هشدار هواشناسی به عشایر و کشاورزان

به گزارش تور چین ارزان، به گزارش خبرنگاران، مسعود حقیقت مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی در گفت وگو با خبرنگاران،گفت: امروز با ورود سامانه بارشی در بعضی منطقه ها جنوب غرب و جنوب کشور همانند استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام، نیمه جنوبی اصفهان، یزد، فارس، کرمان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد داریم.

هشدار هواشناسی به عشایر و کشاورزان

وی ادامه داد: روز پنجشنبه علاوه بر استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، ایلام، نیمه جنوبی اصفهان، یزد، فارس، کرمان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و بعضی نقاط غرب کشور بارش رخ خواهد داد.

حقیقت گفت: در جزایر خلیج فارس، شمال بوشهر، جنوب خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، شمال شرق فارس و جنوب سیستان و بلوچستان بارش از شدت بیشتری برخوردار است.

به گفته این مقام مسئول، طی امروز و فردا در نیمه جنوبی دامنه های البرز و شمال شرق ناپایداری و انباشت آلاینده های جوی داریم.

وی از ورود سامانه بارشی دیگر به کشور اطلاع داد و گفت: بنابر نقشه های هواشناسی، یکشنبه هفته آینده با ورود سامانه بارشی به جنوب و جنوب غرب کشور به نظر می رسد که در بسیاری از منطقه ها کشور طی 7 تا 8 روز آینده بارش انتظار می رود.

حقیقت در توصیه ای به عشایر گفت: با توجه به شرایط جوی و احتمال آبگرفتگی به عشایر جنوب و جنوب شرق توصیه می گردد که از رفتن به ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها جلوگیری نمایند.

مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی ادامه داد: کشاورزان جنوب و جنوب شرق از انجام هر گونه کودپاشی، محلول پاشی و سم پاشی تا یکشنبه هفته آینده اجتناب نمایند.

وی در توصیه ای به زنبورداران گفت: با توجه به بارش و احتمال آبگرفتگی زنبورداران از اتراق در جنوب کشور اجتناب نمایند.

حقیقت ادامه داد: با وجود بارش های مناسب، کشاورزان سیستم های آبیاری تحت فشار جنوب و جنوب شرق را خاموش نمایند چرا که مزارع نیازی به آبیاری ندارد.

کاهش 43 درصدی بارش نسبت به سال قبل

مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی درباره آخرین شرایط بارش کشور گفت: بنابر آخرین آمار میانه بارش کشور از ابتدای سال زراعی نسبت به سال قبل 43.5 درصد و دوره بلندمدت 38.3 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، با وجود بارش های مناسب در جنوب کشور در هفته آینده اندازه کم بارشی در مقایسه با سال قبل کمتر می گردد.

مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی ادامه داد: بنابر آمار در خیلی از منطقه ها نسبت به دوره بلندمدت کاهش بارش داریم و تنها در استان های یزد، البرز، مرکزی و گیلان افزایش بارش داشتیم.

حقیقت بارش های زمستان را نرمال و قدری بیش از نرمال پیش بینی کرد و گفت: البته بارش های نرمال زمستان، کم بارشی قبل را جبران نمی کند.

وی گفت: از ابتدای سال زراعی تا به امروز بارش ها نسبت به دوره بلندمدت و مدت مشابه سال قبل همچنان کمتر از نرمال است، اما در دی ماه بارش در بیشتر نقاط نرمال و فراتر از نرمال خواهد بود.

منبع: خبرنگاران

آخرین اخبار حوزه سیاسی و اجتماعی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2236

به "هشدار هواشناسی به عشایر و کشاورزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی به عشایر و کشاورزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید