نگین فیروزه ای دنیا در ایران

به گزارش تور چین ارزان، گنبد سلطانیه علاوه بر شکوه و عظمت معماری که در نوع خود بی نظیر است، دانشنامه ای از نقش و طرح در تزیینات معماری آن روز، که بیانگر برهه ای از تاریخ معماری و هنر ایران است را نیز به نمایش گذاشته است.

نگین فیروزه ای دنیا در ایران

14 سال از ثبت دنیای گنبد سلطانیه می گذرد و این اثر بی همتا با گذشت 735 سال از ساخت آن، همانند نگین فیروزه ای در برابر دیدگان عموم خودنمایی می نماید.

گنبد سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران و یکی از آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث دنیای محسوب می گردد، این گنبد به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث شده که هم اکنون بزرگترین گنبد آجری دنیا بشمار می آید.

این اثر بی بدیل یکی از شاخص ترین بناهای دوره ایلخانی است و به عنوان نقطه عطف معماری این دوره محسوب می گردد که نظر هر بیننده ای را به خود معطوف می نماید.

رئیس پایگاه میراث دنیای گنبد سلطانیه به مناسبت چهاردهمین سالروز ثبت دنیای گنبد سلطانیه اضافه نمود: سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران است که در سال 84 به عنوان هفتمین آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث دنیای جای گرفت. این اثر به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث شده و با حدود 735 سال دیرینگی همچنان ایستایی خود را حفظ نموده و پابرجا و پایدار مانده است.

میر موسی انیران اضافه نمود: هم اکنون آثار انبوه تاریخی، فرهنگی، طبیعی مختلفی در کشور وجود دارد که چشم اندازهای زیبایی را فراهم نموده، اما در این میان آثار شاخصی هستند که قابلیت دنیای دارند با توجه به ویژگی هایی مورد سنجش قرار می گیرند.

ساختمان سلطانیه بر روی یک نقشه هشت ضلعی بنا شده که طول هر ضلع آن 17 متر، فاصله میان وجوه خارجی آن 42 متر و ضخامت بنا حدود 7.40 متر است.

بر این پایه، پایگاه دنیای با ساز و کارهایی، همیشه ایستایی بنا را به لحاظ شاهد گچی مورد آنالیز قرار می دهد که تاکنون موردی خاص وجود نداشته است.

14 سال از ثبت دنیای این اثر مهم تاریخی در کشورمان می گذرد و طی این مدت نه تنها در سطح کشور بلکه برای گردشگران اقصی نقاط دنیا نیز این گنبد شناخته شده و همه ساله شمار زیادی علاقمند را به خود جذب می نماید.

2 هزار سایت دنیای آثار گوناگون تاریخی به ویژه گنبد دنیای سلطانیه را تبلیغ می نمایند و این فرصت برای هر گردشگری فراهم شده تا با سفر به شهرستان سلطانیه از این اثر زیبا دیدن نموده و آن را برای دیگران نیز تبلیغ کند.

همه ساله یونسکو بازرسی های غیر روتین را از آثار دنیای انجام می دهد و در صورت بروز خطایی این مهم به متولیان امر مربوطه گوشزد می گردد تا نسبت به برطرف مسئله پیش آمده اقدام نمایند.

برای معرفی بیشتر و مطالعات دقیق این بنا، اقدامات و برنامه هایی با همکاری های بین بخشی در حال اجرا است که در دراز مدت بسیار اثرگذار خواهند بود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 609

به "نگین فیروزه ای دنیا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگین فیروزه ای دنیا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید