قائم مقامی: بعضی مسائل خارج از کنترل فدراسیون شطرنج است، داشتن مربی جزو حداقل هاست، اما نباید تبدیل به بهانه گردد

به گزارش تور چین ارزان، شطرنج باز باسابقه کشورمان گفت: فدراسیون باید روی جذب مربی جدی تر کار کند و با عقد قرارداد طولانی تر با افراد سطح بالا، برنامه هایش را دنبال کند تا موضوع عدم حضور مربی تبدیل به بهانه نشود.

قائم مقامی: بعضی مسائل خارج از کنترل فدراسیون شطرنج است، داشتن مربی جزو حداقل هاست، اما نباید تبدیل به بهانه گردد

احسان قائم مقامی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، درباره برگزاری رقابت های بین المللی شطرنج جام فجر در چابهار و کسب عنوان قهرمانی در برق آسا و نایب قهرمانی در استاندارد گفت: بیست و هشتمین دوره این مسابقات به میزبانی چابهار برگزار گردید که متاسفانه به دلایلی با استقبال خوبی از سوی شطرنج بازان خارجی روبرو نشد. با این وجود مسابقات در سطح کیفی خوبی برگزار گردید و میزبانی ها هم بسیار خوب بود و بیشتر نفرات شرکت نماینده از این میزبانی راضی بودند. من هم از نتایجم نسبتاً راضی هستم. من در این دوره توانستم در بخش برق آسا قهرمان گردد، هر چند که در بخش استاندارد کمی بدشانس بودم و با چند فرصت سوزی و بدشانسی در رده دوم قرار گرفتم. به هر حال با نتایجی که کسب کردم، درجه ام بالاتر رفت و توانستم به فرایند به رشدی که دارم ادامه بدهم.

وی افزود: امیدوارم به هدفم که رسیدن به بهترین سطح از آمادگی است، تا قبل از المپیاد جهانی در مسکو و همچنین جام ملت های آسیا برسم و بتوانم عملکرد خوبی را در ادامه فرایندی که در پیش گرفته ام، ارائه کنم.

استاد بزرگ شطرنج ایران درباره شرایط شطرنج ایران طی چهار سال اخیر گفت: در چهار سال اخیر شرایط عمومی کشور هم چندان نرمال نبود و شطرنج هم از این قاعده مستثنی نیست. با این وجود مهرداد پهلوان زاده به عنوان رئیس فدراسیون کوششگر و پرانرژی بود. اینکه بعضی نقایص وجود دارد، درست است، اما بعضی مسائل از کنترل فدراسیون خارج است و نمی توان این انتظار را داشت که همه چیز گل و بلبل باشد. مسائل اقتصادی و ... تاثیر زیادی در شطرنج داشت، اما در مجموع رئیس فدراسیون کوشش های سازنده ای داشت. من معتقدم که شطرنج حرکت رو به جلویی طی چهار سال اخیر داشته است. شاید در این جهت بعضی نواقص رخ نمایی می کرد و به چشم می آمد، اما نباید همه آنها را مرتبط با پهلوان زاده بدانیم.

قائم مقامی ادامه داد: نقدهای به این مجموعه مانند سایر فدراسیون ها و مجموعه ها وجود دارد، برای مثال می توانم بگویم که می شد به لحاظ ساختاری عملکرد بهتری داشت، اما کارهای مثبت زیادی رقم خورد و به همین دلیل باید قسمت پر لیوان را دید. به نظرم شطرنج ایران در این چهار سال نام بزرگتری گرفت.

وی مطرح کرد: نقد اصلی من به آنهایی است که کوشش کردند در طول این چند سال نواقص موجود را بزرگ نمایی نمایند. من در تمامی این سال ها همواره منتقد بوده ام، ولی اعتقاد دارم که نقد باید سازنده باشد. شخصاً کوشش نموده ام همواره نقد منصفانه داشته باشم و حتی به همین دلیل در نقطه مقابل فدراسیون قرار گرفتم. به هر حال هنوز هم معتقدم که می شد عملکرد بهتری داشت، اما در مجموع قسمت پر لیوان مشهودتر و پررنگ تر است.

این شطرنج باز باسابقه درباره میزبانی چند سال قبل رقابت های قهرمانی بانوان جهان که نقدها زیادی را نیز به دنبال داشت، گفت: نگاه به برگزاری یک رویداد باید جامع باشد. به نظرم میزبانی چنین رویدادهایی منجر به بزرگتر شدن قاب شطرنج ایران می گردد و به نوعی قدرت شطرنج ایران را برای جهان تعریف می نماید و می تواند یک اقدام سازنده برای اهداف آینده و بالا رفتن سقف عملکرد ورزشکاران باشد، اما اینکه بگوییم این میزبانی آسیب نزده است، درست نیست. باید بپذیریم که آن میزبانی به لحاظ اقتصادی به ما ضربه زد، اما کوشش شد که به وسیله برگزاری این مسابقات به رشد شطرنج بانوان یاری گردد. پهلوان زاده کوشش زیادی طی سال های اخیر نموده تا شطرنج بانوان احیا گردد که یکی از این کارها ادغام بانوان در لیگ برتر بود، اما به نظرم این یک اقدام ناموفق بود و باید مثل گذشته مسابقاتش در بخش مجزایی برگزار گردد. به هر حال آن میزبانی باعث شد که مسئولان ورزش کشور شطرنج را جدی تر ببینند و همین نگاه نیز نقش بسیاری زیادی در پیشرفت داشته است.

قائم مقامی درباره خارج شدن علیرضا فیروزجا از زیر پرچم ایران در مسابقات شطرنج و حضور این ورزشکار در فرانسه گفت: کار ورزشکاران خیلی مواقع از دست فدراسیون خارج است. به نظرم آن چیزی که مورد غفلت قرار گرفته، تعهد بین ورزشکاران و دیگر اعضای جامعه ورزشی کشور است. معتقدم که آن تعصبی که باید وجود داشته باشد، قربانی منفعت طلبی ورزشکاران قرار می گیرد. در این میان باید یک بازنگری در سیستم جامع ورزش صورت بگیرد تا دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم. ورزشکاران با مردم زندگی می نمایند و در کنار آنها هستند و حتی بیشتر موفقیت های شان نیز با بیت المال بوده است. پس آنها نباید این مسائل را فراموش نمایند و به راحتی از بدنه جامعه جدا شوند. آنها باید قدر ارزش ها را بدانند و اینکه به دلیل به خطر افتان منافع شان تصمیم به جدایی بگیرند، جالب نیست.

وی درباره عدم انتخاب مربی برای تیم ملی شطرنج و گلایه شطرنج بازان از این مسئله تاکید نمود: قطعاً باید این موضوع محقق گردد و من هم منکر این نیستم که فدراسیون می توانست در این باره بهتر عمل کند، اما این موضوع نباید بهانه ای برای رفتن باشد. مربی به صورت مقطعی در کناره شطرنج بازان حضور داشته، اما اگر این زمان حضور بیشتر بود، شطرنج ایران بیشتر هم شکوفا می شد. به نظرم فدراسیون باید روی این موضوع جدی تر کار کند و با عقد قرارداد طولانی تر با مربیان سطح بالا، برنامه هایش را دنبال کند تا موضوع عدم حضور مربی تبدیل به بهانه نگردد.

قائم مقامی در این باره گفت: اینکه یک مربی در کنار شطرنج بازان باشد، خواسته زیادی نیست و جزو حداقل ها محسوب می گردد، اما فدراسیون به لحاظ بودجه در مضیقه بوده و همین مسئله نیز بی تأثیر نبوده است. به هر حال امیدوارم حمایت های بیشتری از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک صورت بگیرد تا چنین مشکلاتی در شطرنج از بین برود.

وی توضیح داد: شطرنج ایران به شکوفایی رسیده و برای من که 24 سال است در تیم ملی بزرگسالان شطرنج ایران هستم، این تیم جزو شاداب ترین تیم ها است و هیچ زمانی چنین حس خوبی نداشته ام. چقدر خوب می گردد که علیرضا فیروزجا نیز از پرچم فیده به پرچم ایران بازگردد. از وزارت ورزش و کمیته المپیک خواهش می کنم که نگاه جدی تری به مسائل جوانان و ورزشکاران داشته باشند. به نظرم بعضی مسائل در حال فراموش شدن است. ورزشکاران کوشش زیادی می نمایند تا برای ایران افتخارآفرینی نمایند و این مسئله نباید فراموش گردد. به هر حال امیدوارم شطرنج بازی همچون فیروزجا که راه طولانی نیز پیش رو دارد و باید اینجا در کشورش باشد، از تصمیمش برای جدایی قطعی منصرف گردد و مسابقاتش را زیر پرچم ایران انجام بدهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1036

به "قائم مقامی: بعضی مسائل خارج از کنترل فدراسیون شطرنج است، داشتن مربی جزو حداقل هاست، اما نباید تبدیل به بهانه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قائم مقامی: بعضی مسائل خارج از کنترل فدراسیون شطرنج است، داشتن مربی جزو حداقل هاست، اما نباید تبدیل به بهانه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید