چین: ریشه تنش های هسته ای ایران، خروج آمریکا از برجام است

به گزارش تور چین ارزان، سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به تنش های پیرامون مسئله هسته ای ایران اعلام نمود که تنها آمریکا می تواند این بحرانی که ایجاد نموده را درست کند.

چین: ریشه تنش های هسته ای ایران، خروج آمریکا از برجام است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش تور چین ارزان، به نقل از سایت وزارت خارجه چین، گنگ شوانگ، سخنگوی این وزارت خانه روز سه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود در واکنش به راه اندازی و گازدهی زنجیره سانتریفیوژهای میانی IR6 در سایت هسته ای نظنر گفت: ما این گزارش ها را دریافت نموده ایم. ریشه تنش های حال حاضر مسئله هسته ای ایران را می توان در خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای برجام و اعمال کمپین فشار حداکثری علیه ایران یافت.

وی در ادامه اضافه نمود: ما در چین یک ضرب المثل داریم که می گوید هیچ کس از خود آن کسی که طناب را گره زده است برای گگرددن همان گره مناسب تر نیست؛ بنابراین برای عبور از بحران کنونی، آمریکا باید از استراتژی های اشتباه خود اعم از تحریم های یکجانبه و فشار حداکثری دست بکشد. از طرفی دیگر ایران و دیگر طرفین برجام باید از خود خویشتنداری نشان دهند، توافق را به طور کامل و موثری اجرا و برای حل اختلافات از چارچوب برجام استفاده نمایند.

به گزارش تور چین ارزان، اتحادیه اروپا در حالی از ایران می خواهد که همچنان به طور کامل به تعهداتش در برجام عمل کند که طرف های اروپایی توافق، شامل انگلیس، فرانسه و آلمان تاکنون به درستی به تعهدات خود ذیل برجام عمل ننموده و راه را برای بهره مندی ایران از منافع این توافق فراهم ننموده اند.

جمهوری اسلامی ایران نیز پس از گذشت یک سال از نقض برجام توسط آمریکا و خروج یک جانبه این کشور از توافق که به بازگرداندن تحریم ها علیه تهران منجر شد خاطرنشان کرد که طبق متن توافق، اجرای بعضی تعهداتش را کاهش خواهد داد مگر اینکه اروپا برای حفظ برجام اقدامی موثر و عملی انجام دهد.

به همین دلیل، امروز طی مراسمی با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان از راه اندازی و گازدهی زنجیره سانتریفیوژهای میانی IR6 در سایت هسته ای نظنر رونمایی شد.

وی در تشریح فعالیت زنجیره 30 تایی ماشین های IR6 گفت: اینجا مجموعه ای تحت عنوان S8 است که سانتریفیوژهایی را که تحت تست قرار می گیرند، ابتدا در این محل می آورند و تثبیت های مکانیکی و تست های فرآیندی را انجام می دهند. در واقع اینجا محل تست آزمایش و تحقیق و توسعه است.

صالحی اضافه نمود: تعداد سانتریفیوژهایی که در دو ماه در این محل نصب کردند 15 سانتریفیوژ نسل جدید است که یک دستاورد عظیمی است و ملت بزرگوار ایران به این ترتیب متوجه می شوند که عزیزان ما در سازمان انرژی اتمی همیشه فعال بوده اند، هیچ گاه فعالیت های سازمان انرژی اتمی با کندی رو به رو نبوده و متوقف نشده بود، اگر چنین بود که نمی توانستیم در عرض دو ماه بیش از 2660 سو به ظرفیت سویی که الان داریم یعنی 6 هزار سو اضافه کنیم، در واقع الان مقدار سو ما به 8660 سو رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه اظهار کرد: فراوری اورانیوم ما هم که قبل از گام سوم 450 گرم در روز بوده اکنون به بیش از 5 هزار گرم در روز رسیده یعنی 10 برابر شده است.

مایا کوچیانچیک سخنگوی اتحادیه اروپا نیز امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت: ما از اقدام ایران آگاه شده ایم. ما همچنان از ایران می خواهیم تا بدون درنگ از این گام های خود بازگردد و از اقدامات دیگری که می تواند منجر به تضعیف توافق هسته ای گردد، پرهیز کند.

وی با تاکید بر اینکه توافق هسته ای باید حفظ گردد، اضافه نمود: این توافق، مسئله ای مربوط به احترام به تعهدات بین المللی و امنیت ما، نه فقط در اروپا یا منطقه، بلکه در تمام دنیا است.

کوچیانچیک با ادعای اینکه اتحادیه اروپا تاکنون به توافق هسته ای پایبند بوده است، گفت: ما همیشه تاکید داشته ایم که تعهد ما به این توافق منوط به پایبندی کامل ایران به تعهداتش است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز روز دوشنبه در واکنش به بیانیه ایران ادعا کرد که اینگونه اقدامات توافق هسته ای ایران با قدرت های دنیا را به خطر می اندازد.

وی در ادامه گفت: ایران سانتریفیوژهای پیشرفته ای را راه اندازی نموده است که با توافق هسته ای سازگار نیستند. آن ها در اوایل ماه سپتامبر خاطرنشان کردند که دیگر از توافق هسته ای پیروی نمی نمایند و به گمان ما این مسئله غیرقابل قبول است.

انتهای یام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 681

به "چین: ریشه تنش های هسته ای ایران، خروج آمریکا از برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: ریشه تنش های هسته ای ایران، خروج آمریکا از برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید