تشدید مناقشات مرزی یونان با ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه

به گزارش تور چین ارزان، یک روزنامه آلمانی از تشدید مناقشات مرزی دریایی بین یونان و ترکیه خبر داده و نوشت که نخست وزیر یونان می خواهد از ناتو در مناقشات با ترکیه و لیبی بر سر مرزهای دریایی در شرق دریای مدیترانه درخواست یاری کند.

تشدید مناقشات مرزی یونان با ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ از تشدید مناقشات مرز دریایی یونان با ترکیه و لیبی خبر داده و نوشت: در اینجا مسئله منابع گازی فراوان اطراف قبرس مطرح است.

این روزنامه آلمانی در این گزارش نوشت که مناقشات بر سر منابع گازی در دریای مدیترانه ابعاد گسترده تری پیدا نموده است. یونان به سفیر لیبی چند روز زمان داده است تا جزئیاتی درباره توافق امضا شده بین طرابلس و لیبی درباره مرزهای دریایی در دریای مدیترانه را ارائه دهد.

وزیر امور خارجه یونان خطاب به سفیر لیبی گفته است که اگر وی این توافق را برای ما نیاورد ما روز آدینه وی را به عنوان عنصر نامطلوب اعلام کنیم و او خواهد رفت.

نخست وزیر یونان هم اعلام نموده است که از ناتو در مناقشات با ترکیه و لیبی بر سر مرزهای دریایی در شرق دریای مدیترانه درخواست یاری خواهد نمود.

وی روز دوشنبه در سخنانی گفت که یک ائتلاف نمی تواند این مسئله را نادیده بگیرد که یکی از اعضایش آشکارا قوانین بین المللی را نقض نموده و سعی می نماید به عضو دیگر آسیب برساند.

آنکارا و دولت وفاق ملی لیبی چهارشنبه گذشته توافقی در زمینه امنیتی، همکاری های نظامی و محدود کردن مناطق نفوذ دریایی را امضا کردند. به گفته وزیر امور خارجه ترکیه این توافق باید از حقوق آنکارا در بخش شرقی دریای مدیترانه حمایت نموده و شرایطی را ایجاد کند که کشورش بتواند سهم منصفانه ای را از منابع آنجا دریافت کند.

آتن این توافق را معتبر نمی داند. کشور مصر هم حقوق خود را تحت تاثیر این توافق در معرض خطر می بیند. از این رو وزیر امور خارجه یونان روز یکشنبه به قاهره سفر کرد تا با همتای مصری خود در این باره سخن بگوید. آن ها در این ملاقات بر لزوم تسریع معین کردن مناطق انحصاری یونان و مصر در این منطقه تاکید کردند. در تقسیم مناطق دریایی در شرق دریای مدیترانه مدت طولانی است که مناقشاتی بین ترکیه و دیگر کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد.

در مرکز این مناقشات بهره برداری از منابع گازی اطراف قبرس واقع شده است. از نظر قبرس منطقه دریایی در فاصله 200 مایلی از این جزیره جزو منطقه انحصاری این کشور است. اما ترکیه بر این عقیده است که قبرس به عنوان یک جزیره نمی تواند ادعای منطقه مالی انحصاری کند. اتحادیه اروپا در این مناقشات از قبرس به عنوان یکی از اعضای خود حمایت نموده و تحریم هایی را علیه آنکارا تصویب نموده است.

به همین دلیل، مصر، یونان و قبرس با صدور بیانیه مشترکی توافق ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی در خصوص حریم دریایی خود در دریای مدیترانه را بی اثر خواندند.

سخنگوی وزارت خارجه یونان هم در سخنانی در این باره تأکید کرد: امضای توافقنامه بین ترکیه و لیبی نباید به نقض حقوق دیگر کشورها منجر گردد، اما توافقنامه مذکور نقض آشکار حقوق بین الملل درزمینه دریانوردی است و هیچ اثر قانونی نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 850

به "تشدید مناقشات مرزی یونان با ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید مناقشات مرزی یونان با ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید