چوب شفاف جایگزین پلاستیک می گردد؟

به گزارش تور چین ارزان، محققان می گویند این ماده می تواند در ساختن شیشه جلو خودرو، بسته بندی های شفاف و دستگاه های زیست پزشکی کاربرد داشته باشد.

چوب شفاف جایگزین پلاستیک می گردد؟

محققان نوعی چوب شفاف فراوری نموده اند که به ادعای آنان می تواند یک جایگزین پایدار و سازگار با محیط زیست برای پلاستیک باشد.

گروهی از موسسه علم و فناوری چوب در بنگلور هند این چوب شفاف را با زدودن لیگنین و جانشین کردن آن با اپوکسی به وجود آورده اند.

بر اساس نتایج مطالعه ای که حاوی اطلاعات مفصلی در خصوص این اختراع است، این ماده به طور بالقوه می تواند در کاربری هایی مانند شیشه جلو خودرو، بسته بندی های شفاف و دستگاه های زیست پزشکی، جایگزینی برای شیشه و پلاستیک باشد.

پرودیوت دهار، استادیار و از نویسندگان این مطالعه، گفت: چوب شفاف ماده ای است که می تواند با پلاستیک های نفتی آسیب زا برای محیط زیست مانند پلی پروپیلن، ولی وینیل کلراید (پی وی سی)، اکریلیک و پلی اتیلن جایگزین گردد.

پلاستیک به جای شیشه که ذاتا شکننده است، کاربرد دارد؛ اما چوب شفاف چنانکه در تحلیل های ما از چرخه عمر مواد مشاهده شد، از جنبه زیست محیطی حتی از آن هم گزینه بهتری است.

چوب شفاف را اولین بار زیگفرید فینک، محقق آلمانی، در سال 1992 اختراع کرد و از آن موقع تا به امروز به عنوان جایگزینی سبک تر، محکم تر و کاراتر برای شیشه رواج یافت.

در روش های قبلی لیگنین زدایی از چوب مواد شیمیایی قوی به کار می رفت اما با پیشرفت های اخیر، برای فراوری در مقیاس بالا و سازگار با محیط زیست مناسب شده است.

انیش م. چاتهوت، محقق حوزه چوب های شفاف موسسه علوم و فناوری چوب، در مصاحبه SciDev.net [سایت تحولات علمی] گفت: چوب شفاف را معمولا با استفاده از قطعات نازک چوب می سازند و همچون چوب عادی استحکام مطلوبی دارد اما سبک تر است. چشم اندازی که برای افزودن ویژگی های متعدد و پیشرفته به وسیله گنجاندن مواد ویژه به آن ها وجود دارد، شالوده بیولوژیکی منحصربه فردی برای کاربردهای متنوع فراهم می نماید.

چوب شفاف به تازگی در ساخت وساز، ذخیره سازی انرژی، لوازم الکترونیکی انعطاف پذیر و بسته بندی به کار گرفته شد… با توجه به دغدغه های فزاینده ای که در خصوص آثار منفی مواد پلاستیکی نفت پایه بر محیط زیست وجود دارد، چوب شفاف می تواند در حفظ پایداری زیست محیطی نقش ایفا نماید.

مطالعه ای مفصل درباره این ماده تحت عنوان ارزیابی چرخه عمر فراوری چوب شفاف با استفاده از فناوری های نوپدید و چارچوب مقیاس افزایی راهبردی در مجله علمی دانش محیط زیست تام (Science of the Total Environment) چاپ شده است.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 2 آبان 1401 بروزرسانی: 2 آبان 1401 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2442

به "چوب شفاف جایگزین پلاستیک می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چوب شفاف جایگزین پلاستیک می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید