اسکار 2021؛ برندگان چگونه انتخاب می شوند؟

به گزارش تور چین ارزان، در حال حاضر یک سوم از اعضای رای دهنده این آکادمی زن و 19 درصد آن از اقلیت های کم نماینده هستند. تعداد اعضای غیرآمریکایی این آکادمی نیز افزایش یافته است.

اسکار 2021؛ برندگان چگونه انتخاب می شوند؟

مراسم اسکار فردا (یک شنبه 5 اردیبهشت 1400) برگزار می شود و میلیون ها نفر در سراسر جهان برای تماشای پر زرق و برق ترین برنامه صنعت سینما پای گیرنده های خود می نشینند.

اما بیشتر آنها از نحوه کارکرد و انتخاب برندگان در این مراسم اطلاعی ندارند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیش از 9300 نفر از اعضای آکادمی اسکار، برترین ها و مفاخر سینمای جهان را انتخاب می کنند. تعداد رای دهندگان این آکادمی در مقایسه با سال های گذشته یک رکورد محسوب می شود.

داوران چه کسانی هستند و چگونه به عضویت آکادمی درآمدند؟

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک لس آنجلس یا همان اسکار در حال حاضر بیش از 9362 عضو رای دهنده دارد.

اعضای آکادمی به 17 گروه بازیگر، کارگردان،تهیه کننده، طراح لباس و دیگر رشته های مرتبط به این صنعت تقسیم می شوند. آنها باید در این عرصه فعال باشند یا متمایز عمل کنند.

متقاضیان برای عضویت در این گروه ها باید از سوی دو عضو آکادمی آن شاخه مورد تائید قرار گیرند.

برندگان و نامزدهای اسکار به صورت اتوماتیک برای عضویت در این آکادمی در نظرگرفته می شوند و نیازی به اسپانسر و پشتیبان ندارند.

تصویری از مجسمه اسکار. مهم ترین و برجسته ترین جایزه صنعت سینما در جهان

درخواست برای عضویت در این آکادمی سالی یک بار از سوی شورای حکام سازمان بررسی می شود . این گروه آخرین حکم را در باره عضویت در گروه نخبگان صنعت سینما صادر می کند.

در گذشته اعضای رای دهنده اسکار دارای حق رای مادام العمر بودند اما از سال 2016 حق رای اعضای به 10 سال رسید و قابل تمدید است. این قانون مانع حضور رای دهندگان غیر فعال در آکادمی اسکار شده و به پویایی بیشتر آن کمک می کند.

حق رای مادام العمر تنها پس از سه دوره 10 ساله به اعضای رای دهنده داده می شود. اعضای غیر فعال در این صنعت نیز در گروه مفاخر قرار گرفته و دیگر قادر به رای دادن نیستند.

اعضای آکادمی چه کسانی هستند؟

آکادمی در گذشته لیست رای دهنگان خود را فاش نمی کرد و این موضوع مانع بحث و جدل ها در مورد فرایند رای گیری یا انتقاد از رای دهندگان می شد.

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در سال 2016 و پس از جنجال #اسکار خیلی سفید است (#OscarsSoWhite) از عضویت 6000 نفر در اسکار خبر داد و گفت که 93 درصد این افراد سفیدپوست، 76 درصد آنها مرد و متوسط سنی آنها 63 سال است. این اعلامِ آکادمی به دنبال انتقادهای گسترده از کم انتخاب شدن نامزدهای رنگین پوست در مراسم اسکار صورت گرفت.

آکادمی در آن زمان گفت که برای تقویت فضای متنوع تعداد اعضای زن و اقلیت های مختلف را تا سال 2020 دو برابر خواهد کرد.

در تابستان گذشته این سازمان گفت که به اهداف خود رسیده است. در حال حاضر یک سوم از اعضای این آکادمی زن و 19 درصد آن از اقلیت های کم کننده هستند.

این نهاد همچنین اعضای خارجی خود را افزایش داده و تعداد غیرآمریکاییان آکادمی را به 2100 نفر رسانده است.

نامزدها چگونه انتخاب می شوند؟

اعضای هر 17 گروه نامزدها را در حیطه تخصصی خود انتخاب می کنند. بیشترین اعضای رای دهنده در گروه بازیگران هستند. اعضای این گروه بهترین نامزدهای بازیگری و اعضای گروه کارگردانی بهترین کارگردان ها را برای مراسم انتخاب می کنند. بقیه گروه ها نیز به همین شکل عمل می کنند.

نامزدهای جوایز خاص مانند بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان (فیلم بین الملل) و بهترین انیمیشن، توسط کمیته های ویژه انتخاب می شوند.

برای انتخاب نامزد بهترین فیلم کل اعضا رای خواهند داد.

برندگان چگونه انتخاب می شوند؟

همه رای دهندگان برندگان را انتخاب می کنند.

22 جایزه اسکار به نامزدهایی با بیشترین میزان رای تعلق می گیرد.

اعضای رای دهنده برای انتخاب بهترین فیلم سیستم متفاوت تری دارند. آنها پس از سال 2009 از سیستم ترجیحی پیچیده تری استفاده کرده و فیلم ها را از لحاظ محبوبیت بیشتر به کمتر رتبه بندی می کنند.

در هر گروه بین 5 تا 10 فیلم به عنوان بهترین فیلم نامزد می شود. در سال جاری 8 فیلم با هم در رقابت هستند.

اگر فیلمی 50 درصد آرا را به دست آورد، به صورت اتوماتیک برنده می شود.

در غیر این صورت شمارش در دورهای مختلف صورت می گیرد. فیلمی که کمترین میزان آرا را از آن خود کند حذف شده و این آرا به دومین انتخاب رای دهندگان اختصاص می یابد.

فرایند حذف تا جایی که یک فیلم بیش از 50 درصد آرا را به دست آورد، ادامه می یابد.

ریک رابرتسون که در سال 2009 و در زمان تغییر فرایند رای گیری رئیس آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک بود در این باره گفت: ایده رای ترجیحی منعکس کردن خواسته بیشترین تعداد رای دهندگان است.

وی اضافه کرد: در این صورت ممکن است با فیلمی روبرو شوید که 25 درصد مردم آن را دوست دارند و بقیه توان تحمل آن را ندارند.

با این روش رای گیری امیدواریم برنده ای داشته ای باشیم که بیشتر مردم با آن زندگی کنند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1896

به "اسکار 2021؛ برندگان چگونه انتخاب می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکار 2021؛ برندگان چگونه انتخاب می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید