عکاسی استثنایی نبوغ از استقامت ناسا در مریخ

به گزارش تور چین ارزان، بالگرد نبوغ در پنجاه و یکمین پرواز خود بر فراز سیاره سرخ، یک عکس هوایی از مریخ نورد استقامت گرفت که به سختی در میان سنگ های مریخ دیده می شود.

عکاسی استثنایی نبوغ از استقامت ناسا در مریخ

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، بالگرد نبوغ (Ingenuity) ناسا با بیش از 50 پرواز در مریخ همچنان به تأثیرگذاری خود ادامه می دهد.

نبوغ طی پنجاه و یکمین پرواز خود که از ارتفاع 12 متری بالای سطح مریخ انجام شد، از مریخ نورد استقامت (Perseverance) عکس گرفت. در پس زمینه این عکس، استقامت را می توان بدون حرکت در خاک سرخ سیاره مشاهده کرد که در میان سنگ های بزرگ پراکنده در چشم انداز سیاره سرخ، تقریبا قابل تشخیص نیست.

اگر دقت کنید، می توانید مریخ نورد استقامت را در سمت چپ بالای عکس ببینید.

مریخ نورد استقامت در نمونه بزرگنمایی شده عکس نبوغ، قابل دیدن است

آزمایشگاه پیش رانش جت (JPL) ناسا این عکس را در توییتر منتشر کرد و نوشت که پنجاه و یکمین پرواز نبوغ کمتر از 137 ثانیه به طول انجامید و این بالگرد کوچک در مجموع 188 متر حرکت کرد.

نبوغ و استقامت روی سطح مریخ به نوبت از یکدیگر عکس های خیره کننده ای می گیرند. استقامت اخیرا عکسی از نبوغ گرفت که مقدار قابل توجهی از غبار مریخ را روی ملخ های آن نشان می داد.

جدیدترین پرش نبوغ فقط 9 روز پس از پنجاهمین پرواز آن انجام شد. این بالگرد 1.8 کیلوگرمی که به دو ملخ مجهز است، ابتدا قرار بود فقط پنج پرواز در جو مریخ داشته باشد تا مشخص شود که آیا پرواز در سیاره سرخ امکان پذیر است یا خیر، اما نبوغ پس از نخستین پرواز خود در آوریل 2021، به اثبات توانایی خود در برخاستن و فرود مکرر ادامه داده است. تئودور تزانتوس (Theodore Tzanetos)، سرپرست گروه بالگرد نبوغ در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا، در مصاحبه ای که مارس 2023 با اسپیس داشت، گفت: نبوغ، همه معیار های موفقیت را پشت سر گذاشته است.

به دلیل فاصله بین مریخ و زمین، هدایت از راه دور غیرممکن است؛ بنابراین نبوغ، مسیر های پروازی از پیش برنامه ریزی شده را طی می کند.

بالگرد نبوغ تا حدودی به یک پیشاهنگ برای مریخ نورد استقامت تبدیل شده است و در ماموریت خود، به شناسایی مکان های مورد علاقه مریخ نورد برای جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در سیاره سرخ کمک می کند.

مریخ نورد استقامت علاوه بر ژست گرفتن برای عکس های هوایی نبوغ، مشغول جمع آوری نمونه های خاک و سنگ است که روزی از طریق ماموریت جاه طلبانه بازگرداندن نمونه مریخ (Mars Sample Return) به زمین خواهند آمد.

این ماموریت که حاصل سرمایه گذاری مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) است، بالگرد هایی را نیز به مریخ می فرستد تا در صورت نیاز، نمونه هایی را که استقامت در انبار نمونه ذخیره کرده، تحویل بگیرند. برنامه اولیه این است که استقامت، لوله های نمونه را به یک فرودگر تحویل دهد. بالگرد ها این کار را در صورتی انجام خواهند داد که مریخ نورد استقامت به وظیفه خود عمل نکند.

براساس برنامه های کنونی، یک مدارگرد ساخت آژانس فضایی اروپا در نهایت نمونه ها را در سال 2033 به زمین می فرستد تا در صحرای یوتا فرود بیایند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1402 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2522

به "عکاسی استثنایی نبوغ از استقامت ناسا در مریخ" امتیاز دهید

1 کاربر به "عکاسی استثنایی نبوغ از استقامت ناسا در مریخ" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی استثنایی نبوغ از استقامت ناسا در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید