قلعه دل مونته ایتالیا، دریچه ای رو به آسمان

به گزارش تور چین ارزان، قلعه دل مونته، یا قصر کوه، قصری در شهر آندریا در کشور ایتالیا است که در قرن 13 ساخته شده و از نظر معماری جالب توجه است. بنا به صورت 8 ضلعی ساخته شده و در مرکز قلعه دریچه ای رو به آسمان وجود دارد.

قلعه دل مونته ایتالیا، دریچه ای رو به آسمان

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

بالای تپه ای کوچک در شهر آندریا، در منطقه آپولیا ایتالیا، یکی از زیباترین و منحصربه فردترین قلعه های جهان واقع شده است. نام این قلعه، قلعه دل مونته یا قصر کوه است. قلعه دل مونته در قرن 13 ساخته شده و سازه به صورت 8 ضلعی بنا شده است. یکی از ویژگی هایی که باعث رجحان این قلعه از سایر قلعه های هم دوره خود می گردد، معماری هندسی و دقیق آن است.

قلعه در سال 1240 توسط امپراتور روم، فردریک دوم ساخته شد، هیچ کس نتوانسته دلیل ساخت این قلعه در بالای تپه را درک کند و برای آن توضیحی ارائه دهد. امپراتور در آن موقع برای دفاع از کشورش می توانست به جای قلعه از دیوار یا هر بنای دفاعی دیگری استفاده کند، ولی ترجیح داده قلعه ای با چنین معماری زیبایی بسازد. بعضی از باستان شناسان بر این باور هستند که این قلعه تنها محلی برای شکار بوده و هیچ استفاده دیگری نداشته است.

زمانی که قلعه در این منطقه ساخته شد، پوشش گیاهی با چیزی که امروز وجود دارد، فرق داشت و بسیار سرسبزتر بود. در نزدیکی قلعه صومعه ای با نام صومعه سانتا ماریا دل مونته وجود دارد که به نظر می رسد قلعه نام خود را از این صومعه گرفته است.

هیچ سندی از دستور ساخت قلعه دل مونته در دسترس نیست و در هیچ دوره تاریخی رد پای دقیقی از چرایی این کار وجود ندارد. تنها یک سند از روند ساخت این قلعه پیدا شده که آن هم مربوط به سال 1240 است. در این سند امپراتور فردریک دوم به فرماندار کاپیتانیا دستور تکمیل قلعه را می دهد، ولی باز هم در این سند دلیل ساخت قلعه ذکر نشده است. هیچ سندی از استفاده شخصی فردریک دوم از قلعه وجود ندارد، در بعضی از منابع ذکر شده که این قلعه مدتی به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفته است و در دوره زمانی اهالی شهر برای فرار از طاعون به دل مونته پناه آورده بودند.

یکی از موضوعاتی که تا به امروز ذهن دانشمندان و متخصصان را درگیر نموده، شکل 8 ضلعی قلعه است. فردریک دوم در منطقه آپولیا قلعه های زیادی ساخته بود، ولی هیچ کدام از آن ها مانند قلعه دل مونته دارای شکل و ساختاری هندسی نیستند.

بعضی از متخصصان بر این باور هستند که شکل 8 ضلعی ترکیبی از مربع (نماینده زمین) و دایره (نماینده آسمان) است. به نظر می رسد فردریک دوم برای ساخت قلعه از گنبد اورشلیم الهام گرفته است.

اتاق هایی با سنگ های مرمر، ستون های پایدار، موزاییک ها، نقاشی ها و پرده های تزئینی فقط بخشی از زیبایی های قلعه دل مونته است. نکته جالبی که در ساختار این قلعه دیده می گردد، در قسمت مرکزی قلعه، محدوده ای سقف ندارد و کسانی که داخل قلعه قرار می گیرند، از این حفره می توانند آسمان را نگاه نمایند.

قلعه دل مونته در دهه 1990 به میراث جهانی یونسکو اضافه شد و به این قلعه لقب شاهکار منحصر به فرد معماری قرون وسطی را دادند.

موقعیت قلعه دل مونته بر روی نقشه
منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 2 دی 1398 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 808

به "قلعه دل مونته ایتالیا، دریچه ای رو به آسمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه دل مونته ایتالیا، دریچه ای رو به آسمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید