توهین بی سابقه به مطبوعاتی ها

به گزارش تور چین ارزان، آن روزها که دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با ترکیبی از نمایندگان جناح ها و جریان های سیاسی فعال در ایران روی کار بود، اصولگرایان و رسانه های پرتعدادشان یکی پس از دیگری به نقد مجلس می پرداختند.

توهین بی سابقه به مطبوعاتی ها

به گزارش اعتماد، روزی از عملکرد نمایندگان به تندی گلایه نموده و آنان را به طعنه وکیل الدوله خطاب می کردند و روز دیگر به بهانه رفتار ناخوشایند محمدباسط درزاهی، نماینده سراوان در مجلس دهم با کارمند گمرک، مجلس را یکپارچه با چنان ادبیات و نقدهای روبرو کردند که گویی با ردصلاحیت حداکثری و مشارکت حداقلی و تقدیم مجلس یازدهم به اصولگرایان، می توان مجلسی در شأن ملت ایران تشکیل داد.

مجلسی که در آن نه خبری از پیام پسغام های این نهاد و آن مقام خواهد بود و نه تضییع حق و حقوق مردم اما خیلی زود تعیین شد که اصولگرایان نه تنها در وعده های شان صداقت لازم را نداشتند، بلکه نوع روبرو شان با اتفاقات مشابه اتفاق افتاده در مجلس دهم و یازدهم سبب شد تا بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی و ناظران و فعالان سیاسی به انتقاد از آنان و رسانه های شان روی آورند. نقدهای که از قرار معلوم تاثیری هم بر راستا اصولگرایان نداشته و ندارد که اگر غیر از این بود، مجلس یازدهمی ها به جای شعبان بی مخ خواندن روزنامه نگاران منتقد و اهالی مطبوعات و رسانه های غیرهمسو و البته بازخواست ناجا و مامورانش، راه بر تکرار خطا می بستند.

چندان نگذشته از روزی که خبرگزاری ها و رسانه های منتسب به جریان اصولگرا، از خبرگزاری های فارس و تسنیم گرفته تا روزنامه های جوان و کیهان، اقدامات نماینده پیشین سراوان در مجلس را به کل مجلس دهم ارتباط می دادند و از علی لاریجانی به عنوان رییس گرفته تا روسای دو فراکسیون امید و مستقلین ولایی انتقاد نموده و اصطلاحا آنان را از دم تیغ می گذراندند اما از قرار معلوم مشکل آنان نه با اقدامات درازهی، بلکه با مجلس دهم و جریان های حاکم بر آن بود؛ وگرنه نوع واکنش مجلس یازدهم به ماجرای سیلی علی اصغر عنابستانی، نماینده اصولگرای سبزوار به سرباز وظیفه ناجا نه تنها دست کمی از مجلس دهم ندارد، بلکه به مراتب شدیدتر از آن هم شده است.

ماجرا از آن قرار است که پس از اظهارات محمدباقر قالیباف در قامت رییس مجلس و امیرحسین قاضی زاده هاشمی، رییس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان انتظار می رفت مجلس موضوع عنابستانی را باتوجه به نقدها گسترده رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی در اولویت آنالیز قرار دهد اما نه تنها چنین نشده، بلکه خبرگزاری برنا به نقل از سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نوشته که این مساله در اولویت آنالیز قرار ندارد.

موسی غضنفرآبادی گفته است: هنوز به این موضوع ورود ننموده ایم، اگر طرح شکایتی گردد، آنالیز می کنیم. هیات نظارت این موضوع را آنالیز می نماید اما جزو اولویت ما نیست و موضوعات دیگری در دستور داریم. واقعیت آن است که واکنش سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس یازدهم به درخواست ها برای رسیدگی به اقدامات عنابستانی تفاوت چندانی با ماجرای درازهی ندارد اما آنچه به کل متفاوت است، واکنش اصولگرایان است.

حال آنکه برای حل این قبیل معضلات و جلوگیری از تکرار چنین خطاهایی، مجلس نیازمند اصلاح آیین نامه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است ولی نه در مجالس گذشته و نه در مجلس یازدهم، عزمی برای تحقق این مساله وجود ندارد. ماجراهای اصولگرایان و نوع واکنش شان به ماجرای عنابستانی به همین جا ختم نشد. اوضاع زمانی جالب تر شد که یکی از اعضای هیات رییسه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و از چهره های مورد وثوق جبهه پایداری در مجلس که گاه و بی گاه با اظهاراتش علیه حسن روحانی و دولتش تیتر یک رسانه های اصولگرا را به خود اختصاص می دهد، در صحن علنی مجلس به جای حمایت از سرباز وظیفه ناجا بابت انجام وظیفه و انتقاد از واکنش در نوع خود بی سابقه نماینده مجلس یازدهم، انگشت اتهام را به سوی ناجا بلند کرد و خواهان عذرخواهی این نهاد نظامی شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر در جریان نطق میان دستور خود رسما به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی هشدار داد و اظهار کرد: ضمن تحسین نماینده ای که یک سیلی به نفس اماره خودش و یکی سیلی به دشمنان نظام و مجلس زد به نیروی انتظامی هشدار می دهم که از عذرخواهی این نماینده عبرت بگیرد و اجازه ندهد که مامورانش هنگام اعمال قانون از چارچوب قانون تجاوز نمایند. این نماینده نزدیک به جبهه پایداری در بخش دیگری از اظهارات خود که در ایسنا منتشر شده، با بیان اینکه نظام اسلامی مردم و قانون برایش فرقی نمی نماید، از نیروی انتظامی خواست تا نسبت به ادبیات مامور راهور از مجلس عذرخواهی کند! اظهارات حاجی دلیگانی نه فقط با انتقاد کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شد، بلکه بعضی از کانال های تلگرامی متعلق به اصولگرایان نیز به انتقاد از این اظهارات پرداختند ولی خبرگزاری هایی که در خط مقدم حمایت از مجلس و فضاسازی به سود اصولگرایان قرار دارند، ترجیح دادند این بخش از اظهارات این نماینده مجلس را ندید بگیرند و با بی توجهی نسبی به آن، تیتر خبر مربوط به نطق او را به موضوع شفافیت اختصاص دهند. جالب آنکه حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری در شرایطی خواهان عبرت دریافت ماموران نیروی انتظامی شده که حداقل در این مورد خاص، کسی که به وظیفه قانونی اش عمل نموده، مامور ناجا است و فرد خاطی، نماینده مجلس!

شکایت به دادستان

در سوی دیگر میدان نیروی انتظامی و پلیس راهور واقع شده است و مطالبه عمومی برای پیگیری حق و حقوق سرباز وظیفه خود. مطالبه ای که در دوره های گذشته چندان راه به جایی نبرده ولی از قرار معلوم این بار و براساس اظهارات رییس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، این نهاد نظامی قصد پیگیری اقدام عنابستانی در دادستانی را دارد.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی به همین دلیل در اظهاراتی که خبرگزاری صداوسیما آن را منتشر کرد، گفت: راهور ناجا مستقیم به مجلس شکایت ننموده و در دادستانی طرح شکایت نموده اند. امیدوارم نظریه دادرسی و گزارش ناجا برای آنالیز در مجلس سریع تر به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارسال گردد.

نکته قابل توجه در این میان آنکه نمی توان به لحاظ قانونی شکایت راهور ناجا به دادستانی را تحدید مجلس و نمایندگان دانست؛ چرا که مصونیت نمایندگان فقط بابت اظهارات و اقدامات آنان در راستای ایفای وظیفه نمایندگی است و عبور بدون مجوز از خط ویژه و تعدی به مامور قانون حین انجام وظیفه، طبیعتا در چارچوب وظایف نمایندگی تعریف نمی گردد.

اشتباه عظیم تر

اقدامات عنابستانی به عنوان نماینده اصولگرای سبزوار در مجلس یازدهم اما از قرار معلوم انتها اشتباهات نیست. بارها و بارها ناظران و عظیمان اصرار بر اشتباه را اشتباهی عظیم تر خوانده اند اما از قرار معلوم دیگر نماینده سبزوار و به طور کلی اصولگرایان مجلس چندان گوش شان بدهکار این اظهارات نیست که اگر بود، رسانه های ارتباط جمعی را با الفاظی در نوع خود بی سابقه توصیف نمی کردند.

شعبان بی مخ، کلیدواژه ای است که دیگر نماینده سبزوار در اظهارات خود که خبرگزاری برنا اقدام به انتشار آن نموده، در وصف رسانه ها و خبرنگاران منتقد سیلی عنابستانی به سرباز وظیفه به کار برده و گفته است: عده ای در کشور هزینه درست کاری را بالا بردند و هرچه شفاف باشی علیه تو گارد می گیرند. فضای رسانه ای تبدیل شده به عده ای شعبان بی مخ که از کاه کوه می سازند! او همچنین در ادامه رسانه های اصلاح طلب را مخاطب اظهارات خود معرفی نموده و در شرایطی گفته منظورم با عده ای است که در ماجرای نجفی واقعیت را وارونه نشان دادند ولی در ماجرای عنابستانی عظیمنمایی کردند که اساسا قیاس این دو موضوع با یکدیگر، قیاسی است مع الفارق. شهردار اسبق تهران پرونده اش در قوه قضاییه مورد رسیدگی نهاده شد و هم اکنون در حال گذراندن دوران حبس خود است اما نماینده سبزوار نه تنها مجازات نشد، بلکه حالا مجلس خواهان عذرخواهی ناجا شده است.

ضمن آنکه پرونده نجفی، اگرچه باتوجه به صندلی او به عنوان یک چهره شاخص سیاسی به سطح رسانه ها و افکار عمومی نیز راه یافت اما به هر حال، موضوعی خصوصی بود، با شاکی خصوصی. حال آنکه اقدام آقای نماینده در سیلی زدن به یک سرباز وظیفه، به جز ابعاد شخصی و خصوصی و حقوق حامد اکبری، سرباز وظیفه ای که در مقام یکی از میلیون ها شهروند ایرانی، می تواند از حق قانونی خود برای پیگیری قضایی تعدی انجام شده علیه خود استفاده کند، باتوجه به آنکه هنگام انجام وظیفه او و با لباس نیروی انتظامی رقم خورده و آقای نماینده نیز بدون شناخت قبلی، او را به دلیل اصرارش بر اجرای قانون در چارچوب وظیفه اش، مورد تعدی قرار داده، می تواند از جوانبی دیگر نیز محل تامل باشد؛ جوانبی که این پرونده را از یک پرونده خصوصی به موضوع عام و موردتوجه افکار عمومی تبدیل می نماید.

با این همه اما اینکه چرا نمایندگان سبزوار در مجلس یازدهم به جای حمایت از افکار عمومی این شهرستان که به صراحت اقدام عنابستانی را محکوم نموده، به ایستادگی مقابل پایگاه رای خود می پردازند و بر یک اشتباه، اصرار می ورزند؛ پرسشی است بی پاسخ ولی آنچه عیان است، کوشش اصولگرایان برای دوگانه سازی در ماجراهایی از این قبیل است، برای عبور سلامت یاران شان از میان نقدها افکار عمومی.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1754

به "توهین بی سابقه به مطبوعاتی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توهین بی سابقه به مطبوعاتی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید