اینترنت نسل 5 در حمل و نقل هوشمند استفاده می گردد

به گزارش تور چین ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، 5G فناوری تحول آفرینی است که به توسعه دسترسی کاربران به اینترنت و فراهم کردن بستر ایجاد و رشد کسب وکارها می انجامد. استفاده از این فناوری نوین در حمل ونقل هوشمند موضوع یک تفاهم نامه همکاری 4 جانبه شده است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از پایه های این همکاری است.

اینترنت نسل 5 در حمل و نقل هوشمند استفاده می گردد

ادعا شده که 5G با خود ظرفیت بالای دسترسی به اینترنت، ارتقای ارتباطات موبایل پهن باند، قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع را به همراه دارد. یک فناوری کاربردی در دنیا که مورد توجه همه کشورها قرار گرفته است. این فناوری مهم می تواند منشا تغییرات اساسی در حمل ونقل هم باشد. به همین دلیل یک همکاری مشترک 4 جانبه شکل گرفته است تا استفاده از این فناوری را شتاب دهد.

اینترنت نسل پنجم نسل جدیدتر و ارتقاء یافته اینترنت در دنیا است. این فناوری نه تنها انسان ها را به یکدیگر متصل می نماید، بلکه ماشین ها و اشیاء را نیز به یکدیگر متصل نموده و آنها را کنترل می نماید.

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک اپراتور تلفن همراه و یک منطقه آزاد درصدد برآمدند تا با همکاری هم و هم افزایی توانمندی های خود به تحقق استفاده از زیرساخت های 5G در حمل ونقل هوشمند یاری نمایند. این طرح در ابتدا به صوت پایلوت اجرایی می گردد.

منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه امضای این تفاهم نامه، گفت: باید کوشش کنیم فناوری خودروهای متصل را در کشور بسط دهیم. البته کوشش ها گویای این است که بهمن ماه امسال خودروی متصل در کشور به بهره برداری می رسد.

به گفته منطقی، باید از برج فناوری کیش برای توسعه فناوری های حمل ونقل پیشرفته استفاده کنیم. فضایی خوب و گسترده که شرایط خوبی برای توسعه فعالیت های فناورانه دارد. شرکت ها می توانند در این برج مستقر شوند و از امکانات آن بهره ببرند.

وی معین هدف تعیین برای اجرایی شدن این تفاهم نامه را ضروری دانست و گفت: یک منطقه آزاد برای اجرای طرح استفاده از زیرساخت های 5G در حمل ونقل هوشمند اعلام آمادگی نموده است. با توجه به نیازهای این منطقه باید کوشش کنیم خدمات مختلفی را به آنها ارائه کنیم.

در ادامه این جلسه، شهاب خدامرادی مسئول گروه حمل ونقل هوشمند ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ستاد در کوشش است تا هم افزایی فعالیت های هوشمندسازی را محقق کند. همچنین ارائه خدمات پیشرفته و فناوری های نوین مرتبط با حوزه حمل ونقل را در بخش های مختلف پیگیری می کنیم.

به گفته وی، حمل ونقل جاده ای، ریلی، دریایی، هوایی و یکپارچه سازی آن ها به یاری فناوری های فضایی و هوشمندسازی در تعامل با دستگاه های اجرایی ذی ربط با این حوزه در سطح کشور از جمله اولویت های ستاد است.

خدامرادی ادامه داد: قرار بر این است که این کار توسط شرکت های دانش بنیان انجام گردد و ستاد تنها بستر این فعالیت ها را ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1498

به "اینترنت نسل 5 در حمل و نقل هوشمند استفاده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت نسل 5 در حمل و نقل هوشمند استفاده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید