برگزاری موزه های مشترک یکی از راه های نشان دادن واقعیت هاست، شناخت ملت ها از همدیگر به صلح جهانی یاری می نماید

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: مردم جهان باید بدانند ایرانیان در تاریخ ریشه دارند و مهربان و صلح دوست هستند، یکی از راه های نشان دادن این واقعیت ها، برگزاری موزه های مشترک است، به وسیله این موزه ها مردم نسبت به هم شناخت پیدا می نمایند، ملت ها به هم نزدیک می شوند و به برقراری صلح جهانی یاری می گردد.

برگزاری موزه های مشترک یکی از راه های نشان دادن واقعیت هاست، شناخت ملت ها از همدیگر به صلح جهانی یاری می نماید

به گزارش خبرنگاران، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز سه شنبه 14 اسفند 97 در دیدار با ادواردو لوپز بوسکتس سفیر اسپانیا در ایران گفت: اقدامات موزه ای مشترک در فضای پرآشوب جهانی امروز از جمله موضوعاتی است که می تواند به صلح یاری کند.

او توضیح داد: با موضوعات و اقدامات فرهنگی می توان ملت ها را به هم نزدیک کرد و به این وسیله ملت ها از همدیگر شناخت واقعی پیدا می نمایند، کشور ما به ناحق تحت تبلیغات منفی و فشار مالی قرار گرفته چراکه ما می خواهیم مستقل باشیم، یکی از ماموریت های مهم ما این است که واقعیت ها را نشان دهیم.

مونسان اضافه نمود: مردم جهان باید بدانند ایرانیان در تاریخ ریشه دارند و مهربان و صلح دوست هستند، یکی از راه های نشان دادن این واقعیت ها، برگزاری موزه های مشترک است، به وسیله این موزه ها مردم نسبت به هم شناخت پیدا می نمایند، ملت ها به هم نزدیک می شوند و به برقراری صلح جهانی یاری می گردد.

معاون رئیس جمهوری اضافه نمود: برگزاری موزه های مشترک ایران با کشورهای مختلف در طول سال گذشته بسیار موفقیت آمیز بوده و مورد استقبال بازدیدنمایندگان قرار گرفته است، مثلا نمایش آثار موزه ای ایران در کشور هلند با استقبال خیره نماینده مردم این کشور روبرو شد و به طور متقابل شاهد استقبال ایرانیان از نمایش آثار موزه ای هلند در تهران بودیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توضیح داد: امیدواریم نمایشگاه آثار موزه ای ایران در کشور اسپانیا که از 23 اسفند شروع خواهد شد نیز با استقبال مردم اسپانیا همراه باشد.

مونسان گفت: زمینه های همکاری مشترک ایران و اسپانیا در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وجود دارد، در حوزه میراث فرهنگی تبادل تجربیات در بخش کاوش و مرمت آثار تاریخی از جمله موضوعاتی است که دو کشور می توانند همکاری داشته باشند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: طرح تبدیل بناهای تاریخی زیر سطح یک به بخش خصوصی، احیاء و بهره برداری از این بناها چند سالی است که در ایران شروع شده و منجر به ایجاد اشتغال و درآمد در بسیاری از شهرها شده است، این موضوع هم می تواند یکی از زمینه های همکاری مشترک باشد.

او یادآور شد: کاوشگران و باستان شناسان ایتالیایی و آلمانی در بسیاری از پروژه های کاوش محوطه های تاریخی ایران مشارکت دارند و زمینه ورود باستان شناسان اسپانیایی نیز به این حوزه وجود دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص تنوع صنایع دستی در ایران گفت: ایران سومین کشور به لحاظ فراوری صنایع دستی در جهانست، همچنین ما اولین ما در ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی رتبه نخست را داریم، 295 رشته صنایع دستی در ایران وجود دارد و هنرمندان و صنعتگران بسیاری در کشور ما صنایع دستی فراوری می نمایند.

مونسان اضافه نمود: سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد یک رویداد بزرگ برای عرضه صنایع دستی در اسپانیا برگزار کند.

معاون رئیس جمهوری اضافه نمود: اسپانیا یکی از کشورهای طراز اول در حوزه گردشگری است و ایران می تواند در حوزه آموزشی از تجربیات این کشور برای توسعه گردشگری استفاده کند، سند ملی توسعه گردشگری ایران در حال تدوین است و کارشناسان اسپانیایی می توانند در این بخش هم تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توضیح داد: جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری ایران مورد علاقه گردشگران اسپانیایی است و باید با معرفی این جاذبه ها، زمینه حضور گردشگران اسپانیایی در ایران بیش از پیش فراهم گردد.

او ادامه داد: برگزاری شب ها و هفته های فرهنگی ایران و اسپانیا در دو کشور یکی دیگر از راه های شناخت متقابل ملت ها است.

هم چنین در این دیدار ادواردو لوپز بوسکتس سفیر اسپانیا در تهران گفت: اسپانیا آمادگی دارد در زمینه های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ایران همکاری داشته باشد.

او اضافه نمود: باستان شناسان اسپانیایی سال گذشته در چندین همایش و رویدادی که در این زمینه در ایران برگزار گردید، حضور فعال داشتند، همچنین در زمینه احیای بناهای تاریخی با صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی تفاهم نامه ای امضا شده است.

سفیر اسپانیا در کشورمان با ابراز خوشنودی از برپایی نمایشگاه آثار موزه ای ایران در شهر آلیکانته اسپانیا گفت: خوشحالیم که این نمایشگاه به زودی افتتاح می گردد و مردم اسپانیا می توانند با تاریخ و تمدن ایران آشنا شوند.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 2 تیر 1398 شناسه مطلب: 325

به "برگزاری موزه های مشترک یکی از راه های نشان دادن واقعیت هاست، شناخت ملت ها از همدیگر به صلح جهانی یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری موزه های مشترک یکی از راه های نشان دادن واقعیت هاست، شناخت ملت ها از همدیگر به صلح جهانی یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید