عجیب ترین رفتارهای چینی ها که بهتر است بدانید

به گزارش تور چین ارزان، چین یکی از کشورهای بزرگ دنیا است که با قدمتی دیرینه ، تاریخی و فرهنگی غنی است. بعضی از رفتارهای مردم چین، ویژه به خودشان است که باعث تعجب دیگر ملیت ها می گردد.

عجیب ترین رفتارهای چینی ها که بهتر است بدانید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

چین از کشورهای شرق آسیا است که به دلیل وسعت بسیار زیادی که دارد، می توان در آن فرهنگ های متفاوتی را مشاهده کرد. این کشور تاریخ غنی ای دارد و بناهای بسیاری گواه این ادعا هستند. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، بسته به اینکه به کدام قسمت آن می خواهید بروید، با فرهنگی متفاوت روبرو می گردد؛ انگار که به کشوری به غیر از چین سفر نموده اید. بزرگی و گستردگی کشور چین در حدی که سنت و فرهنگ مردم آن بر اساس منطقه جغرافیایی و قومیت تفاوت دارد، اما برخی از خصوصیات رفتاری و اخلاقی مردم چین در سراسر این کشور پهناور یکسان است که شالوده اصلی یک فرد چینی را تشکیل می دهد.

بیش از 1 میلیارد و 300 میلیون نفر و 56 گروه اقلیت قومی در کشور چین زندگی می نمایند که گروه هان با حدود 900 میلیون نفر بزرگ ترین قوم چینی به شمار می رود. به طور کلی چینی ها یک جامعه گروه محور هستند که متعهدند نسبت به خانواده، مدرسه، گروه کاری یا کشورشان، ارتباط گروهی داشته باشند. برای حفظ هارمونی، در همه حال رفتار مناسب را رعایت نموده و کاری نمی نمایند که باعث خجالت کسی گردد. آن ها حتی حاضر هستند به خاطر منافع گروه، از احساسات خود بگذرند. اگر در یک جلسه با نظر کسی مخالف باشند، سکوت می نمایند تا آبروی طرف مقابل حفظ گردد.

چین تاریخ غنی و چشم اندازهای زیبایی دارد. با این که پکن و شانگهای چیزهای زیادی برای ارائه به گردشگران دارند، اما برخی از شگفت انگیزترین تجربیات برای گراشگران، خارج از این شهرها است. شهر هاربین (Harbin) جایی است که هر ساله بزرگ ترین فستیوال یخ و برف دنیا در ماه ژانویه آنجا برگزار می گردد. هانگژو (Hangzhou) و سوژو (Suzhou) به عنوان بهشت روی زمین شناخته می گردد و در زبان چینی اصطلاحی وجود دارد که می گوید بهشت در بالا، هانگژو و سوژو در پایین.

استان یونان (Yunnan) در نزدیکی مرز تبت قرار گرفته است و از میان 56 اقلیت فرهنگی چین، میزبان 53 اقلیت فرهنگی این کشور است. بازدید از این استان، با لباس های فوق العاده زیبا و محلی و چشم اندازهای شگفت انگیز طبیعی، باعث می گردد که شهرهای بسیار بزرگ چین را کاملا فراموش کنید. هنر چین تاثیر زیادی از تاریخ غنی و عرفانی این کشور گرفته است، به طوری که بسیاری از مجسمه ها و نقاشی ها، تمثیلی از شخصیت های روحانی بودایی هستند. بسیاری از سازهای موسیقی نیز به فرهنگ چینی گره خورده اند. هنرهای رزمی شرقی در همین منطقه شکل گرفته و کونگ فو را هم آن ها ابداع نموده اند.

این تکنیک مبارزه که از روی حرکات حیوانات گرفته شده، در اواسط دهه 1600 میلادی به وجود آمده است. نویسندگان و فیلسوفان پرشور و متعصبی در میان چینی های باستان مخصوصا در دوران سلسله مینگ و چینگ زندگی می کردند که این موضوع را می توان در تاریخ پرمایه عبادت در این کشور دید.

غذاهای چینی مثل سایر جنبه های زندگی مردم این کشور به شدت تحت تاثیر جغرافیا و تنوع قومی آن بوده است. یکی از سبک های غذا کانتونیز (Cantonese) بوده که شامل غذای سرخ شده با حرارت زیاد می گردد و سبک سیچوآن (Szechuan) که مواد اصلی آن بادام زمینی، ارده کنجد و زنجبیل است. برنج منبع غذایی اصلی چین بوده و عامل مهمی برای یاری به رشد جامعه به حساب می آید. رژیم غذایی مردم شامل جوانه لوبیا، کلم و پیازچه می گردد و از آنجا که گوشت زیادی مصرف نمی نمایند، توفو منبع اصلی پروتئین در غذاهای چینی است.

احوالپرسی در این کشور رسمی بوده و همواره با مسن ترین فرد آغاز می نمایند. در برخورد با خارجی ها معمولا دست می دهند. در جریان باشید که اکثر چینی ها در حین احوالپرسی به زمین نگاه می نمایند. آن ها را با نام خانوادگی یا عنوان شان صدا کنید تا به شما اجازه دهند از یکی از نام های کوچک شان بهره ببرید. آن ها حس شوخ طبعی زیادی دارند و حتی وقتی ناراحت هستند هم سعی می نمایند خندان باشند. پس اصلا تعجب نکنید که چرا چینی ها وقتی در شرایط استرس یا نارحتی قرار گرفته اند، لب های خندانی دارند.

به طور کلی مردم در سال جدید چینی، عروسی، تولد نوزادها و اخیرا هم سالروز تولد افراد، به یکدیگر هدیه می دهند. چینی ها عاشق غذا هستند، پس یک سبد غذا می تواند هدیه ای عالی برای آن ها باشد. به یاد داشته باشید که یکسری وسایل را نباید به عنوان هدیه انتخاب کنید، مثلا ساعت، دستمال یا صندل حصیری به مرگ و تدفین مرتبط بوده و برای هدیه مناسب نیستند. قیچی، چاقو و اشیای تیز نشانه بر هم زدن یک رابطه اند. گل نیز در همین لیست قرار می گیرد، چرا که برای چینی ها با مراسم خاکسپاری گره خورده است. هدایای خود را در کاغذهای سفید، سیاه یا آبی کادو نکنید. عدد 4 نشانه بدشانسی و عدد 8 نماد خوش شانسی است، پس اگر هدیه ای با این تعداد به میزبان بدهید، یعنی برای او شانس آورده اید. در نهایت هم هدیه خود را دو دستی تقدیم کنید. این ها فقط گوشه از غِنای فرهنگی مردم چین است.

موضوعی دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که به لطف رشد مالی سریع چین، شوک فرهنگی ای که در چین تجربه می کنید، نسبت به مناطق کمتر توسعه یافته، کمتر است. با این وجود، چین تاریخی غنی دارد و پر از اتفاقاتی است که چینی ها آن را با روش مخصوص به خود انجام داده اند. این اتفاقات منجر به خلق رفتارهای عجیب و خاص از سوی مردم این کشور شده است. رفتارهایی که برای افراد غیر چینی عجیب به نظر می رسد.

خوب یا بد، چینی ها رفتارهای منحصر به فردی دارند که باعث تعجب افرادی می گردد که برای اولین بار از چین دیدن می نمایند و همین موضوع، چینی ها را به آدم های جالبی تبدیل می نماید. در ادامه می توانید چند مورد از عجیب ترین رفتارهای مردم چین را بخوانید.

اهمیت وجهه و آبرو

چینی ها اهمیت زیادی به دو مقوله وجهه و آبرو که در زبان ماندارین آن را میانزی (Mianzi) می گویند، می دهند. میانزی به معنای وقار، پرستیژ و اعتبار و بی آبرو شدن به معنی از دست دادن وقار است که برای هر چینی، بزرگ ترین ترس در این کشور به حساب می آید. برای بسیاری، آبرو حتی از حقیقت و عدالت نیز مهم تر است. برای حفظ این وقار تا حد امکان از درگیری و تضاد که می تواند منجر به از دست دادن آبروی شخصی گردد، اجتناب می نمایند. آن ها بیشتر ترجیح می دهند که مودب، مهمان نواز و وفادار باشند و سر قول های خود باقی بمانند.

روابط

روابط برای چینی ها مهم است و آن را گوانکشی (guanxi) می نامند. عبارت گوانکشی را می توان معادل تماس های فردی دانست و چیزی نیست که به توان به سادگی از آن گذشت. این امر نه تنها در خانواده مهم است، بلکه در کسب و کار نیز اهمیت دارد. به همین دلیل است که برای تجار خارجی در چین نه تنها ارائه محصول و قیمت خوب به طرف چینی مهم است، بلکه ایجاد و تکیه بر گوانکشی تنها راه برای پیروز شدن در بازار چین است.

انتخاب غذا

چین بسیار بزرگ است و مناطق مختلفی دارد و همین موضوع باعث شده است که هر منطقه سبک های آشپزی مخصوص به خود را داشته باشد. تاثیرگذارترین سبک ها شامل این موارد می شوند: کانتونز (Cantonese) که برای غذاهایی که به مدت کوتاه در حرارت بسیار بالا سرخ می شوند گفته می گردد، شاندونگ (Shandong) برای غذای دریایی و سوپ، جیانگسو (Jiangsu) برای وعده هایی که به خوبی پخته می شوند و شه چوان (Szechuan) برای طعم های تند و شدید مثل طعم فلفلی یا یر سیر. علاوه بر این چینی ها به استفاده از چیزهای غیر عادی در غذا مثل حشرات و خزندگان شهرت دارند.

احساسات انسانی

احساسات انسانی که در چین به نام رِنکینگ (Renqing) شناخته می گردد، ارتباط نزدیکی با گوانکشی و میانزی دارد و همگی آن ها نقش مهمی در حفظ روابط دارند. نقش آن به این صورت است که اگر شما قطره ای فداکاری از دیگر افراد دریافت نموده باشید، باید آتش فشانی از فداکاری به آن ها بازگردانید. یک شخص چینی که از شما درخواست یاریی می نماید، به طور اتوماتیک خود را موظف می داند تا در صورتی که شما از آن ها درخواست یاری کردید، به جبران یاری شما بپردازد.

ادب و نزاکت

مودب بودن یا که کی (Ke qi) در فرهنگ چین به معنای فروتن بودن است. یک مثال که این ادب و نزاکت را نشان می دهد، وقتی است که هدیه ای را دریافت می نمایند. وقتی شخصی هدیه ای دریافت می نماید، آن را سریعا و در مقابل هدیه دهنده باز نمی نماید، بلکه آن را بعدا باز می نماید تا احترام خود را نشان دهند و با این رفتار بگوید هدیه اهمیتی ندارد و وقت گذاشتن و بودن با فرد هدیه دهنده از اهمیت بالاتری برخوردار است. این تفکری است که در چین بسیار مهم است. چینی ها درست مانند مردم خاورمیانه هنگام شنیدن تعارف، از خود فروتنی نشان می دهند.

داغ و پر سر و صدا

داغ و پر سر و صدا، در زبان چینی به معنی رِنائو (Renao) است. اما برای شرح بیشتر باید گفت که وقتی شما می گویید یک فضا رنائو است، یعنی آن فضا زنده، شلوغ و هیجان انگیز است. این لغت بیشتر در خصوص مهمانی ها و گردهمایی های بزرگ بکار می رود، اما می توان آن را در خصوص موارد کوچک تری مثل صف مردم برای رونمایی از آیفون جدید در فروشگاه ها هم بکار برد. جمع های بزرگ برای افراد خارجی می تواند ناراحت نماینده و بی سر و سامان به نظر برسد، اما برای چینی ها، این به معنی تازگی، پیروزیت و تعلق اجتماعی است.

بی نظمی در صف

یافتن دلیل آن مشکل است، اما در چین دیدن این صحنه که مردم از وسط وارد صف می شوند چیز عجیبی نیست که البته همه مردم این کار را نمی نمایند. وقتی منتظر اتوبوس یا در صف غذا هستید، همواره این احتمال وجود دارد که شخصی (یا حتی یک گروهی از افراد) سعی نمایند خود را به زور به میان صف وارد نمایند. برخی افراد اهمیتی نمی دهند و برخی ها با عصبانیت می گویند هومیان گو (Houmian qu یعنی برو عقب).

قرمز رنگ شانس است، اما نه برای نام ها

اگر در چین هستید، هرگز نام خود یا دیگران را با اتوماتیک قرمز ننویسید. در دوران باستان این کار فقط برای نوشته های روی سنگ قبر استفاده می شد. امروزه، نوشتن نام فردی به رنگ قرمز به این معنی است که او به زودی می میرد یا شما دوست دارید او بمیرد.

ساختمان های عجیب

شما به عنوان بازدیدنماینده مسلما از دیدن ساختمان های عجیب و بلند در برخی شهرهای چین غافل نمی شوید. برخی از آن ها طراحی های نو دارند، برخی از آن ها فقط کپی های ناپیروز هستند و برخی دیگر این سوال را در ذهن ایجاد می نمایند که اصلا چرا وجود دارند. موضوع خنده دار این است که حتی رئیس جمهور چین زی جین پینگ می گوید که از دیدن معماری عجیب و غریب که در همه جای کشورش وجود دارد، خسته شده است.

کپی برداری

فیلم مورد علاقه شما در کیفیت های مختلف بلو-ری، کفش های بسکتبال نایاب، کیف های منحصر به فرد، پیتزا هات، یوتیوب و خیلی چیزهای دیگر به راحتی در چین کپی می شوند. اگر خریدن کالاهای تقلبی برای شما مسئله مهمی نیست، حراج های چین را از دست ندهید.

منبع: کجارو / whenonearth.net
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 759

به "عجیب ترین رفتارهای چینی ها که بهتر است بدانید" امتیاز دهید

1 کاربر به "عجیب ترین رفتارهای چینی ها که بهتر است بدانید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین رفتارهای چینی ها که بهتر است بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید