دیگر. یکی از جاهایی هم که به خاطر همین اختلاف در اندازه فرسایش سنگ ها، به شکل تخت دیو یا دودکش جن درآمده، همین گنبد نمکی جاشَک است. این ستون های راسخ، مثل غارهای منطقه، به تناسب شکل شان نامگذاری شده اند؛ مثلا ستون انگشت خدا و کلاه به سر. تماشا ستون ها از نزدیک این فکر را تداعی می نماید که با این قد و قواره رعنا و شکل و شمایل پرجذبه، نقش نگهبان های باغیرت گنبد را بازی می نمایند.

نگهبانانی که فقط باید از نمک های این جا پاسداری نمایند چرا که این همه نمک و شوری، مجالی برای زندگی باقی نمی گذارد؛ نه گیاهی و نه جانوری. آنچه مقابل روی است، فقط خاک است و نمک که پا روی شانه هم گذاشته اند و گویی برای رسیدن به آسمان از هم سبقت می گیرند. هرچند در ارتفاعات نزدیک به قله، در قسمت های کوچکی که آهک وجود دارد، گیاهان مقاومی مانند گون، گیشدارا و قیج و بعلاوه در فصل زمستان و بهار برخی گیاهان فصلی می رویند.

همین طور یکی دو دره ای که از وجود نمک شارها در امان مانده اند، درختچه های کُنار، اشک و بادام کوهی و بعلاوه گلسنگ های زیبای چندمتری بر روی دیواره های دره، سبز شده اند. این دره ها بیشتر در ناحیه شمال شرقی گنبد قرار دارند. تماشا آنها هم خالی از لطف نیست.

از طرفی آب شور و غیرقابل شرب و نداشتن پوشش گیاهی برای تغذیه، اجازه زندگی به گونه های جانوری را هم نمی دهد. از اوایل بهار تا اوایل پاییز که اصلا موجود زنده ای ندارد، اما زمستان که آب بیشتر می شود و شوری اش کمتر، چند گونه از مارمولک ها و خفاش ها دیده شده اند.

البته پایین کوهپایه ها و کمی با فاصله از دامنه، پرندگانی مثل کبک، تیهو، کبوتر، جغد و جانورانی مانند کفتار و شغال زندگی می نمایند، ولی معمولا حریم شان تا نزدیکی های کوه نمکی بیشتر ادامه پیدا نمی نماید. گفته می شود در گذشته، گونه هایی از پستانداران که به شوری مقاوم اند و اصلا نمک غذایشان است، مثل قوچ و کل، اینجا بوده اند که به خاطر شکارهای بی رویه حالا اثری از آنها نیست. همان قوچ و کل هایی که افسانه های محلی های آنجا را هم جان داده اند. کوه نمک دشتی، با همه زیبایی اش، مجالی برای زندگی جاندار نمی گذارد، اما به خاطر شگفت انگیزی اش همواره زنده به نظر می رسد. اگر زنده نبود که این همه افسانه برایش ساخته نمی شد.

منبع: سرزمین من

منبع: فرارو
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2554

به "شگفت انگیزترین پدیده طبیعی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفت انگیزترین پدیده طبیعی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید