درمان عفونت مغزی با استفاده از نانوذرات نقره

ایسنا نوشت: پژوهشگران مالزیایی در آنالیز جدیدی نشان داده اند که درمان عفونت های مغزی، با استفاده از نقره امکانپذیر خواهد بود.

درمان عفونت مغزی با استفاده از نانوذرات نقره

پژوهش جدیدی نشان می دهد که می توان از نقره برای مقابله با برخی بیماری ها استفاده کرد. براساس این پژوهش که در دانشگاه سان وی(Sunway University) مالزی صورت گرفت، شاید نانوذرات نقره که با داروهای ضد تشنج بارگیری شده اند، از عهده درمان ایمن و موثر عفونت های ناشی از جانداران آمیب شکل که مغز را از بین می برند، برآیند.

آمیب ها، تک یاختگان بسیار انعطاف پذیری هستند که معمولا تمایل دارند در آب شیرین یا خاک زندگی نمایند و منبع تغذیه آنها باکتری است اما هنگامیکه گونه های خاصی از آمیب ها، به سیستم عصبی مرکزی و مغز انسان برسند، می توانند از بافت های مغز تغذیه نمایند. این مغزخواری که با التهاب گسترده ای همراه است و سیستم ایمنی بدن، به شدت برای مبارزه با آن کوشش می نماید، نهایتا به غیرفعال شدن مغز می انجامد. کسانی که به این مشکل دچار می شوند، سردردهای شدید، از دست دادن حس بویایی و چشایی، توهم و اغما را تجربه می نمایند.

بدترین نوع این عفونت ها، مننگوانسفالیت آمیبی اولیه(PAM) است که از وجود نوعی آمیب مغزخوار موسوم به نگلیریا فاولری (Naegleria fowleri) ناشی می گردد.

ایاز انور(Ayaz Anwar)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این بیماری ها به ندرت پیش می آیند اما تقریبا همیشه به مرگ بیمار منجر می شوند. براساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، از سال 27 تا 27، تنها 3 بیمار از مرگ نجات یافته اند.

وی اضافه نمود: تا امروز، هیچ دارویی برای درمان عفونت های ناشی از این آمیب کشف نشده است. اگرچه پزشکان، داروهایی را به صورت آزمایشی برای درمان این بیماری استفاده نموده اند اما هیچ درمانی به صورت رسمی ثبت نشده است.

آنچه درمان این عفونت را سخت می سازد، این است که به خاطر وجود سد خونی مغز، داروها نمی توانند به راحتی از راه جریان خون به مغز برسند.

اگرچه گاهی اوقات این داروها برای درمان چنین عفونت هایی به کار می روند اما برای غلبه بر موانعی که به سلول های مغزی آسیب می زنند، دوزهای بالاتری مورد احتیاج است. در هر حال، این داروها اغلب کارآمد نیستند اما برخی از داروها مانند داروهایی که برای درمان تشنج یا اضطراب به کار می روند، می توانند از سد خونی مغز عبور نمایند و بر سیستم عصبی مرکزی اثر بگذارند.

انور و گروهش تصمیم گرفتند سه داروی ضد تشنج یعنی دیازپام، فنوباربیتال و فنی توئین که بر گیرنده های سلولی آمیب و انسان اثر می گذارند، آزمایش نمایند.

انور ادامه داد: بهترین جنبه استفاده از داروهای تایید شده دولت، ایمنی و سادگی استفاده از آنهاست.

از آنجا که نقره، ویژگی های ضدمیکروبی ذاتی دارد و بدن می تواند آن را تحمل کند، پژوهشگران از نانوذرات نقره به عنوان ابزار انتقال استفاده کردند. پژوهش های دیگر نیز نشان داده اند داروهای ضد قارچ بسته بندی شده با نانوذرات نقره، بهتر می توانند نگلیریا فاولری را از بین ببرند.

آنالیز درمان های احتمالی بیماری های نادری مانند مننگوانسفالیت آمیبی اولیه، قطعا یک چالش به شمار می رود و هنوز راه زیادی برای یافتن بهترین راه انتقال دارو باقی مانده است.

یافته های این پژوهش، در مجله ACS Chemical Neuroscience به چاپ رسید.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "درمان عفونت مغزی با استفاده از نانوذرات نقره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان عفونت مغزی با استفاده از نانوذرات نقره"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید