اعمال محدودیت 10 روزه در همه شهرهای قرمز

به گزارش تور چین ارزان، رئیس جمهور رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را مهمترین دلیل افزایش ابتلا و بستری بیماران کووید 19 در کشور و روبرو شدن با موج جدید این بیماری در بسیاری از استانها و شهرستانها دانست و گفت: بهترین و موثرترین راه مقابله و مهار این پاندمی همچنان رعایت نکات بهداشتی، پرهیز از تجمع و تردد غیر ضروری و دورهمی ها است و همه مردم باید این موارد به طور کامل و دقیق رعایت کنند.

اعمال محدودیت 10 روزه در همه شهرهای قرمز

جلسه کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا عصر پنج شنبه در حضور رئیس جمهور برگزار گشت. در این جلسه، روسای کمیته های بهداشت و درمان، امنیتی - اجتماعی و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گزارشی از آخرین شرایط شیوع بیماری در کشور، شرایط رنگ بندی شهرها و استانها و همچنین اقدامات انجام شده و اعمال محدودیت ها و تقویت نظارت ها بر اجرای دقیق دستورالعمل ها برای کنترل و مهار موج جدید کرونا در کشور ارائه کردند.

در این جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهادهای قرارگاه عملیاتی این ستاد را مورد بحث و بررسی قرار دادند. بر اساس این پیشنهادها، ستادهای استانی در مراکز و شهرهای با شرایط قرمز و نارنجی موظفند مطابق طرح مدیریت هوشمند، کلیه محدودیت های لازم را در بخش های اصناف، ترددها و نحوه حضور کارمندان در ادارات به دقت اعمال و دستگاه های اجرایی مرتبط نیز نظارت های لازم را انجام دهند.همچنین همه استان ها در هر شرایطی که قرار دارند موظف به رعایت و اجرای همه شیوه نامه های بهداشتی و مراقبت های لازم هستند.

در عین حال کمیته عالی نظارت با موضوع و مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می بایست نظارت دقیق را بر نحوه رعایت شیوه نامه ها اعمال و افرادی که الزمات قانونی در این خصوص را رعایت نمی کنند برای برخورد به مراجع ذیربط معرفی کند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می بایست افرادی را که تست آنها مثبت شده و قرنطینه را رعایت نمی کنند برای اعمال مجازات به مراجع قانونی معرفی کند.

براساس پیشنهاد دیگری همچنین مقرر شد وزارت راه و شهرسازی با همکاری هلال احمر و با افزایش ظرفیت نیروها و تجهیزات، ضمن کنترل دقیق تر فرودگاه ها و پایانه های پرتردد مرزی و تسهیل در رفت و آمد مردم از نقض شیوه نامه های بهداشتی جلوگیری کند.

رییس جمهور با تاکید بر اجرای موارد پیشنهادی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا گفت: بی تردید راه اصلی خروج از این شرایط رعایت همه دستورالعمل ها است که تجارب گذشته نیز گواه این موضوع است.

روحانی با بیان اینکه هماهنگی و انسجام در تصمیمات و اقدامات لازم در مدیریت مقابله با کرونا به عنوان یک اصل ضروری است، افزود: رعایت نشدن دستورالعمل ها و تصمیمات اتخاذ شده در ستاد ملی مقابله با کرونا مهمترین دلیل ایجاد شرایط کنونی است و اگر همه اقدامات در چارچوب مصوبات ستاد ملی از سوی مردم، اصناف و دستگاه ها به دقت اجرا می شد حتما شاهد این شرایط نبودیم.

بر اساس مصوبه این جلسه از روز شنبه در همه شهرهایی که در شرایط قرمز قرار می گیرند مطابق مفاد طرح مدیریت هوشمند به مدت 10 روز محدودیت اعمال می شود و بدیهی است سایر شهرها هم براساس رنگ بندی اعمال شده باید محدودیت ها و پروتکل ها را مراعات کنند.

در این جلسه همچنین مقرر شد کمیته بهداشت و درمان با همکاری ستادهای استانی و دانشکده های علوم پزشکی، بیمارستان ها، تخت های بیمارستانی و مراکز درمانی بیشتری را برای ارایه خدمات به بیماران و مبتلایان به کرونا تجهیز و آماده کنند.

بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، تامین اقتصادی و پرداخت فوق العاده های ویژه به کارکنان وزارت بهداشت و درمان و دانشکده های علوم پزشکی و تامین اقتصادی برای تکمیل و تجهیز بیمارستان ها و اعلام آمادگی برای تامین اقتصادی بهره برداری از 13 هزار تخت جدید و گسترش امکانات درمانی و نیز تامین اقتصادی خرید واکسن های داخلی وخارجی از جمله اقدامات سازمان برنامه و بودجه است.

رییس جمهور با تاکید بر حمایت همه جانبه معنوی و مادی دولت از کادر درمان در یکسال گذشته و در جریان مقابله با پاندمی کووید 19 شرح داد: در تمام مدت مقابله با این ویروس اجازه ندادیم در جنگ نفس گیر و فشارهای اقتصادی ناشی از اعمال محدودیت های کرونایی، حمایت مادی و معنوی از کادر سلامت و درمان که شجاعانه و ایثارگرانه در حال مبارزه با کرونا هستند ،متوقف شود.

روحانی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جامعه در زمینه لزوم پرهیز از عادی انگاری و از طرفی جلوگیری از ایجاد نگرانی بی فایده و غیر واقعی تاکید کرد: بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا جریان اطلاع رسانی ها و مدیریت افکارعمومی در مقابله با ویروس کرونا باید متمرکز ، سازماندهی شده، منظم و شفاف صورت گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1861

به "اعمال محدودیت 10 روزه در همه شهرهای قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال محدودیت 10 روزه در همه شهرهای قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید