دروغ سیزده بدر یا دروغ اول آوریل چیست؟

به گزارش تور چین ارزان، دروغ سیزده به دلیل همزمانی سیزده بدر با اول آوریل از روی دروغ آوریل به وجود آمده است. روز اول آوریل مردم با گفتن دروغ های عجیب شوخی می نمایند.

دروغ سیزده بدر یا دروغ اول آوریل چیست؟

خبرنگاران | سرویس سرگرمی - در فرهنگ غربی روز اول آوریل مصادف با روز سیزده بدر ایرانی به نام روز احمق ها شناخته می گردد! و سنت دروغ اول آوریل مربوط به این روز است.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

  • دروغ اپریل یا دروغ سیزده از کجا آمده است؟
  • دروغ سیزده در ایران
  • معروف ترین دروغ های آپریل
  • معروف ترین دروغ سیزده در ایران
  • ایده هایی برای دروغ سیزده!

دروغ اپریل یا دروغ سیزده از کجا آمده است؟

بحث و اظهار نظر در خصوص این که دروغ آوریل دقیقا از کی و کجا ناشی می گردد، بسیار زیاد است و تا کنون نظرات زیادی در خصوص تاریخچه آن نوشته شده است. در این بین یکی از نظراتی که بیشتر از همه مطرح می گردد، به راه افتادن رسم دروغ آوریل در زمان حکمرانی کارل نهم، پادشاه فرانسه است؛ بعضی وی را کسی می دانند که به طور ناخواسته عامل اصلی به وجود آمدن این رسم شد. کارل نهم در سال 1564، به هنگام تغییر و اصلاح تقویم گرگوری جشن های سال نو را که تا آن موقع، هر ساله در روزهای انتهایی مارس تا اول آوریل برپا می شد، به روز اول ژانویه منتقل کرد .

مخالفان این اقدام در سال بعد همچنان روز اول آوریل را به عنوان روز اول سال دانستند و به دیدن دوستان و نزدیکان رفتند و برای آنها هدیه بردند. اما با این همه در سال های بعد دوستان و آشنایان این افراد را که همچنان بر سر برپایی جشن سال نو در روز اول آوریل اصرار داشتند و تقویم جدید را به رسمیت نمی شناختند، دست می انداختند و با آنها شوخی می کردند و به اصطلاح آنها را احمق های آوریل می نامیدند.

دروغ سیزده در ایران

این رسم اگر چه رسم پسندیده ای نیست و در سنت ایرانیان که راستی را از دیرباز جزو مهم ترین اصول اخلاقی خود می دانسته اند وجود نداشته است، اما اخیرا به شکل دروغ سیزده منتقل شده است .

به نظر می رسد این رسم و شوخی آنچنان به مذاق همه خوش آمده که به کشورهای دیگر نیز سرایت نموده است. البته نه به خاطر تقویم جدید یا قدیم بلکه صرفا دست انداختن دوستان و آشنایان در روز اول آوریل. این دست انداختن و شوخی همیشه با دروغ هایی همراه بود و باعث می شد فرد برای مدتی فریب سخنان به ظاهر درست اطرافیان را بخورد .

سنت نادرست دروغ سیزده اگرچه می تواند برای لحظاتی خنده و انبساط خاطر را به دنبال بیاورد اما ممکن است نتایج خطرناکی نیز برای افراد و خانواده ها پیدا کند. شاید آن را بتوان همانند نحسی عدد 13 بی ارتباط با ما و موضوعی خرافی دانست.

با سلام یارانه شما این ماه واریز نمی گردد. شما را در پراید مشغول خوردن پسته دیده اند!

دروغ آپریل در رسانه های غربی

این رسم از خانواده ها و محلات غربی به رسانه ها نیز کشیده شده است؛ بطوری که این رسانه ها اعم از رادیو، روزنامه و یا حتی شبکه های خبری به طراحی داستان های محیرالعقولی که ظاهرا واقعیت دارد اقدام می نمایند و در واقع با استفاده از اعتماد مخاطب به قول معروف آنها را سر کار می گذارند !

گاهی اوقات این دروغ این قدر جدی می گردد که چند رسانه با هم به طراحی و پخش آن اقدام می نمایند. برای نمونه در روز اول آوریل، حدود 28 فرستنده رادیویی در آلمان در اقدامی هماهنگ خبری را پخش کردند که حاکی از صدور پلاک ماشین به رنگ صورتی برای رانندگان وسایل نقلیه بود و هر کس که صاحب این پلاک می شد، مجاز بود تا ماشین خود را در جای پارک ماشین ویژه بانوان، پارک کند. برای هر چه واقعی تر جلوه دادن این خبر نیز سایت اینترنتی ویژه ای برای ثبت نام جهت دریافت این پلاک های صورتی طراحی شده بود!

معروف ترین دروغ های آپریل

1. کج شدن برج پیزا

تلویزیون هلند در دهه 1950 خبر واژگونی برج پیزا را پخش کرد.

2. درخت های ماکارونی

بی بی سی یک برنامه پانوراما در 1957 پخش کرد که درخت های ماکارونی را در سوئیس نشان می داد. بی بی سی بیان کرد که سوسک های ماکارونی که محصولات را از بین می بردند قلع و قمع شدند. بسیاری از مردم با بی بی سی تماس گرفتند و پرسیدند که چگونه درخت های ماکارونی را کشت می نمایند.

3. تغییر عدد پی

آلاباما عدد پی را تغییر می دهد. روزنامه New Mexicans for Science and Reason در آوریل 1998 مقاله ای را چاپ کرد که توسط فیزیکدانی به نام مارک بوسلوگ نوشته شده و در آن آمده بود که قوه مقننه آلاباما رای داد که ثابت پی تغییر نموده است.

4. ترور بیل گیتس

در سال 2003 خیلی از وبسایت های کره شمالی و چینی اظهار داشتند که CNN اطلاع داد بیل گیتس مؤسس مایکروسافت در نتیجه 5/1٪ افت در بورس سهام چین ترور شد. (به هر حال CNN در چین تحریم شد)

5. آب در مریخ

در سال 2005 یک خبر در وبسایت رسمی ناسا پخش شد که آب را در مریخ نشان می داد. این تصاویر در حقیقت یک لیوان آب بر روی شکلاتی با نام مارس (MarsCandy Bar) بود که به معنی مریخ است.

6. پری مرده

در سال 2007 یک دروغ ساز در وبگاهش تصاویری را منتشر کرد که جسد یک موجود ناشناخته 8 اینچی را نشان می داد که گفته می شد یک پری مومیایی شده است. او پایان پری را در eBay به قیمت 280 یورو فروخت!

7. زمان استاندارد

در کشورهای مختلف این شوخی آورده شده است که می گوید سیستم زمان به نوعی تغییر خواهد نمود که در آن، واحد زمان بر اساس توان هایی از 10 ذکر می شوند.

8. کنترل Gmail با حرکات بدن

گوگل در اول آوریل سال 2011 امکان جدیدی را در سرویس ایمیل خود معرفی کرد که به یاری آن و بدون استفاده از موس و صفحه کلید، کاربران به یاری وب کم می توانند به مدیریت رایانامه خود بپردازند و نامه های خود را آنالیز نمایند.

9. توافق هسته ای با ایران

لاوروف وزیر خارجه روسیه در طی مذاکرات هسته ای با ایران (2015) در لوزان سویس، خبر از توافق کلی داد که خبرگزاری ها آن را دروغ اول آوریل نامیدند .

10. جایزه ازدواج با دختران روسی

از طرف دولت روسیه به هر خارجی که با یک دختر روس ازدواج کند 15 هزار دلار آمریکا و تابعیت روسیه داده می گردد. دروغ اول آوریل 2016 بود که رسانه ها و کاربران زیادی را سرکار گذاشت.

تاریخچه دروغ سیزده در ایران

بیش از شصت سال است که در ایران، دروغ سیزده نوروز از سوی چند روزنامه نگار ایرانی رواج پیدا نموده است. شروع ماه آوریل یک روز پیش از سیزده نوروز می باشد و این هم زمانی دست آویزی شد که در سیزده نوروز که ویژه جشن، شادی و نیایش برای باران و باروری زمین است، زیر نام شوخی سیزده با مردم و دیگر رسانه ها شوخی نمایند

معروف ترین دروغ سیزده در ایران

1. سقوط برج میلاد!

یکی از جنجالی ترین شوخی سیزده در ایران خبر کج شدن و احتمال سقوط برج میلاد بود که روزنامه شرق در آخرین شماره خود در سال 1383 منتشر ساخت. این شوخی توسط رسانه ها جدی گرفته شد و به تحلیل آن پرداختند. بعضی دیگر نیز آن را به برنامه اتمی ایران نسبت دادند. همچنین قیمت ملک در مناطق اطراف برج نیز برای مدتی کاهش یافت.

2. تحویل کوه نور را به ایران

خبرگزاری میراث فرهنگی در سیزده فروردین ماه 1394 خبر از قول دفتر ملکه بریتانیا بیان کرد: کوه نور را به ایران باز پس می دهیم. این خبرگزاری سپس در یادداشتی به قلم شاهین سپنتا این خبر را شوخی سیزده این رسانه بیان کرد و در این مورد نوشت: شوخی سیزده در ایران معمولاً بازتاب طنزگونه حقایق مختلف تاریخی و اجتماعی و گاه سیاسی است تا در یک روز شاد، تلنگری باشد به مخاطب رسانه ها و توجه آنها را به گوشه های ناگفته ای از حقایق تاریخی و اجتماعی جلب کند.

ایده هایی برای دروغ سیزده!

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1722

به "دروغ سیزده بدر یا دروغ اول آوریل چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروغ سیزده بدر یا دروغ اول آوریل چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید