توصیه های تغذیه ای تقویت ایمنی بدن از دیدگاه طب سنتی

به گزارش تور چین ارزان، متخصص طب سنتی گفت: عمل به توصیه های طب ایرانی در پیشگیری از بهبود فرایند درمان مبتلایان به آنفلوانزا، کرونا و سایر بیماری های شایع فصل پاییز می تواند به میزان قابل توجهی موثر باشد.

توصیه های تغذیه ای تقویت ایمنی بدن از دیدگاه طب سنتی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، فاضله حیدریان مقدم، پیروی از سبک زندگی سالم زندگی را برای تقویت سیستم ایمنی مؤثر دانست و اعلام کرد: یکی از مهمترین فاکتور ها در ارتقا سیستم ایمنی بدن تنظیم ساعت خواب و بیداری است.

متخصص طب سنتی دانشگاه با بیان اینکه اساسی ترین تنظیمات بدن از جمله سیستم ایمنی، مغز و اعصاب، غدد درون ریز و حتی گوارش، تحت تأثیر خواب عمیق است گفت: تنها زمانی که خواب عمیق می گردد ارگان های مختلف بدن خود را بازسازی و تنظیم می نمایند.

حیدریان مقدم اولویت خواب و استراحت کامل را برای ارتقا سیستم ایمنی بدن ضروری ذکر کرد و اضافه نمود: حدود ساعت 11 شب تا چهار صبح بعضی هورمون هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می شوند و اگر فردی در این ساعات بیدار باشد، قطعاً این هورمون ها نمی توانند به طور مناسب در بدن ترشح شوند.

وی در ادامه با بیان این مطلب که با سردتر و خشک شدن هوا طب ایرانی و دانشگاهی توصیه های کاربردی با این هدف که در این فصول چه بخوریم و چه نخوریم را به مردم توصیه می نماید، اعلام کرد: باید از رژیم های خاصی در این فصول استفاده کنیم.

این متخصص طب سنتی، در ادامه پرهیز از مصرف غذا های ترش، شور، پر ادویه، تند، سرخ کردنی ها، فست فود ها را مورد تاکید قرار داد و استفاده از غذا هایی آبکی مثل سوپ، آش و یا نخود آب را برای فصل پاییز گزینه بسیار مناسب دانست. وی اضافه نمود: این غذا ها می توانند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، در زمان بیماری نیز طول درمان را کاهش دهند.

حیدریان مقدم با اشاره به اینکه مبتلایان به یبوست نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلاء به انواع بیماری های عفونی هستند شرح داد: یبوست موجب می گردد تا انباشت مواد زائد در بدن فرد بیشتر گردد چرا که بدن را با انباشت و تجمع مواد زائد روبرو می نماید.

وی گفت: به طور معمول دفع ادرار، مدفوع و یا تعریق، راه های خروج و تجمع مواد زائد در بدن هستند که باید با رعایت اصول تغذیه ای این مواد از بدن خارج شوند.

حیدریان مقدم با بیان اینکه دفع گوارشی، ادرار، تعریق و دفع ترشحات مخاطی به ترتیب به پاکسازی گوارشی، خون و اعضا یاری می نمایند تاکید نمود: اگر دفعی بیش از حد احتیاج، چون اسهال، تکرر زیاد ادرار و تعریق زیاد باشد یا به عکس کاهش دفع در یبوست ها و احتباس ادرار و عدم دفع عرق صورت گیرد، تعادل مواد بدن به هم می خورد و کسالت و بیماری رخ می دهد.

متخصص طب سنتی دانشگاه اعلام کرد: با باقی ماندن مواد زائد در بدن این مواد در بدن باقی می ماند و زمینه را برای ابتلای بیشتر به انواع بیماری ها فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه خاکشیر به عنوان یک ملین آرام شناخته می گردد گفت: مصرف خاکشیر ضمن افزایش حرکات روده به پیش گیری و درمان یبوست یاری می نماید. شربت خاکشیر در صورتی که با آب گرم تهیه گردد به درمان یبوست یاری می نماید و در طب سنتی از خاکشیر برای پاکسازی روده ها و درمان بیماری اسهال استفاده می گردد.

حیدریان مقدم اضافه نمود: مصرف خاکشیر به صورت ناشتا و با آب گرم می تواند راه حل مؤثری برای برطرف یبوست باشد.

این متخصص طب سنتی، در ادامه استفاده از انجیر را یکی دیگر از گزینه های یاری به برطرف یبوست دانست و اظهار کرد: می توانید انجیر خشک را یک شب قبل در آب بخیسانید و صبح ناشتا همراه با آبی که در آن خیسانیده است میل و یا قبل از هر وعده غذایی دو عدد انجیر بهره ببرید.

وی با اشاره به اینکه هوای سرد یکی از مهم ترین عوامل ابتلاء به عفونت های ویروسی است شرح داد: باید سر و صورت، بینی و سینوس ها در معرض باد سرد قرار ندهیم و در زمستان با پوشاندن این نواحی احتمال ابتلاء به بیماری های عفونی را به میزان قابل توجهی کم کنیم.

متخصص طب سنتی در ادامه ضرورت شستشوی مکرر دست ها، پوشیدن ماسک، استفاده از مواد ضد عفونی نماینده و رعایت فاصله اجتماعی را در اپیدمی کرونا و پیشگیری از سایر بیماری های شایع فصل سرما ضروری دانست.

حیدریان مقدم با بیان این مطلب که طب سنتی دانشگاهی کاملاً بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته ادامه داد: تمامی توصیه های ارائه شده توسط پزشکان طب سنتی ایرانی بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته و اثر گذاری این علم در سلامت جامعه به اثبات رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن خصوصاً در دوران بحران کرونا گفت: مصرف روزانه آب سیب شیرین، شیر بادام، حریره بادام، دمنوش عناب و شربت آب و عسل می تواند به میزان قابل توجهی به افزایش سیستم ایمنی بدن یاری کند.

حیدریان مقدم به مبتلایان به کرونا نیز توصیه کرد: در فاز اول و حاد این بیماری که معمولاً با تب و بدن درد و حال عمومی وخیم روبروست، استراحت حرف اول را می زند بنابراین باید مبتلایان به این موضوع توجه داشته باشند که با استراحت کافی و مصرف مایعات فراوان می توانند به میزان قابل توجهی به مهار بیماری یاری نمایند.

وی پرهیز از مصرف دمنوش هایی با مزاج گرم همانند زنجبیل و آویشن را ضروری ذکر کرد و استفاده از دم نوش عناب، گل ختمی، لعاب به دانه و نشاسته را برای بهبود فرایند بیماری مؤثر ذکر کرد.

مصرف آب سیب و لیموشیرین و پرهیز از استفاده از آب میوه های ترش یکی دیگر از توصیه های دکتر حیدریان مقدم برای تسرع فرایند بیماری کرونا بود.

وی در ادامه پاشویه با گیاه پنیرک و یا آبی که در آن کاهو خیسانده شده، مصرف استامینوفن و مایعات فراوان را برای کاهش تب در مبتلایان به کرونا و آنفلوانزا ضروری ذکر کرد.

گرم کردن بدن در فاز دوم بیماری و زمانیکه بیماری کمی کنترل شده یکی دیگر از توصیه های این متخصص طب سنتی دانشگاه بود. وی اضافه نمود: قدم زدن آهسته، آغاز فعالیت های محدود فیزیکی، استفاده از دم نوش عناب، شربت آب و عسل، لعاب به دانه و یا سه پستان می توانند به میزان قابل توجهی فرایند بهبودی را سریع تر کند.

حیدریان مقدم با اشاره به خواص شگفت انگیر شیر و زردچوبه گفت: این نوشیدنی می تواند علاوه بر افزایش سطح ایمنی بدن اثرات التیام بخشی نیز داشته باشد.

وی در ادامه مصرف دم نوش بابونه را برای درد های استخوانی شدید و دمنوش گل گاو زبان شیرین را نیز برای ایجاد برطرف اضطراب و کاهش درد های عضلانی مؤثر دانست.

متخصص طب سنتی دانشگاه در ادامه استفاده از روغن هایی همانند بابونه و روغن زیتون را تسکین دهنده مؤثری ذکر کرد.

حیدریان مقدم در انتها خطاب به عموم مردم تاکید نمود: درمان های مدعیان دروغین طب سنتی برای درمان کرونا را باور نکنید، چرا که با توجه به قوانین درمانی کشور و استاندارد های بین المللی تأیید داروها، هیچ گونه تجویز دارویی و درمانی نباید بدون شواهد و مستندات علمی، صورت گیرد و بنابراین اعلام عمومی مطالب فاقد پشتوانه های تحقیقاتی بالینی در رسانه های رسمی و فضای مجازی کاملاً اشتباه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1517

به "توصیه های تغذیه ای تقویت ایمنی بدن از دیدگاه طب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های تغذیه ای تقویت ایمنی بدن از دیدگاه طب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید