عبور سیارک و دنباله داری که در 1400 خبرساز می شوند، رصد ابرماه های توت فرنگی و صورتی

به گزارش تور چین ارزان، عبور بزرگترین و سریع ترین سیارک از کنار زمین، مشاهده 3 ابرماه در ماه های اردیبهشت، خرداد و تیر، بارش شهابی پرساوشی و عبور دنباله دار از کنار زمین از مهمترین رویدادهای نجومی 1400 است و رصدگران را به مشاهده این پدیده های نجومی دعوت می کند.

عبور سیارک و دنباله داری که در 1400 خبرساز می شوند، رصد ابرماه های توت فرنگی و صورتی

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با خبرنگاران به بیان رویدادهای نجومی سال 1400 اشاره کرد و با تاکید بر اینکه با پایان سال 1399 با رویدادهای جذاب نجومی این سال خداحافظی کرده و به استقبال وقایع آسمانی در سال نو می رویم، گفت: به جز اکتشافات جدید سه ماموریت مریخی امریکا، چین و امارات که در بهمن 1399 به سیاره سرخ رسیده اند و در سال جدید خبرساز خواهند شد، اتفاقات پیش بینی نشده ای در پهنه آسمان 1400 رخ خواهد داد؛ اولین رویداد شاخص سال جدید، عبور بزرگترین و سریع ترین سیارک از کنار زمین است که در ساعت 19:33 شامگاه روز یکشنبه اول فروردین ماه 1400 سیارک 2001 FO32 از 5 برابر فاصله ماه تا زمین، از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد.

وی با بیان اینکه فاصله این سیارک در شبانگاه اول فروردین از زمین حدود 2 میلیون کیلومتر است، اظهار کرد: این جرم آسمانی تا 31 سال دیگر به این اندازه به زمین نزدیک نخواهد شد. این سیارک حدود یک کیلومتر قطر دارد و علی رغم آنکه از 97 درصد سیارک ها بزرگتر است، اما در مقایسه با سیارک های بسیار بزرگ، کوچک به حساب می آید.

مشاهده اَبَرماه در آسمان 1400

عتیقی با بیان اینکه در سال 1400 با 3 اَبَرماه (Supermoon) روبرو هستیم، گفت: اولین آنها با توجه به اینکه در ساعت 8 و 3 دقیقه صبح روز سه شنبه 7 اردیبهشت 1400 ماه کامل می شود، در شب قبل یعنی دوشنبه شب، ماه کامل یک اَبَرماه به حساب می آید که با توجه به فصل بهار، بومیان امریکا آن را اَبَر ماه صورتی نامگذاری کرده اند.

وی طلوع دومین اَبَر ماه را در شامگاه چهارشنبه 5 خرداد دانست و ادامه داد: در ساعت 15 و 44 دقیقه روز 5 خرداد، ماه به شرایط ماه کامل خواهد رسید. از آنجایی که این اَبَرماه با ماه گرفتگی در این شب همراه است، به آن اَبَر ماه خونین و یا اَبَر ماه سرخ نیز می گویند.

عتیقی یادآور شد: آخرین اَبَرماه سال 1400 پنج شنبه شب به تاریخ سوم تیر ماه قابل مشاهده است و ماه در ساعت 23 و 10 دقیقه این شب کامل خواهد شد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با تاکید بر اینکه بومیان امریکا به این اَبَرماه، اَبَر ماه توت فرنگی می گفتند، خاطر نشان کرد: در هنگام مشاهده اَبَرماه تغییر رنگ و یا شکل ماه را شاهد نخواهیم بود و این نامگذاری ها صرفا قراردادی است.

به گفته این محقق، اَبَر ماه در شرایطی ایجاد می شود که کره ماه ضمن رسیدن به شرایط ماه کامل، در کمترین فاصله با زمین باشد و طبیعی است قطر آن قدری بزرگتر از دیگر ماه های کامل و درخشان تر از آنها خواهد بود.

عتیقی، بهترین زمان برای مشاهده و عکاسی از اَبَر ماه را لحظه طلوع و غروب آن دانست و یادآور شد: در این لحظه می توان با تلفیق با مناظر طبیعی از جمله کوه ها، درختان و یا حتی بناهای شاخص از اَبَرماه عکاسی کرد.

ماه گرفتگی ها و خورشید گرفتگی ها

وی تاکید کرد: در سال 1400، با دو ماه گرفتگی و دو خورشیدی گرفتگی روبرو هستیم که متاسفانه هیچ کدام از آنها در ایران قابل مشاهده نیستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، وقوع اولین ماه گرفتگی را در روز چهارشنبه 5 خرداد ماه 1400 دانست که یک خسوف کامل است و ادامه داد: این پدیده در قاره استرالیا، جنوب شرق آسیا، غرب امریکای شمالی و جنوبی و قطب شمال قابل مشاهده بوده و اقیانوس های اطلس، آرام و هند جزو پهنه های آبی هستند که مشاهده ماه گرفتگی در آنها امکان پذیر است.

وی افزود: 2 هفته پس از این خسوف، خورشید گرفتگی حلقوی روز پنجشنبه 20 خرداد 1400 رخ می دهد و بدیهی است ماه در این زمان در اوج زمینی بوده و 404 هزار کیلومتر با زمین فاصله دارد و ماه نمی تواند دایره خورشید را کاملا بپوشاند و کسوف حلقوی ایجاد می شود.

عتیقی افزود: این گرفت حلقوی در شرق کشور روسیه، غرب گرینلند و در کشور کانادا قابل رصد است و در شمال کشور امریکا، قاره اروپا، بیشتر مناطق روسیه و اقیانوس آرام، به صورت جزئی دیده می شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری با بیان اینکه سومین رخداد از این گروه، ماه گرفتگی جزئی است که شبانگاه پنجشنبه 27 آبان و بامداد جمعه 28 آبان رخ می دهد، گفت: این رخداد نجومی در بیشتر بخش های اروپا، بخش وسیعی از آسیا، استرالیا، شمال غرب افریقا، شمال و جنوب آمریکا همراه با اقیانوس های آرام، اطلس و هند به صورت جزئی قابل مشاهده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر اینها، خورشید گرفتگی کامل شنبه 13 آذر 1400 در جنوبگان و قطب جنوب مشاهده می شود و این گرفت در افریقای جنوبی به صورت جزئی دیده خواهد شد.

شهاب باران آسمان در سال نو

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به بارش های شهابی 1400 توضیح داد: در میان بارش های شهابی سال 1400 به جز بارش اتا دلوی و تقریبا بارش های نیمه اول این سال و همچنین بارش های جباری در مهرماه، اسدی در اواخر آبان ماه و دو پیکری در آذرماه که متاسفانه با وجود نور ماه شرایط خوبی برای مشاهده ندارند و از سوی دیگر تعداد شهاب زیادی در این بارش ها قابل مشاهده نیست، دو بارش شهابی سال 1400 شرایط بسیار مطلوبی برای مشاهده خواهند داشت.

وی یکی از این بارش ها را بارش شهابی پرساوشی ذکر کرد که در میانه تابستان و در بامداد جمعه 22 مرداد ماه 1400 به اوج خواهد رسید و گفت: با توجه به این که ماه در شرایط هلال افزاینده است و قبل از نیمه شب قبل غروب خواهد کرد، بامداد جمعه تقریبا بدون حضور نور مزاحم ماه، مشاهده شهاب ها و به ویژه آذرگوی های این بارش امکان پذیر است.

عتیقی، دومین و آخرین بارش خوب سال 1400 را بارش ربعی و یا کوادرانتی دانست و افزود: این بارش در بامداد سه شنبه 14 دی ماه 1400 تقریبا بدون حضور نور ماه و با ZHR 100 شهاب در ساعت، شرایط خوبی برای مشاهده در سال جدید دارد.

دنباله داری که خبرساز می شود

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: دنباله دار C/2001 A1 و یا دنباله دار معروف لئونارد در سال 1400 خبرساز خواهد بود. این دنباله دار که در شبانگاه یکشنبه 21 آذر 1400 به کمترین فاصله با زمین می رسد، در شبانگاه دوشنبه 13 دی سال آینده به کمترین فاصله با مهر تابان خواهد رسید و ممکن است قدر روشنایی آن 5 و یا حتی به 4 نیز برسد که شرایط بسیار مطلوبی برای مشاهده با چشم غیرمسلح خواهد داشت.

به گفته وی، این جرم نجومی یادآور دنباله دار با شکوه نئووایز در سال 1399 خواهد بود، بنابراین رصدگران خود را برای مشاهده دنباله داری زیبا آن هم با چشم در اواخر پاییز و اوایل زمستان 1400 آماده کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1831

به "عبور سیارک و دنباله داری که در 1400 خبرساز می شوند، رصد ابرماه های توت فرنگی و صورتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور سیارک و دنباله داری که در 1400 خبرساز می شوند، رصد ابرماه های توت فرنگی و صورتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید