صرفه جویی 500 میلیون متر مکعب گاز با اصلاح موتورخانه ها

به گزارش تور چین ارزان، مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: با اجرای طرح بهینه سازی مصرف در موتورخانه واحد های مسکونی و تجاری 10 درصد در مصرف سوخت این بخش کاهش می یابد. اجرای این طرح به صورت رایگان انجام می شود و کافی است مردم تنها در سامانه مربوطه ثبت نام کنند.

صرفه جویی 500 میلیون متر مکعب گاز با اصلاح موتورخانه ها

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حسن منتظر تربتی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مراسم رونمایی از طرح ملی اصلاح و بهینه سازی موتورخانه واحد های مسکونی و تجاری گفت: سال گذشته توانستیم به خوبی مصرف گاز در داخل کشور را در فصل سرما مدیریت کنیم و برای امسال هم برنامه هایی در نظر داریم که یکی از آن ها طرح بهینه سازی مصرف موتورخانه های واحد های مسکونی و تجاری است که این طرح ذیل بند ق قانون رفع موانع تولید اجرا می شود.

وی اضافه کرد: بند ق قانون رفع موانع تولید یکی از ظرفیت های خوب قانونی است که به موجب آن توانستیم 18 هزار روستا را به شبکه گازرسانی وصل کنیم بدون این که یک ریال از بودجه دولت دریافت کرده باشیم، زیرا منابع مالی پروژه هایی که ذیل این بند تعریف می شوند، از راستا صرفه جویی تأمین می شوند.

منتظر تربتی گفت: در حال حاضر عملیات گازرسانی به 4 هزار روستا در دست اجراست. از اول سال تا به امروز نزدیک به هزار روستا به شبکه گاز کشور وصل شده اند و تا پایان سال 2 هزار روستای دیگر نیز وصل می شوند.

* صرفه جویی سالانه 500 میلیون متر مکعب گاز با اجرای طرح اصلاح موتورخانه ها

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: بند ق قانون رفع موانع تولید شامل دو بخش است که یکی از آن ها مربوط به پروژه های توسعه و جایگزینی سوخت است که با گازرسانی به روستا ها در حال انجام است و دیگری مربوط به بهینه سازی مصرف سوخت است که طرح بهینه سازی مصرف موتورخانه های واحد های مسکونی ذیل بند دوم تعریف می شود.

وی اضافه کرد: علیرغم توسعه فاز های پارس جنوبی باز هم مشاهده کردیم که این توسعه جوابگوی مصرف ما نیست. این موضوع باعث شد که از اول امسال جلساتی را با وزیر نفت برگزار کنیم تا زمینه ورود ما به موضوع بهینه سازی موضوع سوخت نیز فراهم شود.

منتظر تربتی شرح داد: یکی از بخش هایی که در حوزه بهینه سازی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، موتورخانه های واحد های مسکونی و تجاری است. هزینه تعمیرات موتورخانه ها در واحد های مسکونی خیلی بالاتر از هزینه گاز مصرفی در آنهاست. در نتیجه مردم انگیزه خاصی برای صرف هزینه و بهینه سازی مصرف در موتورخانه های خود ندارند. ما به عنوان بخش حاکمیتی خود را موظف می دانیم که برای بهینه سازی مصرف در این بخش اقدام کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در این راستا برای بهینه سازی در موتورخانه ها سه کار اصلی تنظیم مشعل، رسوب کاری و عایق کاری را تعریف کردیم. پیش بینی ما این است که با اجرای این طرح 10 درصد در میزان مصرف گاز در موتورخانه ها کاهش می یابد یعنی سالانه 500 میلیون متر مکعب گاز.

* هزینه طرح اصلاح موتورخانه واحد های مسکونی توسط شرکت گاز پرداخت می شود

وی اضافه کرد: برای اجرای این طرح با اتحادیه شوفاژکاران وارد مذاکره شدیم و با مشورت شرکت ها و سندیکا های مرتبط با این حوزه نهایتا اقدام به ایجاد سامانه اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها کردیم. مردم می توانند آدرس و مشخصات خود را در سامانه وارد کنند تا تعمیرکاران برای انجام عملیات بهینه سازی در موتورخانه ها به واحد های آن ها مراجعه کنند.

منتظر تربتی گفت: بعد از مراجعه تعمیرکار، نهایتا یک قرارداد بین تعمیرکار و صاحب ملک منعقد می شود. سپس کننده شرکت گاز برای تأیید نهایی آن قرارداد به موتورخانه مراجعه می کند و تعیین می کند که آن موتورخانه به اصلاح و بهینه سازی نیاز دارد یا خیر.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران شرح داد: شایان ذکر است که مبالغ ناشی از بهینه سازی در موتورخانه های واحد های مسکونی تماما توسط شرکت ملی گاز پرداخت می شود و مالک موتورخانه اصلاً پولی به تعمیرکار پرداخت نمی کند و تنها کارش ثبت اطلاعات در سامانه و امضای قرارداد با تعمیرکار است.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح آموزش های لازم به همکاران ما در شرکت ملی گاز داده شده، منابع اجرای این طرح 6 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و تمام اجناس مصرف شده در این طرح ساخت داخل هستند. این طرح از هفته آینده اجرایی می شود. با 6 هزار میلیارد تومان بودجه این طرح می توانیم 300 هزار موتورخانه را اصلاح کنیم.

منتظر تربتی اضافه کرد: میزان مصرف گاز در صنایع عمده نسبت به سال گذشته 6 درصد رشد داشته است. در بخش خانگی و تجاری این میزان به 13 درصد رسیده و در نیروگاه ها نیز 5 درصد رشد مصرف نسبت به سال گذشته داشته ایم. از طرفی مجموع صادرات گاز ایران تا به امروز 2 درصد بیشتر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شده است، لذا اجرای پروژه های بهینه سازی برای تضمین نیاز داخلی به گاز از ضروریات است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: 90 درصد شهر زاهدان تحت شبکه گذاری گاز قرار گرفته است که برای تکمیل آن و شروع گازرسانی به آنجا در حال علمک گذاری هستیم. تا الان 40 درصد عملیات علمک گذاری اجرا شده است و طبق برنامه هر روز 200 علمک گذاشته خواهد شد تا در هر ماه بتوانیم 10 درصد به میزان گازرسانی خود به این شهر اضافه کنیم. با فرایند فعلی در دی ماه امسال که شروع فصل سرماست به 80 درصد شهر گازرسانی می شود.

* هنوز برای مذاکره با ترکیه برای صادرات گاز زمان باقی است

وی اضافه کرد: صادرات گاز به پاکستان موضوعی است که همچنان دارد دنبال می شود. ما موظف به پیگیری جنبه های حقوقی آن هستیم، اما هنوز تصمیمی درباره وارد شدن به بحث داوری و نزاع اتخاذ نشده است. در این موضوع باید طرف پاکستانی آمادگی لازم را داشته باشد و ما مشتاق هستیم که صادرات شکل بگیرد.

منتظر تربتی اضافه کرد: نوع طراحی شبکه گازی ایران به گونه ای است که امکان صادرات به همه همسایگان کشور وجود دارد. در سال گذشته صادرات گاز ایران نسبت به سال های قبل دو برابر شد و اگر کشور های دیگر متمایل باشند ما حاضر هستیم صادراتمان را افزایش دهیم. البته باید توازن بین صادرات گاز و استفاده از گاز به عنوان خوراک پتروشیمی و مصرف داخلی گاز وجود داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: افزایش میزان صادرات گاز ما به عراق منوط به درخواست طرف عراقی است و فعلا حفظ شرایط موجود برای ما در اولویت بیشتری است. قرارداد ما با ترکیه 4 سال دیگر به اتمام می رسد لذا هنوز برای مذاکره با طرف ترک فرصت داریم. هفته گذشته از طریق ویدئوکنفرانس با ترک ها درباره صادرات گاز به این کشور صحبت کردیم و ابراز تمایل خودمان را به آن ها رساندیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته هنوز وقت برای شروع مذاکرات وجود دارد. در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا رفت و آمد ها کمی سخت شده است و امیدواریم که بعد از کرونا مذاکرات خودمان با این کشور را شروع کنیم، ولی فعلا درخواستمان را مطرح کردیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1539

به "صرفه جویی 500 میلیون متر مکعب گاز با اصلاح موتورخانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی 500 میلیون متر مکعب گاز با اصلاح موتورخانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید