برترین روش تمیز کردن کلیدهای کیبورد لپ تاپ

به گزارش تور چین ارزان، گجت نیوز نوشت: احتمالا همه شما تجربه تمیز کردن کیبورد لپ تاپ خود را دارید. اما آیا می دانید برترین روش انجام این کار در شرایط خاصی مثل ریختن آب روی کیبورد چیست؟

برترین روش تمیز کردن کلیدهای کیبورد لپ تاپ

تمیز کردن کیبورد لپ تاپ یکی از آن کارهای کوچکی است که نتایج بزرگی در پی دارد و باعث ارتقای چشمگیر عملکرد و افزایش عمر لپ تاپ شما خواهد شد. تمیز کردن گاه و بیگاه کلیدهای کیبورد نه تنها باعث تمیزتر به نظر رسیدن آن ها می گردد؛ بلکه عملکرد آن ها را نیز ارتقا می دهد؛ چرا که جمع شدن گرد و خاک و دیگر آلودگی ها در زیر کلیدها به تدریج باعث عمل نکردن مناسب آن ها و در نتیجه افزایش غلط های تایپی و خطا در هنگام بازی خواهد شد.

نظافت کیبورد لپ تاپ

با اینکه تمیز کردن دقیق و جزیی کیبورد کار نسبتا پیچیده ای بوده و به ابزارهای خاصی احتیاج دارد، اما می توان با ابزارهایی ساده بخش های بزرگی از این کار را در منزل نیز انجام داده و احتیاج به سرویس های گسترده تر را کاهش داد.

قبل از هر کار دستگاه را خاموش کنید

نخستین گام پیش از شروع فرآیند تمیزکاری، خاموش کردن دستگاه و کشیدن آن از برق است. این کار خصوصا زمانی که قصد دارید بعضی بخش های دستگاه را جدا کنید، بسیار مفید بوده و مانع برق گرفتگی یا اتصالی کردن احتمالی خواهد شد.

پس از این که دستگاه را از برق کشیدید، باید آن را به صورت وارونه روی سطح قرار دهید. چرا که در این صورت گرد و خاک ها به سمت بیرون راهنمایی می شوند و راه نفوذ آن ها به لایه های پایین تر کیبورد و آسیب رساندن به آن کاهش می یابد.

همچنین در صورتی که قصد دارید از اسپری هوا بهره ببرید، برترین و ساده ترین راه، گرفتن لپ تاپ به صورت سر و ته با یک دست و اسپری کردن هوا با دست دیگر خواهد بود. در این شرایط حتی امکان استفاده از قلم مو نیز برایتان فراهم خواهد بود.

یک راه دیگر برای تمیز کردن کیبورد نیز برعکس کردن لپ تاپ و قرار دادن آن روی زمین (به شکل یک چادر مسافرتی) خواهد بود که هم امکان استفاده از قلم مو و کمپرس هوا را در اختیارتان قرار داده و هم ریسک زمین خوردن دستگاه را کاهش می دهد.

قلم مو و کمپرس هوا؛ تمیز کردن سطحی کیبورد

با استفاده از قلم مو اطراف کلیدها را به صورت تک تک تمیز کنید. دقت کنید که حتما قلم مو را بین کلیدها و صفحه جداکننده بکشید تا تمام آلودگی ها و گرد و خاک آن زدوده گردد. البته باید توجه کنید که فشار دادن بیش از حد قلم مو در این حالت می تواند منجر به فشرده شدن جرم ها و ایجاد مسائل بیشتر گردد.

همچنین برای اسپری کردن هوا نیز باید لپ تاپ را با یک دست خود گرفته و با دست دیگر، در حالتی که دهانه اسپری بین دو تا سه سانتیمتر با کلیدها فاصله دارد، اسپری هوا را تزریق کنید. پس از تمیز کردن کیبورد از یک سمت، دستگاه را 90 درجه چرخانده و مجددا کوشش کنید.

کل فرآیند اسپری کردن نباید بیشتر از دو دقیقه زمان ببرد.

استفاده از دستمال گردگیری به منظور ظریف کاری

پس از این که کیبورد را با قلم مو یا کمپرس هوا تمیز کردید، نوبت به استفاده از دستمال گردگیری برای تمیز کردن دقیق تر آن می رسد. این کار باعث جمع آوری ذرات به جامانده و پاک کردن چربی ها از سطح کیبورد می گردد.

اگر قصد ضدعفونی کردن کلیدها یا پاک کردن لکه های چربی خاصی را داشته باشید، می توانید از ایزوپروپیل الکل بهره ببرید. این ماده جرم ها و باکتری ها را به راحتی از بین برده و از طرفی به سرعت هم تبخیر شده و خطری برای شما و کاربران دیگر دستگاه نخواهد داشت. البته باید دقت کنید که محصول مورد استفاده شما بیش از 70 درصد الکل نداشته باشد؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است پوشش محافظ کلیدها کنده شده یا رنگ آن پاک گردد.

برای ضدعفونی کردن، دستمال را درون الکل زده و بر روی کلیدها فشار دهید. کشیدن دستمال آغشته به الکل بر روی کلیدها باید با حداقل فشار باشد؛ چرا که با فشار دادن ممکن است الکل به درون دستگاه نفوذ نموده و مسائل دیگری را برای لپ تاپ شما ایجاد کند.

برداشتن رویه کلیدها؛ راهی برای تمیز کردن عمیق کیبورد لپ تاپ

اگر در پی این هستید که صفحه کلید لپ تاپتان را درست و حسابی تمیز کنید، ضروری است که رویه کلیدها را درآورده و زیر آن ها را با دقت پاک کنید. پیش از انجام این کار مطمئن شوید که رویه کلیدهای لپ تاپ شما قابل جدا شدن است. همچنین توجه کنید که جدا کردن و سرهم کردن بیش از حد این رویه باعث هرز شدن اتصالات آن و ایجاد مسائل عملکردی برای کیبورد خواهد شد.

پس از این که مطمئن شدید رویه کلیدها قابل جدا شدن هستند، با استفاده ابزاری مثل پیچ گوشتی دوسو رویه را از ورق زیرین آن جدا کنید.

پس از این که رویه کلیدها را جدا کردید با استفاده از دستمال گردگیری، گرد و خاک و کثیفی های جمع شده زیر آن را تمیز کنید. همچنین مطابق قبل، در صورتی که این کثیفی ها به صورت یک توده درآمده باشند، می توانید از ایزوپروپیل الکل برای تمیز کردن بهره ببرید. البته قبل از جا زدن رویه ضروری است مطمئن شوید که کلید کاملا خشک شده است.

همچنین، در صورتی که ورق زیرین کلیدها نیز کثیف باشد، می توانید با استفاده از الکل به تمیز کردن آن ها بپردازید.

اگر روی کیبورد لپ تاپ آب بریزد چه باید کرد؟

ریختن آب یا یک مایع بر روی کیبورد قطعا اتفاق خوبی نیست! با این حال اگر خون سردی خود را حفظ نموده و سرعت عمل داشته باشید، می توانید آسیب کیبورد خود از این شرایط را به حداقل برسانید!

نخستین گام پس از ریختن مایع روی لپ تاپ این است که برق آن را قطع نموده و اتصالات آن را بیرون بکشید. سپس ضروری است که همچون مراحل قبل، آن را به صورت وارونه روی زمین قرار دهید. البته این بار باید یک حوله را زیر دستگاه قرار دهید؛ به طوری که حوله با سطح کیبورد در تماس باشد.

در این شرایط، جاذبه به یاری شما آمده و مایعات را از دستگاه خارج و جذب حوله می نماید. پس باید شکیبا باشید و لپ تاپ خود را 24 ساعت در همین شرایط قرار دهید.

ممکن است 24 ساعت صبر در این شرایط برای تان سخت باشد و قصد داشته باشید قبل از این زمان لپ تاپ را روشن کنید. با این حال باید دقت کنید که حتی حضور یک قطره مایع نیز می تواند باعث آسیب تماشا جدی لپ تاپ روشن تان گردد؛ چرا که نفوذ این قطره درون شاسی باعث اتصالی و یا سوختگی قطعات مختلف لپ تاپ خواهد شد.

دقت کنید که هیچ تضمینی نیست که این روش موثر واقع گردد. با این حال، برعکس کردن لپ تاپ و استفاده از یک حوله شاید تنها راه نجات لپ تاپ در شرایطی باشد که آب به درون کیبوردش نفوذ نموده است!

وقتی یک نوشیدنی شیرین روی کیبورد لپ تاپ می ریزد چه کنیم؟

اگر مایعی که روی لپ تاپ شما می ریزد حاوی قند باشد، اوضاع بسیار خراب خواهد شد! در این شرایط، تقریبا همیشه احتیاج به باز کردن لپ تاپ وجود دارد. با این حال ابعاد این قضیه به شدت ریختن و اندازه مایع ورودی به دستگاه بستگی خواهد داشت.

ظرافت بیشتر لپ تاپ ها در مقایسه با رایانه های شخصی ایجاب می نماید که در این شرایط به یک تعمیرکار مجاز مراجعه کنید؛ چرا که حتی در صورتی که اعتمادبنفس کافی داشته باشید و از سرهم بندی کامپیوتر هم سر در بیاورید، باز هم ممکن است به قطعات و ابزارهایی خاص احتیاج داشته باشید که تنها در اختیار تعمیرکاران است!

دقت کنید که وقتی بحث نوشیدنی هایی مثل نوشابه یا آبمیوه مطرح است، برترین روش تمیز کردن کیبورد لپ تاپ، پیشگیری است! با مراجعه به هر فروشگاه لوازم جانبی، می توانید پوسته ها و غلاف های ضدآب بسیاری در بازه های قیمتی مناسب پیدا کنید که در برابر نفوذ مایعات مقاوم هستند.

بنابراین در صورتی که تا کنون لایه محافظ کیبورد را برای لپ تاپ خود تهیه ننموده اید، بهتر است هرچه سریع تر اقدام به انجام این کار کنید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 2471

به "برترین روش تمیز کردن کلیدهای کیبورد لپ تاپ" امتیاز دهید

1 کاربر به "برترین روش تمیز کردن کلیدهای کیبورد لپ تاپ" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روش تمیز کردن کلیدهای کیبورد لپ تاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید