13 اصل طلایی برای داشتن یک رابطه ی احساسی سالم و با دوام

به گزارش تور چین ارزان، رابطه ها شکل های گوناگونی دارند و شما نمی توانید در اطراف تان شخصی را پیدا کنید که درگیر هیچ رابطه ای نباشد. هر فرد می تواند درگیر چند نوع رابطه ی احساسی سالم و ناسالم باشد،؛ رابطه کاری با همکاران، رابطه دوستی، رابطه احساسی با خانواده، رابطه احساسی با شریک عاطفی، رابطه نیمه صمیمی با مشاور روانشناس و روابطی از این دست.

13 اصل طلایی برای داشتن یک رابطه ی احساسی سالم و با دوام

سوالی که پیش می آید این است که آیا همه این رابطه ها از نوع رابطه ی احساسی سالم هستند؟ هر کدام از این روابط اصول و قواعدی دارند که در صورت رعایت آن ها، می توان مطمئن بود که رابطه به شکلی سالم پیش می رود. در این مطلب از خبرنگاران مگ تصمیم داریم درباره رابطه ی احساسی سالم با شریک عاطفی و شرایط دوام بخشیدن به آن صحبت کنیم.

قبل از اینکه به سراغ شرایط یک رابطه ی احساسی سالم برویم بهتر است تعریفی از رابطه ناسالم داشته باشیم. در یک رابطه اشتباه معمولا رفتارهای سلطه جویانه به چشم می خورد، بی اعتمادی دیده می شود و در شرایط سختتر، شاهد خیانت یکی از طرفین رابطه یا هر دو طرف هستیم. در این نوع از روابط، خبری از آرامش و القای احساسات مثبت نیست و به شکل یک جنگِ تمام عیار پیش می رود. اما برای جلوگیری از ورود به چنین چالش احساسیِ مخربی باید چه اقداماتی انجام دهیم؟ در ادامه 13 اصل برای داشتن یک رابطه ی احساسی سالم را به شما معرفی می کنیم که می توانید با اجرا و پایبندی به آن ها، از حضور در یک رابطه ی احساسی سالم مطمئن باشید و از آن با تمام وجود لذت ببرید.

13 اصلِ یک رابطه احساسی سالم

لازم به ذکر است که این اصول مانند ستون های اصلی نگه دارنده یک خیمه هستند. شما برای برپایی خیمه 100٪ به ستون های اصلی نیازمندید اما برای استحکام بیشتر و ایجاد فضای داخلی بهتر لازم است که از ستون های ریز، طناب ها و میخ های محکم هم استفاده کنید. رابطه هم شبیه به همین خیمه است.

استفاده از این 13 اصل در کنار مسائل ریز و درشت دیگر، به شما نتیجه عالی می دهد. از قلم نیاندازید اولین شرط برای سالم بودن هر رابطه ای داشتن شناخت کامل نسبت به خود است. اگر شما خود و نیازهای تان را خوب بشناسید، می توانید ارتباط شفاف و به دور از هر گونه حاشیه ای با افراد برقرار کنید و این شروع یک ارتباط پیروز است. حالا با هم به سراغ 13 اصل طلایی می رویم.

 • اعتماد

اعتمادِ دو طرفه در یک رابطه احساسی سالم بسیار مهم است. اگر شما به طرف مقابل تان اعتماد نداشته باشید، یا هر دو نسبت به هم بی اعتماد باشید، رابطه ای متزلزل و زجرآور را تجربه خواهید کرد. برای ایجاد اعتماد حتما با شریک احساسی خود صحبت کنید، خواسته هایتان را به شکل واضح بیان کنید و از او هم بخواهید از خواسته هایش صحبت کند. سپس با صداقت به او اعتماد کنید و اجازه دهید او هم به شما اعتماد کند.

 • صداقت، گفتگو و احترام

در طول رابطه، اصل صداقت را رعایت کنید و در شرایط سخت، چاشنی احترام را به تمام گفتگوها و رفتارهایتان اضافه کنید. درباره هر موضوعی که فکر می کنید رابطه شما را تحت تاثیر قرار می دهد با هم گفتگو کنید و از قلم نیاندازید که در این جهت احساسات واقعی تان را بیان کنید.

شاید ما به خاطر حفظ ظاهر تمایل نداشته باشیم که از عمیق ترین و واقعی ترین احساسات مان صحبت کنیم؛ اما باید بدانید که اگر درباره احساسات تان صداقت نداشته باشید این رابطه به زودی به یک جنگ تمام عیار تبدیل می شود. زیرا با گذشت زمان ممکن است شما از هر حرفی برداشتی اشتباه داشته باشید و این، باعث دلخوریتان شود.

همه افراد نقاط قوت و ضعف مختلفی دارند، این اصلا ایرادی ندارد، نکته مهم کار کردن روی نقاط ضعف و تبدیل آن به نقاط قوت است. گفتگوی صادقانه و بدون حاشیه مانند نیروی حیاتی است که به رابطه شما جان می بخشد.

 • صبر

هیچ کسی را پیدا نمی کنید که همیشه انسانِ صبوری باشد. همه ما در شرایطی مثل زمانی که کمبود خواب داریم، درگیر استرس هستیم و یا از یک مشکل جسمی رنج می بریم کم صبر و حوصله می شویم؛ این خاصیت انسان است و هیچ ایرادی ندارد. نکته مهم این است که طرف مقابلِ شما این شرایط را درک کرده و صبوری به خرج دهد.

اگر در شرایط حساس هر دو طرفِ رابطه، از خود بیخود شده و شکیبایی به خرج ندهند، هر موضوع کوچکی که پیش بیاید می تواند دلیل یک دعوای بزرگ باشد. پس بهتر است هر دو تلاش کنید مهارت های سازگاری را بیاموزید و آن را در خود افزایش دهید. صبوری به خرج دادن در شرایط خاص و به حد معمول می تواند احساسِ عمیقِ عشق و دوست داشتن را در پی داشته باشد.

 • همدلی

توانایی دیدن اتفاقات از نگاه افراد دیگر در هر رابطه ای مهم است. فرقی ندارد شما در نقش والدین هستید، در ارتباط با موضوعی با همسایه خود درگیرید یا در رانندگی قرار است به شخصی در جهت راه بدهید. در تمام روابط این توانایی خوب و کارآمد است، اما این موضوع در یک رابطه احساسی مساله بسیار مهمی است.

ببینید آیا شما می توانید مساله را، در موضوعی که با آن مخالف هستید، از نگاه شریک احساسی تان ببینید؟ آیا زمانی که از موضوعی رنج می برد، می توانید درد او را حس کنید و برای داشتن احساس بهتر او تلاش کنید؟ آیا از پیروزیت ها و پیروزی های شریک تان احساس خوشبختی می کنید؟ در یک رابطه احساسی سالم و طولانی مدت، همدلی مساله بسیار مهمی است.

 • علاقه و دلبستگی

این موضوع را از قلم نیاندازید که عشق، بخش ضروری هر رابطه عاشقانه و احساسیِ سالم و متعهدانه است؛ و مهم ترین بخشِ وجودِ عشق، بیان علاقه واقعی و نحوه ابراز عشق است. رفتارهای ظریفِ عاشقانه جسمی مانند در آغوش کشیدن، بوسیدن و لمس آرامش بخش می تواند تا حد زیادی احساس راحتی و امنیت ایجاد کند.

البته نمی توان لیستی از محبت های جسمی مناسب تهیه کرد، زیرا این موضوع ارتباط بسیار زیادی به علایق و خواسته های هر دو طرفِ رابطه بستگی دارد. شما باید درباره این موضوع با شریک عاطفی تان صحبت کنید و نیازهای احساسیِ خود را به او بگویید.

 • انعطاف پذیری

کمی قبل تر درباره موضوعی شبیه به انعطاف پذیری صحبت کردیم، سازش و سازگاری. در یک رابطه احساسی سالم هر دو طرف حاضرند در شرایطی انعطاف پذیری به خرج داده و به اصطلاح کوتاه بیایند. این موضوع باعث می شود که در روابط احساسی طولانی مدت هر دو طرف رابطه در موقعیتی یکسان شرایط را ارزیابی کرده و درباره آن تصمیم گیری کنند. از قلم نیاندازید که این خصوصیت باید در هر دو طرف رابطه وجود داشته باشد.

اگر در رابطه ای همیشه یک طرف کوتاه بیاید بعد از مدتی رابطه مسموم شده و در طولانی مدت به سردی می رسد و دیگر خود را در یک رابطه مشترک احساس نخواهید کرد.

 • تشکر و قدردانی

تاثیر قدردانی در روابط بسیار چشمگیر است. این کار به ظاهر ساده در شریک عاطفیِ شما احساس شادی و امنیت ایجاد می کند. هرچه این قدردانی بیشتر و عمیق تر باشد، احساس رضایت از حضور در آن رابطه بیشتر می شود. برای تشکر کردن منتظر یک اتفاق بزرگ نباشید، بابت کوچک ترین چیزها تشکر کنید و تاثیر معجزه آسای آن را در رابطه خود ببینید.

 • ایجاد فضای رشد

خیلی از روابط با گذر زمان سرد و بی هدف می شوند. احساسِ گیر کردن در شرایطی که امکان تغییر دادن آن وجود ندارد، این همان احساسی است که رابطه را به سمت پوچی می برد. ممکن است شما توقع داشته باشید که شریک عاطفی تان بعد از گذشت چندین سال همچنان علایق، اهداف، ترس ها و امیدهایی مانند روزهای اول رابطه تان داشته باشد؛ این بزرگترین اشتباهی است که می توانید در یک رابطه مرتکب شوید.

تغییر علایق و تمایلات در گذرِ زمان یک امر طبیعی است، انسان با همین تغییرات پیشرفت و رشد می کند. پس برای داشتن یک رابطه احساسی سالم باید به طرف مقابل خود فضای رشد دهید و در انتظاراتی که از او دارید انعطاف پذیر باشید. از قلم نیاندازید همانطور که شما در طول زمان تغییر می کنید دیگران هم تغییر خواهند کرد، مهم این است که تغییراتِ یکدیگر را بپذیرید و با هم حرکت کنید.

 • احترام متقابل

معمولا وقتی صحبت از احترام به طرف مقابل می شود تصور می کنیم که فقط شامل روابط رسمی و نیمه رسمی، ارتباط با بزرگترها و نمادهای دینی می شود؛ در صورتی که احترام در روابط صمیمی یک اصل مهم است. اگر در رابطه عاطفی شرطِ احترام را رعایت نکنید گاه و بی گاه باعث ایجاد حس تحقیر در طرف مقابل می شوید و با گذر زمان احساسِ بی ارزش بودن را به او القا می کنید. این بی احترامی فقط در گفتگو پیش نمی آید، مثلا اگر شما رسیدگی به کارهای منزل یا تهیه شام را وظیفه یک خانم بدانید و بابت انجام آن ها از او تشکر و قدردانی نکنید، نوعی بی احترامی است.

توجه و احترام متقابل در طولانی مدت، یک رابطه را مستحکم می کند و در مقابل، عدم رعایت این موضوع، باعث فرسایش یک رابطه، ایجاد آسیب در آن و در نهایت از بین رفتنِ آن می شود.

 • ارتباط دو طرفه

در یک رابطه احساسی سالم هر دو طرف در حال بخشیدن و گرفتن چیزهایی هستند. این عمل می تواند جبران یک لطف باشد یا یک حمایت عاطفی، فرقی ندارد؛ این کار در طولانی مدت یک رابطه احساسی را عمیق کرده و به آن استحکام می بخشد.

از قلم نیاندازید که هرگز در یک رابطه هر دو طرف به میزان مساوی چیزی نمی بخشند یا دریافت نمی کنند، مثلا وقتی یکی از شما دچار بیماری می شوید شریک عاطفی تان بدون چشم داشت و با رضایت کامل از شما پرستاری می کند؛ این موضوع در برابر تشکر کردن شما وزن بیشتری دارد اما می بینید که هر دو در این رابطه احساس راحتی می کنید و همیشه در پی راهی هستید تا بخشندگی یکدیگر را جبران کنید.

 • حل تعارضِ سالم

در نتیجه بسکمک از تحقیقات آمده است که نحوه بحث و گفتگوی زوجین می تواند میزان پیروزیت رابطه آن ها را پیش بینی کند. ما همیشه عادت داریم که برای دیدن یک رابطه عاطفی عینک خوش بینی و احساسی به چشم بزنیم و همه چیز را در رمانتیک ترین حالتِ خود ببینیم. همیشه تصور می کنیم که شروع یک رابطه بسیار هیجان انگیز است و پس از وصال همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رود. اما واقعیت چیز دیگری است.

در هر رابطه ای تعارض و اختلاف نظر وجود دارد و افرادی پیروز هستند که بدون حاشیه و تبدیل کردن تعارض به موضوع شخصی، درباره آن صحبت کنند. تجربه ثابت کرده است زوج هایی که از ترس شکستنِ تصویر زیبای رابطه رمانتیک ناراحتی شان را از یکدیگر پنهان می کنند، نسبت به دیگران، روابطی به مراتب بدتر دارند.

 • فردیت و احترام به مرزها

تصور کنید دو نفر در یک رابطه آنقدر به هم شبیه هستند که هیچ موضوعی برای گفتگو ندارند، زیرا هر چیزی که قابل گفتن باشد از قبل می دانند، پس دلیلی برای صحبت کردن با یکدیگر ندارند. حالا رابطه ای را تصور کنید که دو نفر کاملا با هم متفاوت هستند و هیچ نقطه اشتراکی در زندگی روزمره و سبک زندگی شان ندارند، این دو به حدی از هم دور هستند که رابطه را به سمت ناسازگاری پیش می برند

شیرین ترین شکل رابطه آن است که دو نفر با هم شباهت های بنیادی و تفاوت های فردی داشته باشند. شباهت های بنیادی باعث شکل گیری و انسجام رابطه می شود و تفاوت های فردی جذابیت های لازم برای معاشرت و وقت گذراندن با هم را به آن ها می دهد. اگر هر دو طرف به این تفاوت های فردی احترام بگذارند و برای آن ارزش قائل باشند فضای کافی برای رشد به یکدیگر خواهند داد.

یک رابطه احساسی سالم و مستحکم نموادر ون (Venn diagram) را به یاد می آورد: هم پوشانی کافی برای محکم نگه داشتن ارتباط وجود دارد، اما هر فرد جنبه هایی از زندگی خود را دارد که تنها مربوط به خودِ او است و به این مرزهای شخصی از طریق هر دو طرف احترام گذاشته می شود.

 • گفتگوی صادقانه و بی پرده

زوج های مختلف در روابط خود سطح های متفاوتی از بی پرده بودن را تجربه می کنند. ممکن است در یک رابطه، شخص نگران باز بودنِ احتمالیِ در سرویس بهداشتی باشد اما در یک رابطه دیگر افراد جزئی ترین مسائلِ فیزیکی شان را با یکدیگر درمیان می گذارند. همین موضوع را می توانید به مسائلی مثل امیدها، آرزوها، رویاها و یا حتی جزئیات روزی که گذارنده اید بسط دهید.

هیچ حد مطلوب و استانداردی در این مورد وجود ندارد، مهم این است که شما در یک رابطه خودِ واقعی تان بوده و در بیان احساسات و موضوعات، صداقت داشته باشید. زوج هایی که خودِ واقعی شان را می پوشانند، واقعیت عاطفی خود را پنهان می کنند؛ یا افرادی که شریک زندگی شان را درباره عادت ها و رفتارهای خود فریب می دهند، اساسی ترین اصل ایجاد اعتماد که همان صداقت است را زیر پا گذاشته اند.

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم این 13 اصل ستون های اصلی خیمه رابطه عاطفی هستند و مطمئنا عوامل بسیارِ دیگری وجود دارد که به ایجاد یک رابطه احساسی سالم کمک می کند. موضوعات دیگری که از نظر شما به سلامت یک رابطه عاطفی کمک می کنند را در قسمت کامنت ها برای ما بنویسید.

منبع: psychology today

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2059

به "13 اصل طلایی برای داشتن یک رابطه ی احساسی سالم و با دوام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 اصل طلایی برای داشتن یک رابطه ی احساسی سالم و با دوام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید