کرونا؛ مهمان ناخوانده در کنار بی توجهی مردم خمین

به گزارش تور چین ارزان، کوید 19 میهمانی ناشناخته و ناخوانده است که در ماه های اخیر به تهدیدی برای سلامت جوامع بشری تبدیل شده و خسارت های جانی، اقتصادی، روحی و اجتماعی زیادی را رقم زده و این درحالی ست که هیچ کس نمی داند این توریست کوچک قرار است آینده کشورها و سرنوشت مردم را چگونه رقم بزند.

کرونا؛ مهمان ناخوانده در کنار بی توجهی مردم خمین

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، با شیوع کرونا در کشور از حدود چهار ماه قبل محدودیت های اجتماعی متعددی اعمال شد و توصیه های بهداشتی در کاهش سرعت انتقال این ویروس محور برنامه کشورها قرار گرفته اما این بیماری همچنان می تازاند و قربانی می گیرد و با وجود کوشش های بسیار هنوز هیچ نقطه ای از دنیا نتوانسته پرچم پیروزیتش را در مقابله با آن برافشاند.

با اعمال سیاست های بهداشتی، تاکید بر خانه نشینی و پس از آن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رفتارهای بهداشت فردی چون شستن مستمر دست ها و استفاده از ماسک، در ماه های اخیر سطحی از تثبت نسبی بیماری کرونا در استان مرکزی و خمین حاصل شد که نتیجه حساسیت و همراهی مردم در برنامه های مقابله با ویروس بود اما، این روزها گویا ورق برگشته و نوعی عادی انگاری و بی تفاوتی در رعایت پروتکل های بهداشتی بین مردم مشاهده می گردد که می توان گفت دست دوستی به دنیاگرد کوچک است و نیم نگاهی به آمار مبتلایان مهر تایید بر نتایج این غفلت به شمار می آید.

خانواده ها به دلیل سلامت فردی و کمک به مدافعان سلامت نوروز متفاوتی را سال جاری تجربه نموده و به جای دید و بازدیدهای نوروزی و رفتن به طبیعت در روز سیزدهم فروردین 99 خانه نشینی را انتخاب کردند اما امروز در آینه رفتار جمعی مردم علامت سئوال بزرگی وجود دارد که با وجود ویروس کرونا چه شده که بی محابا در فروشگاه ها و معابر بدون ماسک حاضر می شوند و گویا هیچ هراسی از بیماری ندارند و حفظ سلامت خود و دیگران برایشان بی معناست.

روزهای اول فاصله گذاری اجتماعی با بازگشایی مراکز کم خطر گام ها برای حضور در فروشگاه ها، اماکن عمومی و مناطق تفریحی و سفر محتاطانه بود اما هر چه آهنگ بازگشایی مشاغل پرخطر تندتر شد گویا شمار بیشتری از مردم در خمین بر طبل بی خیالی زدند و امروز شمار اندکی از شهفرایندان با ماسک در خیابان ها حضور دارند و انگار می خواهند با پاک کردن صورت مساله خود را راضی نمایند و این درحالیست که کرونا با آنان شوخی ندارد و شمار مبتلایان در زادگاه امام راحل دوباره فرایند صعودی به خود گرفته و اگر مردم به خود نیایند و رفتار مسئولانه در قبال فاصله گذاری اجتماعی را رعایت ننمایند موج دوم کرونا در خمین رخ می دهد.

شهرستان خمین در زمان اوج بیماری کرونا در استان مرکزی شرایط خوبی داشت و برخلاف همجواری با شهرستان های دلیجان و گلپایگان که از کانون های بیماری بودند، توانست با همراهی مردم کارنامه عملکرد مطلوبی را در قبال کووید 19 داشته باشد.

این شهرستان در غربالگری تلفنی و پایش سلامت مسافران، ضدعفونی معابر از سوی مدیریت شهری و بازرسی اصناف به ویژه نانوایی ها برای رعایت موارد بهداشتی پیروز عمل کرد اما، این روزها با وجود جولان ویروس در شهر دیگر اثری از اقدامات مذکور نیست و انگار مردم این دیار دوستی خاله خرسه کرونا را باور نموده و می خواهند در سایه غفلتشان از آن سیلی بخورند.

برپایی مهمانی های خانوادگی، عروسی و جشن های تولد، حضور پرتعداد در مغازه ها و بازارهای باز و سرپوشیده بدون استفاده از ماسک و استفاده از حمل و نقل عمومی بدن رعایت پروتکل بهداشتی، جابه جایی پول نقد در معاملات و نبود فاصله مناسب از همدیگر رفتارهای عجیبی است که این روزها در خمین به وفور دیده می گردد و این درحالی است که آمارها روز به روز رکودهای قبل را می شنمایند و حتی بیان این آمارها نیز نتوانسته تلنگری برای بیدار کردن مردم از خواب خرگوشی خطرناکشان باشد.

هشدارها در فاصله گذاری اجتماعی جدی گرفته گردد

فرماندار خمین در این خصوص گفت: حساسیت مردم نسبت به بیماری کوید 19 نسبت به گذشته کاهش پیدا نموده اما، دلایل آن روشن نیست و امید است تا دیر نشده بتوان با ارائه هشدارها مردم را به رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگرداند تا آمارهای رو به رشد کنترل گردد.

احمد طهرانی بیان نمود: آغاز بعضی فعالیت ها و بازگشایی خدمات آموزشگاهی و مدارس و دانشگاه ها، اصناف و محیط های گردشگری به معنای انتها کوید 19 نیست و شاید احتیاج بود پس از این تصمیم ها ابتلا فرهنگ سازی لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی کامل می شد.

فرماندار خمین اظهار کرد: زندگی با کرونا احتیاجمند سبک جدیدی از مراودات اجتماعی و فردی و خانوادگی است و پروتکل های بهداشتی باید جزئی از زندگی مردم گردد درغیراین صورت اگر یک پا عقب بکشیم کرونا 10 برابر جایش را محکم می نماید.

وی گفت: مناطق حاشیه شهرها و روستاها به شدت مستعد آلوده شدن به ویروس کرونا هستند و نظارت بهداشتی بر این مناطق لازم است. اماکن عمومی و محل تجمع شهفرایندان نظیر ایستگاه تاکسی و پارک ها باید به شکل مستمر ضدعفونی شوند و بازرسی از اصناف به منظور رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی و موارد بهداشتی افزایش پیدا کند و هیچ کوتاهی از مردم و متولیان این بخش ها در خمین پذیرفته نیست.

فرماندار خمین گفت: بیماران مبتلا به بیماری کوید 19 که به تشخیص پزشک متخصص باید در بیمارستان شهرستان بستری شوند که این امر بایداز سوی دانشکده علوم پزشکی پیگیری گردد.

طهرانی بیان نمود: هر فرد حقیقی و حقوقی باید مسئولیت اجتماعی را درست انجام دهد و ضمن حراست از جان خود و اطرافیان درصورت مشاهده غفلت دیگران ساکت ننشیند چرا که سهل انگاری شمار کمی از شهفرایندان می تواند همه را در معرض تهدید و خطر قرار دهد.

سهل انگاری درها رابه روی بحران موج دوم کرونا می گشاید

رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین گفت: شمار بیماران مبتلا به کرونا در این شهرستان نسبت به قبل از نوروز 99 رو به افزایش است و این هشداری است که باید شاخک های مسئولیت پذیری شهفرایندان را تکان دهد و اجازه داده نگردد که عده ای بی خیال درها را به سوی بحران بگشایند.

دکتر مجتبی دیده دار اضافه کرد: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز 610 مورد مشکوک به ابتلا کوید19 در خمین آزمایش شدند و بیشترین مبتلایان به کرونا در این شهرستان از کسانی بودند که به گفته خودشان فکر می کردند هرگز به این بیماری مبتلا نمی شوند بنابراین در مجالس جشن خانگی شرکت نموده یا از ماسک و مواد ضدعفونی استفاده موثر ننموده بودند.

وی اضافه کرد: برگزاری هرگونه جشنی در خانه یا تالارباغ ها و رستوران ها ممنوع است و شهفرایندان از حضور در این مجالس برای حفظ سلامتی خود و خانواده خودداری نمایند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین اظهار کرد: ممکن است ویروس کرونا تا سال ها در زندگی ما حضور داشته باشد پس عقل حکم می نماید بعضی رفتارها اصلاح شوند و سبک زندگی به گونه ای طراحی گردد که بتوان در کمترین تهدید بود و فعالیت های فردی و جمعی نیز داشت.

دیده دار گفت: ویروس کرونا نباید در بین فعالیت های روزمره زندگی فراموش گردد و اگر فاصله گذاری اجتماعی اجتماعی و مسائل بهداشتی رعایت نگردد کوید 19 غلبه خواهد نمود و همه امور را فلج می نماید.

مردم کوشش های مدافعان سلامت در شکست کرونا را با همراهی خود کامل نمایند

سرپرست بیمارستان امام خمینی(ره) خمین گفت: این مرکز درمانی هیچ کمبودی در تامین تجهیزات و کادر درمانی برای ارایه خدمات به بیماران مبتلا به بیماری کوید 19 ندارد.

دکتر شهرام فاضلیان اضافه کرد: 90 درصد پرستاران بیمارستان خمین آزمایش ابتلا به کرونا دادند و پرستارانی که بیمار تشخیص داده شدند مدت 14 روز در خانه تحت درمان قرار گرفتند.

وی بیان نمود: بی توجهی مردم به خطرات ویروس کرونا از دغدغه های مهم دانشکده علوم پزشکی خمین است چراکه درصد ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

سرپرست بیمارستان امام خمینی (ره) خمین گفت: مدافعان سلامت مشقات زیادی را برای کمک به مبتلایان و مهار کوید 19 متحمل شده اند و تنها انتظار از مردم این است که با رعایت پروتکل های بهداشتی حوزه سلامت را تا شکست نهایی این ویروس کمک دهند.

دکتر فاضلیان بیان نمود: یادمان نرود که کادر درمان این ایثارها را به عشق مردم انجام داده اند و اکنون وظیفه تک تک شهوندان است که بکوشند با پایبندی به مسائل بهداشتی باری از دوش حوزه بهداشت و درمان بردارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1355

به "کرونا؛ مهمان ناخوانده در کنار بی توجهی مردم خمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ مهمان ناخوانده در کنار بی توجهی مردم خمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید