آمادگی ایران برای پذیرش 3میلیون گردشگر چینی

به گزارش تور چین ارزان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بعد از لغو ویزا، تعداد گردشگران چینی به ایران افزایش پیدا نموده اما این تعداد بسیار کم است. با پتانسیل های خوبی که در ایران داریم می توانیم تعداد گردشگران چینی را که از جاذبه های تاریخی و فرهنگی ایران بازدید می نمایند از 70هزار نفر به 2 تا 3میلیون نفر برسانیم.

آمادگی ایران برای پذیرش 3میلیون گردشگر چینی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار تور چین ارزان، دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صبح امروز سه شنبه 14 آبان در دفتر خود با چانگ هوا سفیر چین در ایران دیدار کرد.

دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به سفیر چین در ایران گفت: می دانم در شرایط تحریم مسائل زیادی دارید اما فعالیت در بخش فرهنگی نسبت به سایر بخش ها آسان تر است. ما از اینفلوئنسرهای چینی و هنگ کنگی در یک ماه گذشته دعوت کردیم با سفر به ایران، از جاذبه های فرهنگی و تاریخی ما بازدید نمایند. خوشبختانه آن ها پس از این سفر پیغام های خوبی را منتقل کردند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: علاقه مندیم در سومین اجلاس وزرای مجمع تمدن های کهن که به زودی در شهر پکن برگزار می گردد، برنامه های فرهنگی ایران را اجرا کنیم. در این اجلاس به همراه هیئت بزرگی از بخش خصوصی و فعالان گردشگری شرکت می کنیم و علاقه مندیم امکان ملاقات با مسئولان بخش گردشگری چین فراهم گردد و برنامه اجرایی که ذیل سند تفاهم نامه آماده شده به امضا برسد. همچنین بخش خصوصی ما بتوانند با همتایان گردشگری چینی خود نشست B2B داشته باشند.

دکتر مونسان بیان نمود: در سال 95 یک تفاهم نامه بین دو کشور در موضوع گردشگری امضا شد و امیدواریم برنامه اجرایی بین دو کشور نیز به زودی اجرایی گردد.

او در ادامه اضافه کرد: رئیس جمهوری چین نیز در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به این کشور بر توسعه گردشگری بین دو کشور تأکید کرد.

دکتر مونسان توضیح داد: گردشگری کمترین مسائل را با تحریم ها دارد و می تواند موجب شناخت و نزدیکی دو ملت گردد. ما روابط محبت آمیز سیاسی و مالی خوبی با هم داریم، اما دو ملت شناخت زیادی از هم ندارند؛ در حالی که ایران و چین دو تمدن دیرینه هستند.

او اظهار کرد: از 8میلیون گردشگر خروجی ایرانی تنها 60هزار گردشگر به چین سفر نموده اند و از بیش از 120میلیون گردشگر چینی هم فقط 70هزار نفر به ایران سفر کردند. در حالی که مطمئن هستم چین مقصد خوبی برای گردشگران ایرانی است و ایران هم می تواند مقصد خوبی برای گردشگران چینی باشد. طی سال آینده با پتانسیل های خوبی که در ایران داریم می توانیم تعداد گردشگران چینی را که از جاذبه های تاریخی و فرهنگی ایران بازدید می نمایند به 2 تا 3میلیون نفر برسانیم.

سفر گردشگران چینی به ایران افزایش پیدا نموده است

چانگ هوا سفیر چین در ایران نیز در این نشست ضمن تبریک به دکتر مونسان در پی انتصاب او به سمت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: از این ملاقات شادمان هستم، در دیدار قبلی که با شما داشتم درباره همکاری های دوجانبه صحبت کردیم. در تعطیلات روز ملی چین تعداد گردشگران چینی که به ایران سفر کردند، افزایش پیدا نموده است. این موضوع نشان می دهد لغو ویزا از طرف ایران برای شهروندان چینی، با استقبال زیادی روبه رو شده است.

او اضافه کرد: مدارک زیادی به دست من رسیده که نشان می دهد گردشگران چینی بعد از سفر به ایران در فضای مجازی جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران را به مردم چین معرفی کردند، حتی تور چین ارزان رسانه های چین مقیم تهران نیز چندین مقاله درباره ایران نوشتند و به معرفی این کشور پرداختند. اعتقاد دارم در سال آینده همکاری و روابط دو جانبه گردشگری توسعه پیدا می نماید و با کوشش دو کشور گردشگران زیادی به ایران سفر می نمایند.

سفیر چین در ایران توضیح داد: بر اساس برنامه ریزی اجرا شده سومین اجلاس وزرای مجمع تمدن های کهن با یک ماه تأخیر در ماه جاری در شهر پکن برگزار می گردد، شادمانم دکتر مونسان در این مجمع شرکت می نماید و بین دو کشور همکاری و روابط فرهنگی توسعه پیدا خواهد نمود. کشورهای ایران و چین تمدن های کهن جهانی هستند ما می توانیم برای توسعه روابط در جهان و میان کشورهای مختلف نقش مثبتی ایفا کنیم.

چانگ هوا بیان نمود: در ماه سپتامبر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، جلسه وزرای تمدن های کهن برگزار گردید و هفت وزیر از کشورهای تمدن های کهن در این جلسه شرکت کردند و وزیر امورخارجه ایران نیز حضور داشت و بیانیه مشترکی نیز منتشر شد و قرار است در سومین اجلاس مجمع تمدن های کهن، بیانیه پکن را منتشر کنیم و آن را به طرف ایرانی اعلام کردیم تا آنالیز کند و در این زمینه به یک نتیجه مشترک برسیم.

سفیر چین در ایران گفت: روابط همه جانبه دو کشور را پیش می بریم. برنامه اجرایی که مطرح کردید باید به وسیله سفارت ایران در پکن و هم به وسیله سفارت چین پیگیری گردد. در چند ماه گذشته گزارش های زیادی را در رسانه ها خواندم که جاذبه های گردشگری ایران را معرفی نموده اند. اکسپو شانگهای چین امروز افتتاح می گردد و بخش خصوصی ایران در آنجا شرکت نموده است، این نمایشگاه در گذشته بر روی صادرات و واردات کالاها متمرکز بود اما در امسال یک موضوع جدید به نام میراث فرهنگی به آن اضافه شده است و ایران هم یک غرفه به این موضوع اختصاص داده است. براساس گزارش هایی که به دست من رسیده بیش از 200 تاجر ایرانی در اکسپو شانگهای حضور دارند.

او اضافه کرد: باید آنالیز کنیم کشور ایران با این همه ظرفیتی که در زمینه گردشگری دارد چرا تعداد کمی گردشگر چینی به این کشور سفر می نمایند.

چانگ هوا اظهار کرد: با توجه به اینکه در منطقه خلیج فارس تنش وجود دارد، گردشگران چینی فکر می نمایند سفر به ایران امنیت ندارد. آن ها اطلاع ندارند که در ایران امنیت زیادی وجود دارد اما من که در ایران زندگی و کار می کنم می دانم این کشور یکی از امن ترین کشورهای جهان است و هیچ مسئله ای در این زمینه وجود ندارد. ما باید در این زمینه تبلیغ زیادی کنیم و دو کشور ایران و چین را بیشتر برای دو ملت معرفی کنیم. به طرف ایرانی برای برطرف مسائل زیرساخت های گردشگری یاری می کنیم.

سفیر چین در ایران گفت: یک درخواست از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارم و آن این که دوست دارم به عنوان سفیر گردشگری ایران فعالیت کنم.

کشور ما امن است

دکتر مونسان بیان نمود: شما را به عنوان سفیر گردشگری قبول دارم و در این زمینه یاری می کنم. اگر تمایل دارید می توانید در سفرهای استانی همراه من باشید. امیدوارم با حضور شما شاهد اتفاقات خوبی باشیم، ما آموزش زبان چینی را برای راهنمایان گردشگری شروع کردیم و از سفارت چین می خواهیم در این زمینه یاری کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: طی چند سال گذشته اقدامات خوبی را برای گسترش گردشگری شروع کردیم و حدود 20میلیارد دلار پروژه گردشگری و بیش از 400 هتل در حال ساخت داریم. خانه های روستایی تبدیل به اقامتگاه های گردشگری شدند تا اکوتوریسم تقویت گردد، همچنین خانه های تاریخی را به بوتیک هتل تبدیل کردیم. این تعداد هتل به جز کمپ های بزرگی است که داریم می سازیم. خوشبختانه نتیجه این اقدامات در آمار سازمان جهانی گردشگری که اعلام نموده است ایران دومین کشور در جهان در زمینه رشد توسعه گردشگری شناخته شده، تعیین است.

او اضافه کرد: سال گذشته 8میلیون گردشگر ورودی داشتیم و امیدواریم این عدد در امسال به 10میلیون نفر برسد، این در شرایطی است که تمام عوامل تهدیدنماینده گردشگری مانند تحریم ها و تنش های خلیج فارس، وجود دارد اما با این وجود به خوبی توانستیم ایران را معرفی کنیم، کشور ما امن است و این موضوعات تأثیری بر جذب گردشگر ندارد امیدواریم شما در این زمینه یاری کنید تا ایران را به خوبی به گردشگران چینی معرفی کنیم تا تعداد گردشگران این کشور به ایران افزایش پیدا کند.

به استان های گلستان و مازندران سفر می کنم

سفیر چین در ایران گفت: هفته آینده برای شرکت در جشنواره بین المللی اقوام به استان گلستان سفر می کنم و پس از آن به استان مازندران می روم و دیداری نیز با استاندار این استان خواهم داشت و از دانشگاه مازندران نیز بازدید می کنم، چون سه دانشجو در آنجا به یادگیری زبان چینی مشغول هستند.

چانگ هوا توضیح داد: ایجاد بوتیک هتل ها اقدام خوبی بود که شما انجام دادید. در خبرها خواندم که قطار ویژه برای گردشگران خارجی از تبریز به شیراز در نظر گرفته شده تا گردشگران بتوانند از جاذبه های شهرهای مختلف بازدید نمایند. امیدواریم گردشگران چینی هم بتوانند از شمال تا جنوب ایران را بازدید نمایند. باید امکانات موجود در ایران به گردشگران چینی معرفی گردد تا از این طریق ایران را بشناسند. من هم دوست دارم سوار این قطار شوم و در خانه های قدیمی که تبدیل به هتل شده اند اقامت کنم. این اقامتگاه ها را به هتل های پنج ستاره ترجیح می دهم.

او اضافه کرد: در آخر ماه ژانویه جشنواره عید بهاره چین در کاخ نیاوران برگزار می گردد و از شما دعوت می کنم در این جشنواره شرکت کنید.

در این جلسه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، ولی تیموری معاون گردشگری و حسین اربابی معاون سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حضور داشتند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 677

به "آمادگی ایران برای پذیرش 3میلیون گردشگر چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای پذیرش 3میلیون گردشگر چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید