شخصیت شناسی از روی امضا و خط

به گزارش تور چین ارزان، خبرنگاران : خط شناسی و امضا شناسی شخصیت های بزرگ دنیا را در این مطلب نام کرده ایم.

شخصیت شناسی از روی امضا و خط

خط و امضا در هر فرد منحصر به فرد است.

به گزارش خبرنگاران ، خط شناسی یا امضاء شناسی! برای پی بردن به شخصیت افراد! بسیار شنیده بودم که می توان از رفتار های هر فرد به شخصیت آن هم پی برد این رویه علمی از شناخت شخصیت های بزرگ جهان نشات می گیرد با بررسی زندگی نامه بزرگان ایران و جهان می توان به شخصیت نهفته دیگران هم پی برد!

در این مطلب خط و امضای شخصیت های بزرگ و معروف با خصوصیات و ویژگی های فردی-اجتماعی آن ها بیان شده و با مقایسه خط وامضای خود با این افراد مشهور جهان، خودتان را بشناسید!

تحلیل و بررسی خط و امضا:

به این دانش اصطلاحا Graphology گفته می شود. در ایتالیا، بوینس آیرس و بارسلونا مراکزی برای آموزش تحلیل خط وجود دارد.

خط شناسی مدرن از زمان ژان میشون شروع شد و نام خط شناسی را هم همین شخص به کار برد. او دستخط ها و نویسندگان متعددی را به طور سیستماتیک مورد مطالعه قرار داد و مقالات متعددی در سال 1872 منتشر ساخت. بسیار مجذوب کننده است

که نوشته ای از کسی داشته باشیم و با استفاده از آن پی به شخصیت، احساسات، خودآگاهی، هوش، سازگاری اجتماعی، استعداد وخلاقیت او ببریم، اما باید توجه داشت که تحقیقات علمی، اعتبار این دانش را زیر سؤال برده اند، در جریان چند پژوهش نتایج حاصل از تحلیل خط با نتایج آزمون های استاندارد معین شخصیت، مقایسه شده اند و محققان به این نتیجه رسیده اند

که خط شناسی در معین شخصیت، از جایگاه علمی برخوردار نیست و نمی توامد ملاکی برای استخدام اشخاص باشد.

با این همه استدلال ها و دلایلی که خط شناسان در تحلیل دست نوشته ها می آورند، مجذوب کننده است. البته توجه داشته باشید که شاخه متفاوتی از خط شناسی هم وجود دارد که کارش تنها ارزیابی اصالت خطوط و اثبات قانونی نوشته شدن یک نوشته از طریق یک شخص خاص است

و کارکرد این نوع خط شناسی با چیزی که در این پست در پی آن هستیم تفاوت دارد. در این مطلب دست خط تعدادی از نویسندگان مشهور را با هم مرور می کنیم تا ببینیم چگونه می شود از روی دست خط، شخصیت افراد را حدس زد.

اِمیلی دیکینسون

اِمیلی دیکینسون، شاعره آمریکایی، در سال 1830 میلادی در استان ماساچوست به جهان آمد. او از بزرگ ترین شاعران قرن نوزدهم آمریکا است. وی در مدت تحصیل پُرانرژی و زودجوش بود، اما بعد از ترکِ تحصیل انزوا گزید. اِمیلی دیکینسون بعد از جنگ داخلی آمریکا منزوی تر شد.

برای همیشه لباس سفید پوشید، افراد کمی را پذیرفت و با دوستانِ معدودی نامه نگاری کرد. در حقیقت او بیشتر اوقات در اتاقش بود و می نوشت.

از اِمیلی دیکینسون در مدت زندگی اش تنها شش یا هفت شعر به چاپ رسید. بعد از مرگش معلوم شد که بیش از هفده هزار شعر سروده است. تحقیقات زیادی درباره اینکه چرا اِمیلی دیکینسون به انزوا پناه برد و در مورد احساسات و تجربیات اش از زندگی اجرا شده است. شاید برترین فرضیه این باشد که او نمی توانست بدون اینکه از جهان فاصله بگیرد و در موردش فکر کند، چیزی بنویسد.

دست خط شعر شب های سرکش او را در بالا می بینید. آیا در دست خط دیکینسون، نشانی از شخصیت او پیدا می شود؟

شیب نوشته ها به سمت راست، نشانی از احساساتی بودن و تمایل این شاعر به حرف زدن دارد، ردیف بودن کلمات در پی هم بدون اینکه فاصله ای بین آن ها باشد، یا علایم دستوری آن ها را از هم جدا کند، نشانه شخصی است که بر خود کنترل دارد و بر هدف تمرکز دارد، در عین حال درشت نوشتن او نشان دهنده نیاز او به توجه است و آنچه بر احساساتی بودن و اشتیاق او دلالت می کند، نوشتن حلقه ها و خمیدگی حروف به صورت بزرگ است.

خورخه لوئیس بورخس

این نویسنده که نیازی به معرفی ندارد، همان طور که می بینید بورخس در هنگام نوشتن، ادامه بالایی و پایینی حروف را به صورت کاملا قائم و عمود می نوشت، خط شناسان در تحلیل خط او گفته اند که همین حالت، دلالت بر خوداتکایی و مستقل بودن او دارد. دست خط بورخش نسبتا ریز است که نشانه هوشمند بودن و افتاده بودن و توانایی او در تمرکز دارد.

یک چیز شاخص دیگر در دست نوشته های بورخس، یکی نوشتن ادامه پایینی حروفی مثل g با حالتی ساده، شبیه چوب بازی است، که نشان از آن دارد که او می خواسته صرفا کارش را به صورت ساده به اتمام برساند. چیزی آشکار دیگر در نوشته های بورخس، فشار زیاد او بر روی صفحه کاغذ است که می تواند حکایت از درونگرایی او داشته باشد.

ارنست همینگوی

همینگوی بین خطوط نوشته هایش فاصله زیادی می گذاشت که حاکی از روشنفکری او و توانایی او در انجام صحیح کار ها دارد. او مثل بورخس حلقه های پایینی حروف را ساده می نوشت که همان طور که گفتیم نشانه این است که همینگوی می خواست به سادگی کارش را انجام بدهد.

چاک پالانیک

چاک پالانیک در سال 1962 در واشنگتن به جهان آمده است. این نویسنده 46 ساله تا امروز 11 کتاب داستانی و سه اثر غیرداستانی منتشر کرده است. باشگاه مشت زنی او تا اوایل سال 98 در رده برترین کتاب های کتابخانه های استان متحده امریکا باقی ماند و کمی بعد، وقتی دیوید فینچر فیلمی براساس این داستان ساخت، دوباره این کتاب به لیست پرفروش ترین های آمازون راه یافت.

تصور می کنم برای تفسیر دست خط پالانیک، نیازی به خط شناس بودن نباشد، فکر آشفته او در سامان دهی عجیب و غریب سطور و استفاده از فضا به خوبی نمایان است.

جین آستین

دست خط جین آستین، نویسنده مشهور انگلیسی و خالق غرور و تعصب در اینجا دیده می شود. این بار شیب به سمت راست خطوط و را نشان مطیع بودن او دانسته اند. حلقه های طولانی بخش پایینی حروف حاکی از تمایلات فیزیکی قوی اوست. آستین حاشیه زیادی در سمت چپ می گذاشت که این را علامت علاقه زیاد او به آینده و همچنین جاه طلبی و درک اجتماعی بالایش دانسته اند.

دیوید فاستر والاس

دیوید فاستر والاس (1962 - 2008) نویسنده رمان و داستان های کوتاه آمریکایی بود. دیوید فاستر والاس یکی از نویسندگان پیروز نسل خودش بود که در نهایت بعد از نوشتن داستان های مشهوری مثل شوخی بی سرانجام و چند کتاب دیگر به زندگی خود در اتاق شخصی اش سرانجام داد. دیوید فاستر والاس به خاطر رمان 1079 صفحه ای شوخی بی سرانجام که سال 1996 نوشت، در رسانه های ادبی جهان معروف شد. مجله تایم چندی پیش این رمان را در لیست صد رمان برتر زبان انگلیسی انتخاب کرد.

استفاده از کلمات و لغات دور از فکر و قدیمی در داستان، مورد علاقه وی بود، به همین خاطر معروف است که هنگام خواندن رمان یا داستانی از والاس باید لغتنامه آکسفورد را همراه داشته باشید.

آخرین کتاب والاس شاه رنگ پریده نتیجه تحقیقات وی از سال 1997 بود که نیمه تمام ماند و در سال 2011 چاپ شد که طعم شوخی بی سرانجام ش را داشت، ولی تنها شوخی آن این است که شبیه بقیه کتاب های والاس نیست.

او مثل سایر نویسنده ها آخرین کارش را بر اساس زندگی و در حقیقت سرانجام زندگی اش نوشته است و بیشتر منتقدان آن را افسرده ترین کار والاس اعلام می کنند و حتی برخی اعتقاد دارند تصمیم او برای خودکشی با نوشتن این کتاب شروع شده است.

این کتاب که بخش عمده ای از آن نامه ها و دست نوشته هایی است که از دفتر و منزل شخصی نویسنده جمع آوری شده است از سرانجامی نامعلوم خبر می دهد که در رمان شوخی های بی سرانجام هم مطالب در هیچ جایی تمام نمی شود.

دست خط او را در بالا می بینید، گفته می شود که ادامه کوتاه حروف t یا d در نوشته او نشانه عملگرا و مکانیکی بودن والاس و همچنین علاقه او به اهداف کوتاه مدت دارد. نوشته والاس هارمونی بیشتری دارند و اشاره به شخصی دارند که می تواند از جزئیات یک نمای متوازن کلی ارائه دهد.

ادیت وارتون

ادیت وارتون، رمان نویس آمریکایی، نویسنده داستان های کوتاه بود و طراحی هم می کرد. او سال 1937 و در 75 سالگی درگذشت. علاوه بر آثار داستانی فراوان، کتاب هایی هم درباره بزرگانی، چون هنری جیمز و تئودور روزولت نوشته که با استقبال مخاطبان روبرو شده اند. از این نویسنده کتاب ایتان فروم به فارسی ترجمه شده است.

با دقت در دست خط او می بینیم که در انتهای سطور، خطوط متمایل به پایین می شوند که تفسیری که از آن می شود خستگی، بدبینی و یا شاید فقط ناشی گری او در استفاده از حاشیه ای دفترچه اش باشد. نوشتن حروف به اندازه بزرگ نشان از ضمیر سالم او دارد، وارتون حروف را از هم فاصله می داد که این نشانه گشاده دستی یا پرهیز او از نظارت و حتی خلاق بودن اوست. فشار اندک او بر صفحه کاغذ، نشانه او راهبرد منطقی او در برخورد با شرایط گوناگون است.

فرانتس کافکا

نوبت می رسد به دست خط فرانتس کافکا: می بینیم که برخی از حروف دست نوشته او خیلی به سمت بالا و چپ رفته اند که نشانه شخصیت سرد، محتاط و خوددار اوست. به علاوه می بینیم که سطور او روی یک خط صاف نیستند که نشانه بی قرار بودن و دمدمی مزاج بودن اوست.

شیوه اتصال حروف در نوشته های او که ایجاد طاق های پشت سر هم می کند، نشانه خلاق بودن اوست و این مسئله را تداعی می کند که با یک متفکر ابداع گر که پیش از عملی کردن فکرش، تأمل می کند، سر و کار داریم.

اسکات فیتز جرالد

دست خط رمان گتسبی بزرگ اسکات فیتز جرالد را در بالا می بینید. چیز جالب در دست خط حاشیه های نوشته است، در بالای نوشته او در سمت چپ حاشیه گذاشته و در پایین، در سمت راست.

حاشیه سمت چپ را همان طور که پیشتر هم اشاره کرده، می توان به صورت علاقه مند بودن به آینده، جاه طلب بودن و اجتماعی بودن تعبیر کرد، اما حاشیه سمت راست، معنی اش علاقه به گذشته و درونگرا بودن است. توأم بودن این دو حالت به هم می تواند نشانه شخصیت ترکیبی او یا درجاتی از شیزوفرنی باشد.

طولانی بودن قسمت پایینی حروف در نوشته او می تواند نشانه تمایل فیزیکی قوی باشد. سطر های او در بالا کج هستند، اما در پایین کاملا افقی هستند که این تغییر شیب می تواند حاکی از خسته شدن او داشته باشد.

جورج اورول

دست خط جورج اورول از رمان 1984: همان طور که می بینیم اورول در طی نوشتن به سمت بالا تمایل پیدا می کند، که نشانه خوشبینی اوست. او حلقه های g را خیلی کوچک می نویسد که که حاکی از عدم علاقه او به فعالیت فیزیکی دارد. اجزای حروف او زوایایی با هم ایجاد می کنند و گوشه دارند، این مسئله در کنار نحوه اتصال حروف، نشان دهنده فکر تحلیلی و سختگیری و انضباط او دارد.

از دست خط او پیداست که با شخصی سر و کار داریم که بیشتر از یک راه حل برای مسائلش می یابد و تا حدی توانایی های اجرایی دارد. او از اراده اش برای کنترل اعمالش استفاده می کند.

اکنون با مدل امضای خودتان و دیگر اطرافیان به راز های درونی و شخصت های پنهان آن ها پی ببرید!

اگر می خواهید بدانید بغل دستی تان، واقعا کیست و چه ویژگی هایی دارد، بهتر است یک قلم و کاغذ جلویش بگذارید و بخواهید برای یادگاری هم که شده به شما امضا بدهد.

متخصصان نشانه شناس و گروهی از روانشناسان، معتقدند شیوه امضا کردن آدم ها می تواند برخی از خصوصیات شان را آشکار کند و به ما بگوید که در مقابل شان باید چه رفتاری را در پیش بگیریم.

امضای منطقی ها

اگر در زمان امضا کردن، اتوماتیک را به طرف عقربه های ساعت حرکت می دهد، فردی منطقی است. اما اگر برعکس این حرکت را انجام می دهد، احتمالا با فردی روبه رو هستید که به آسانی دلایل شما را نمی پذیرد و قانع نمی شود، چراکه افرادی که برخلاف عقربه های ساعت امضا می کنند، معمولا آدم هایی غیرمنطقی هستند. پس بهتر است زمانی که فرد مقابل تان امضا می کند، در کنارش حضور داشته باشید تا علاوه بر شکل امضا، بتوانید جهت حرکت اتوماتیک روی کاغذ را هم ببینید.

امضای بی خیال ها

کسانی که امضایشان، گنگ و خط خطی است و با عجله و بدون درنگ امضا می کنند، زندگی را آسان می گیرندو به خاطر موانع ای که برسر راه شان است، زندگی را به کام خود تلخ نمی کنند. اگر شما هم آدم آسان گیری باشد، در کنار آن ها خوش خواهید گذراند؛ اما اگر سخت گیر و عصبی باشید بودن با آن ها برای تان سخت ترین کار خواهد بود.

امضای جدی ها

آدم هایی که هنگام امضا کردن، اتوماتیک را روی کاغذ فشار می دهند، اغلب افراد جدی و منظمی هستند. اگر کاری را به آن ها سپرده اید، نیازی نیست که نگران انجام شدنش باشید، چون نظم آن ها نگرانی شما را برطرف می کند، اما باید بدانید که این افراد استرس زیادی دارند و احتمال دارد از ضربه ای یا سختی ای که در کودکی خورده اند، آسیب دیده باشند.

امضای مرموز ها

اگر هنگام امضا کردن، اتوماتیک را آرام حرکت می دهد و مراقب است که به برترین شکل امضا کند، احتمالا شخصیتش با آنچه بروز می دهد فرق دارد و می خواهد در مقابل شما، خود را بهتر از آنچه که هست جلوه دهد. در مقابل چنین فردی کمی محتاط باشید و زمان بیشتری را صرف شناختن خود واقعی اش درنظر بگیرید، چراکه به احتمال زیاد، او چیز های زیادی را برای پنهان کردن از شما دارد.

امضای آدم های مغرور

آدم هایی که به جای امضا کردن، نام خود را می نویسند، خود را فردی باارزش می دانند و به توانایی هایشان ایمان دارند. آن ها دوست دارند نامشان را در همه جا مطرح کنند و آنقدر خود را مطرح و توانمند می دانند که ممکن است گاهی مغرور و خودخواه جلوه کنند. این افراد تمام تلاش شان را می کنند تا در موقعیت های شایسته ای قرار بگیرند و از این راه احساس غرور شان را ارضا کنند.

امضای برونگرا ها

اگر با فردی روبه رو هستید که بزرگ و با حروف درشت امضا می کند، احتمالا با یک برونگرا در ارتباط هستید. بررسی ها می گوید آن ها افراد با اعتماد به نفسی هستند که گاهی خودشان را بیش از حد باور دارند، اما به دلیل اراده قوی شان می توانید روی آن ها حساب کنید. از طرف دیگر، کسانی که در سمت راست یک متن امضا می کنند، آدم هایی برونگرا و اجتماعی هستند که خیلی راحت با غریبه ها صمیمی می شوند و اگر با چنین فردی به مهمانی دعوت شوید، حتما به شما خوش می گذرد.

امضای صادق ها

برای آنکه بدانید با فردی صادق روبه رو هستید یا نه، می توانید از او بخواهید یک فرم را هم امضا کند. بررسی ها م a ی گوید اگر او بالای فرم را امضا کرد، احتمالا آدم راستگویی نیست، اما اگر پایین فرم را امضا کرد، بیشتر می توانید به گفته هایش اعتماد کنید. از نظر آن ها کسانی که بالای فرم را امضا می کنند، کمتر به تعهدات شان پایبند می مانند؛ پس بهتر است قبل از اعتماد کردن بهانه ای برای گرفتن امضایش پیدا کنید.

امضای لجباز ها

اما اگر طرف مقابل تان در امضایش از خطوط عمودی استفاده می کند، باید بدانید با فردی لجباز روبه رو هستید که معمولا هر کاری که بخواهد، انجام می دهد، چراکه این افراد، معمولا روی تصمیم ها و کار هایی که می خواهند انجام دهند، پافشاری می کنند. البته این خصلت آن ها همیشه هم بد نیست، چون برای رسیدن به چیزی که می خواهند تلاش و پافشاری می کنند، اگر شما هم آدم لجبازی هستید، احتمالا آسان با چنین فردی کنار نمی آیید.

امضای عصبی ها

اگر با فردی روبه رو هستید که امضایش شلوغ است، بدانید که شخصیتی مضطرب و ناآرام دارد به ویژه اگر این شخص، امضایی با شکل های در هم و آشفته را انتخاب کرده است، می توانید آسان تر احتمال مضطرب بودنش را مطرح کنید. چنین فردی آسان از کوره در می رود، پس در مقابل او کمی محتاط تر رفتار کنید. بعید نیست که این افراد آدم های شکاکی باشند و بخواهد از همه رفتار های شما سر در بیاورند.

امضای درونگرا ها

افرادی که سمت چپ صفحه را برای امضا کردن انتخاب می کنند، آدم های خجالتی و درونگرایی هستند که راحت با هرکسی کنار نمی آیند. این افراد از اینکه به جمعی وارد شوند که کسی را در آن نمی شناسند عذاب می کشند و دوست ندارند کسی سر از کار شان در بیاورد. آن ها سرشان به کار خودشان گرم است و قرار گرفتن در موقعیت های ناگهانی، می تواند آن ها را به شدت مضطرب و حتی ناامید کند.

امضای مهربان ها

آدم های مهربان و بخشنده، هنگام امضا کردن، قلم را بسیار آرام روی کاغذ حرکت می دهند. سادگی امضای آنها، از قلب ساده شان خبر می دهد. آن ها یا شخصیتی ساده دارند یا سواد بالایی ندارند. این افراد به راحتی حرف دیگران را باور می کنند و خودشان هم برای بزرگ تر جلوه دادن شخصیت شان به دروغ و فریب رو نمی آورند.

امضای سختکوش ها

کسانی که در امضایشان از خطوط منحنی و بدون زاویه استفاده می کنند، آدم های سختکوشی هستند که با هوش و پشتکار فراوانشان به هر چه بخواهند می رسند. این افراد برای رسیدن به اهداف خود بسیار مصمم و پر تلاش هستند و تا رسیدن به هدفشان، صبور و بردبارند. آن ها حتی با وجود مسائل هم، هرگز از تصمیم شان منصرف نمی شوند.

امضای خجالتی ها

کسانی که کوتاه و کوچک امضا می کنند، افرادی خجالتی هستند که اعتماد به نفس پایینی دارد. آن ها از توانایی های خودشان a و معمولا خود را در حاشیه قرار می دهند و a در مهمانی ها به راحتی با غریبه ها صمیمی نمی شوند. آن ها آنقدر به خودشان بی اعتماد هستند که حتی نمی خواهند در صفحه کاغذ جای زیادی را اشغال کنند و سعی می کنند امضایی کوچک داشته باشند.

خط سرانجام: هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که بتوانیم افراد را با رفتار و حرکات آن ها بشناسیم چرا که آگاهی از شخصت و روان هر فرد در پیروزیت مان در زندگی بی شک موثر است.

منبع: رکنا
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2121

به "شخصیت شناسی از روی امضا و خط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت شناسی از روی امضا و خط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید