درخواست دانشمندان چینی برای افزایش همکاری های فضایی بین المللی

به گزارش تور چین ارزان، دانشمندان چینی خواهان تقویت همکاری بین المللی در اکتشافات فضایی که هدف آن کاهش خطر اجرام نزدیک زمین(near-Earth objects) است، شدند.

درخواست دانشمندان چینی برای افزایش همکاری های فضایی بین المللی

به گزارش تور چین ارزان وبه نقل از چاینادیلی، اجرام نزدیک زمین، اجرام نجومی هستند که مدار آنها از نزدیکی مدار زمین می گذرد. بیشتر آنها دنباله دارها یا سیارک هایی هستند که تحت تاثیر گرانش خورشید و دیگر سیارات به همسایگی زمین رسیده اند.

چن جیانگشنگ (Chen Jiansheng)، ستاره شناس ارشد و عضوآکادمی علوم چین(CAS) طی کنفرانس سواد علمی(science literacy) گفت: در مقایسه با مسائل جهانی مانند امنیت غذایی، کمبود انرژی، تغییرات آب و هوایی، حملات سایبری و آلودگی محیط زیستی ناشی از فعالیت های انسانی، بسیاری دیگر از تهدیدات جدی جهان ما ممکن است از سمت فضا باشد.

بیش از 180 هزار سیارک نزدیک زمین وجود دارد که قطر حدود 800 سیارک بیشتر از یک کیلومتر است. محققان 180 دهانه برخوردی عظیم را در سیاره ما کشف نموده اند و این نشان دهنده توانایی بزرگی یک ذره کوچک آسمانی در هنگام برخورد با زمین است.

در ستاره شناسی به حفره یا گودالی در خاک اجرام آسمانی که در اثر برخورد شهاب سنگ پدید آمده باشد دهانه برخوردی گفته می گردد.

گونه ای دیگر از دهانه در خاک سیارات نیز وجود دارد که بر اثر فوران آتشفشانی پدید می آید.

در یک میلیارد سال نخست تاریخ سامانه خورشیدی، بمباران بزرگی از شهاب سنگ ها در همه سیاره ها اتفاق افتاده است و دهانه های برخوردی نتیجه این بمباران هستند. شیوه دگرگونی این دهانه ها و مقدار فرسایش آن ها اطلاعات زیادی در مورد تاریخ تحولات و فعالیت های جغرافیایی سیارات به ما می دهد.

شواهد موجود از مطالعه لایه های منطقه کامبا، ناحیه جنوب غربی منطقه خودمختار تبت چین نشان داد که زمین در اثر 65 میلیون سال پیش در اثر برخورد سیارک های اصلی، آسیب دیده است و ممکن است این موضوع منجر به انقراض دایناسورها گردیده باشد.

اویانگ زیان (Ouyang Ziyuan)، دانشمند عضو آکادمی علوم چین معتقد است که خطر وارده از سوی اجرام آسمانی کوچک نیازمند توجه بسیار است و دانشمندان سراسر جهان باید برای نظارت بر سیارک ها نزدیکی زمین همکاری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 139

به "درخواست دانشمندان چینی برای افزایش همکاری های فضایی بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست دانشمندان چینی برای افزایش همکاری های فضایی بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید