کهکشان راه شیری به تدریج شکل گرفته و نتیجه یک برخورد نیست

به گزارش تور چین ارزان، محققان استرالیایی می گویند، اولین تصویر منتشر شده با جزئیات بالا از سطح مقطع یک کهکشان مشابه کهکشان راه شیری، نشان می دهد که کهکشان ما به تدریج تکامل یافته و نتیجه برخورد و ترکیب مواد به صورت ناگهانی نیست. این یافته در فرضیه های اصلی در خصوص نحوه تشکیل کهکشان ما تردید ایجاد می نماید.

کهکشان راه شیری به تدریج شکل گرفته و نتیجه یک برخورد نیست

کهکشان ذکر شده که UGC 10738 نامیده می گردد دارای دیسک های ضخیم و نازکی مشابه کهکشان راه شیری است و نشان می دهد که برخلاف نظریه های قبلی این کهکشان ها از برخوردهای نادر به وجود نیامده اند بلکه نتیجه تغییرات آرام تری هستند. براساس این نظریه جدید، کهکشان ما نتیجه حادثه ای متفاوت و عجیب نیست بلکه به طور معمولی شکل گرفته است.

این یافته ها توسط گروهی به رهبری نیکولاس اسکات(Nicholas Scott) و جسی ون دی ساند(Jesse van de Sande) از مرکز CAASTRO در استرالیا و دانشگاه سیدنی به دست آمده است.

دکتر اسکات می گوید: مشاهدات ما نشان می دهد که دیسک های ضخیم و نازک کهکشان راه شیری در اثر برخوردی عظیم به وجود نیامده اند بلکه در طی فرایند معمول تشکیل و تکامل کهکشان ها به وجود آمده اند. به همین دلیل ما فکر می کنیم که با توجه به ویژگی ها و ساختار کهکشان راه شیری می توان آن را یک کهکشان معمولی نامید.

این نتیجه گیری که در مجله Astrophysical Journal Letters به چاپ رسیده دو موضوع مهم را نشان می دهد.

دکتر اسکات می گوید: تصور می شد که دیسک های ضخیم و نازک کهکشان راه شیری پس از یک برخورد و ادغام عظیم به وجود آمده اند و احتمالا در سایر کهکشان ها وجود ندارند. تحقیقات ما نشان می دهد که احتمالا این تصور اشتباه است و کهکشان ما به طور طبیعی بدون رخ دادن هیچ رخداد فاجعه باری به وجود آمده است و این بدان معناست که کهکشان راه شیری نیز مانند سایر کهکشان ها یک کهکشان معمولی است.

این موضوع همچنین بیانگر آن است که ما می توانیم از مشاهدات با جزئیات مان از کهکشان راه شیری به عنوان ابزاری برای آنالیز بهتر سایر کهکشان های دورتر استفاده کنیم.

در این تحقیقات معین شد که کهکشان UGC 10738 که مشابه راه شیری است دارای دیسکی ضخیم است که از ستارگان باستانی تشکیل شده اند و دیسک های نازک آن از ستاره های جوان تر تشکیل شده است و دارای فلزات بیشتری است.

اگرچه این دیسک ها پیش از این نیز در کهکشان های دیگر رصد شده بودند اما تشخیص نحوه توزیع انواع ستاره های مختلف در آن ها امکان پذیر نبود. دکتر اسکات، ون دی ساند و همکارانشان این مشکل را با استفاده از تلسکوپ وی ال تی در شیلی حل کردند. آن ها با استفاده از این تلسکوپ کهکشان UGC 10738 را که در فاصله 320 میلیون سال نوری از زمین واقع شده است رصد کردند.

به گفته دکتر ون دی ساند: ما با استفاده از ابزاری به نام طیف نگار قدرتمند سه بعدی MUSE پیروز به آنالیز نسبت وجود فلزات در دیسک ها شدیم.

با آنالیز میزان فلزات موجود در ترکیبات ستاره ها دانشمندان سن ستاره ها را تخمین می زنند.

او اضافه کرد: این ستاره ها تقریبا مشابه کهکشان راه شیری بودند. ستاره های قدیمی در دیسک های ضخیم و ستاره های جوان در دیسک های نازک قرار داشتند. ما در حال آنالیز کهکشان های دیگری هستیم اما نتایج به دست آمده شواهدی قوی مبتنی بر این هستند که کهکشان ما نیز به گونه ای مشابه سایر کهکشان ها شکل گرفته است.

پرفسور کن فریمن(Ken Freeman) یکی از نویسندگان این مقاله از دانشگاه ملی استرالیا می گوید: این یافته ها گامی عظیم در جهت درک نحوه تشکیل دیسک های کهکشانی است. ما اطلاعات زیادی در خصوص نحوه تشکیل کهکشان راه شیری داریم اما همواره این نگرانی وجود داشت که این کهکشان یک کهکشان معمولی مارپیچی نباشد. اما اکنون ما می بینیم که نحوه تشکیل دیسک های آن مشابه سایر کهکشان هاست.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1963

به "کهکشان راه شیری به تدریج شکل گرفته و نتیجه یک برخورد نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهکشان راه شیری به تدریج شکل گرفته و نتیجه یک برخورد نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید