سنائی: اینستکس تنها یک عنوان توخالی و بدون عمل است

به گزارش تور چین ارزان، سفیر سابق ایران در روسیه گفت: در شرایطی که توافق هسته ای که مدتها بررسی و سرانجام منعقد شده، کنار گذاشته می شود، چه تضمینی است که توافق بعدی به اراده رئیس جمهور یا دولتی خاص، بار دیگر فسخ نشود و تنها راه، بازگشت به توافق فعلی است.

سنائی: اینستکس تنها یک عنوان توخالی و بدون عمل است

به گزارش گروه بین الملل تور چین ارزان، مهدی سنائی سفیر سابق ایران در روسیه که در حال حاضر سمت مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی را برعهده دارد، در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، دورنمای توافق هسته ای و مواضع تهران در این رابطه را تشریح کرده است.

این دیپلمات بلندپایه که برای شرکت در نهمین کنفرانس خاورمیانه در باشگاه مباحثات بین المللی والدای که هفته گذشته در مسکو برگزار گشت، به روسیه سفر کرده ، تأکید کرد که مقامات تهران همچنان بازگشت به توافق هسته ای فعلی را ضروری دانسته و قصد ندارند توافقنامه جدیدی را منعقد کند. به گفته وی، در عین حال، آنها درک می کنند که به دلیل فشار زیاد واشنگتن، دستان اروپایی ها برای اقدامی در این رابطه بسته است و حتی مکانیزم اقتصادی اینستکس که برای دور زدن تحریم های ایالات متحده، توسط پاریس، برلین و لندن در نظر گرفته شده، تنها طرحی به روی کاغذ است.

مهدی سنائی در پاسخ به این سؤال خبرنگار ایزوستیا که آیا درست است گفته شود برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به نقطه غیر قابل بازگشت رسیده است، گفت: هم ایران و هم سایر کشورهای شرکت کننده در برجام، به جز آمریکا معتقدند که این توافقنامه هنوز زنده است. برجام یک توافقنامه چندجانبه بین المللی است و من معتقدم که همه کشورهایی که در آن مشارکت دارند باید قصد خود برای اجرای کامل آن را نشان دهند. اگرچه ایران از قبل هم فهمیده بود که اروپایی ها، با توجه به اعمال فشار واشنگتن، نمی توانند در اجرای این توافقنامه مؤثر عمل کنند.

ایران ضرورتی برای انعقاد توافقنامه جدید هسته ای نمی بیند

وی در رابطه با امکان انعقاد توافقنامه جدیدی افزود: خیر ایران بارها گفته است که همین توافقنامه باید فعال شود و ما درباره سند دیگری صحبت نخواهیم کرد. اگر توافقنامه ای وجود داشته باشد که مدتها مورد بحث و بررسی قرار گیرد و انتها منعقد شده است و پس از آن کنار گذاشته شود، چه تضمینی وجود دارد که توافق بعدی به اراده یک رئیس جمهوری یا دولت یک کشور خاص وابسته نشده و بار دیگر کسی دوباره آن را فسخ نخواهد کرد؟! تنها راه پیش روی، همانطور که رئیس جمهوری و وزیر خارجه ما و حتی مخالفان رئیس جمهور آمریکا بارها اعلام کرده اند ، بازگشت به توافق فعلی است. ایران اکنون هیچ مزایایی از امضای برجام بدست نیاورده است ولی با این وجود به همچنان به این توافقنامه پایبند بوده و برخلاف طرف آمریکایی، خود را به عنوان یک عضو مسئول در جامعه بین المللی نشان داده است.

سفیر سابق ایران در روسیه درباره علت عدم کارآیی مکانیزم اقتصادی اینستکس برای تسهیل روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی توضیح داد: مسلماً مقامات تهران با نگاه تردید آمیز به این مکانیسم نگاه می کنند که مدتهای زیادی است که در باره آن صحبت می شود ، ولی هرگز عملی نشده است. اینستکس در حال حاضر تنها یک نام توخالی است که هیچ اقدامی در پشت آن قرار ندارد. در این زمینه طرف ایرانی نمی تواند کاری انجام دهد و توپ کاملاً در زمین کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

روسیه و ایران، حتی در زمان تحریم ها نیز به همکاری های متقابلاً سودمند خود ادامه داده اند

آقای سنائی در پاسخ به این سؤال که اگر شورای امنیت سازمان ملل تحریم هایی را علیه ایران تا قبل از سال 2016 اجرا می شد ، را دوباره برقرار کند، آیا این بدان معنی است که قراردادهای دوجانبه ایران و روسیه در زمینه انرژی هسته ای شکسته شده و اقدامات بعدی در نیروگاه هسته ای بوشهر متوقف خواهند شد؟، توضیح داد: ایران و روسیه در عرصه های زمانی مختلف از جمله در طول سالهای 2011 تا 2013 که تهران تحت تحریم های شدید قرار داشت هم با یکدیگر همکاری و کار کرده اند. ما اعمال محدودیت ها علیه جمهوری اسلامی را غیرقابل قبول ارزیابی می کنیم و برغم وجود آنها، حفظ پروژه های مشترک با روسیه برای ما بسیار با اهمیت هستند.

مشاور وزیر خارجه ایران درباره مزایای امضای توافقنامه مربوط به ایجاد منطقه آزاد تجاری با کشورهای عضو اتحادیه همکاری های اقتصادی اورآسیا گفت: این سند در نتیجه مذاکرات سختی، که به مدت سه سال ادامه یافت، امضا شده است. به عقیده من، امضای این سند این یک رویداد بزرگ برای تجارت خارجی ایران و یک رویداد بزرگ برای کشورهای عضو این اتحادیه بود. اکنون تنها چهار ماه از اجرای این توافقنامه می گذرد و برای دیدن نتیجه، به زمان بیشتری نیاز است. البته فکر می کنم که دورنمای این همکاری ها بسیار روشن است، برای اینکه اقتصاد ایران و اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه همکاری های اقتصادی اورآسیا، با وجود تفاوت های موجود، مکمل یکدیگر هستند. همکاری تهران با این اتحادیه نیز در چارچوب اولویت های همکاری های منطقه ای قرار گرفته است. و این مسئله به ویژه در عرصه جنگ های تجاری و در شرایط تحریم ها و تعرفه های تجاری علیه کشورهای مختلف، بسیار مهم است.

تنها با گفت وگو می توان مسائل کنونی در منطقه ادلب سوریه را حل و فصل کرد

مهدی سنائی درباره مواضع جمهوری اسلامی نسبت به تشدید اوضاع در منطقه ادلب سوریه که امروزه به یکی از مهمترین موضوعات در عرصه مسائل منطقه ای و بین المللی تبدیل شده، توضیح داد: تا قبل از ایجاد قالب مذاکرات آستانه، بین طرفین شرکت کننده در آن اختلاف نظر و عقاید مختلفی وجود داشت، اما به رغم این مسئله، پیشرفت و نتیجه کار این مکانیزم بسیار خوب و موثر بود. البته از نظر فنی، مسئله ادلب حادتر از اختلافات قبلی است. ولی اگر با توجه به دورنمای دراز مدت به این مسئله نگاه کنیم، باید سخت کار شود، درباره مسائل گفتگو شود تا اختلافات حل و فصل شوند، زیرا هیچ یک از طرفین از بحران و تشدید وخامت اوضاع سود نخواهد برد و همواره ممکن است مذاکرات نتیجه بخش باشند.

این دیپلمات در این باره که آیا با توجه به عدم اجماع در بین کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای که عضویت ایران در آن را به تاخیر انداخته، مقامات تهران علاقه مندی خود به پیوستن به این سازمان را از دست نداده، تأکید کرد: این یک واقعیت است که عضویت جمهوری اسلامی در سازمان شانگهای برای ایران بسیار مفید بوده و در عین حال نقش خود این سازمان را نیز افزایش خواهد داد. از لحاظ اقتصادی، ایران از توان بالقوه بالایی برخوردار است و در مورد مسائل امنیتی نیز تصور مسئله ای در منطقه که بتوان بدون مشارکت ایران حل و فصل شود، بسیار سخت است. زمانی گفته می شد که به دلیل وجود تحریم ها، عضویت کامل ایران رد سازمان شانگهای قابل تحقق نیست، ولی ما دیگر تحت تحریم های بین المللی قرار نداریم. هرچند برخی کشورها بطور مجزا محدودیت هایی برای ایران در نظر گرفته اند. ولی با توجه به آنچه در عرصه بین المللی اتفاق می افتد، ما را ملزم به همکاری می کند. مسلماً عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای برای هر دو طرف مفید است. بنابراین ما منتظر توسعه مثبت اوضاع در این رابطه هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1071

به "سنائی: اینستکس تنها یک عنوان توخالی و بدون عمل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنائی: اینستکس تنها یک عنوان توخالی و بدون عمل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید