بهترین زمان مراجعه مبتلایان کرونا به پزشک

به گزارش تور چین ارزان، دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران معتقد است که مراجعه دیرهنگام مبتلایان به مراکز درمانی یکی از مهمترین دلایل افزایش تعداد بیماران بدحال در هنگام مراجعه به مراکز درمانی بوده و در این رابطه می گوید: بخشی از مبتلایان نیز به مراکز غیردولتی مراجعه می کنند و تا رسیدن به مراکز ارجاعی تخصصی درمانی کرونا مدت بیشتری زمان می برد.

بهترین زمان مراجعه مبتلایان کرونا به پزشک

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

وی طولانی شدن مدت اقامت بیماران در بیمارستان ها را از دیگر تبعات این مساله گفت و اضافه کرد: مدت اقامت بیماران در بیمارستان ها نسبت به پیک اول و دوم، حداقل بین 1 تا 2 روز افزایش داشته و طولانی تر شده است.

به گفته زالی، همچنین تعداد بیمارانی که از اورژانس مستقیماً وارد بخش مراقبت های ویژه می شوند، نسبت به دوره های قبل افزایش بیشتری داشته، به گونه ای که تقریبا حدود 20 تا 25 درصد مراجعین روزانه به مراکز درمانی استان تهران نیازمند دریافت خدمات مراقبت های ویژه در بدو امر هستند.

در این رابطه سوالی که مطرح می شود این است که بهترین زمان مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی و بیمارستان ها چه زمانی است؟

زالی در پاسخ به این سوال با تاکید بر اینکه افراد به محض آغاز علایم باید به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه کنند، گفت: متاسفانه بیماری کووید 19 بیماری بسیار پیچیده و فریبنده ای است، لذا پزشک باید در رابطه با سیر درمان بیماری، بستری و یا ادامه درمان در منزل تصمیم گیری کند.

وی با بیان اینکه علایم بیماری معمولا بین 3 تا 5 روز بعد از تماس با ویروس بروز پیدا می کند، گفت: آغاز علائم در ابتدا ممکن است خفیف باشد، ولی اگر بین بازه زمانی 5 تا 10 روز بعد از استقرار علائم بیماری تخفیف پیدا کرده، ثابت بماند و یا تشدید نشود، تقریبا می توان پیش بینی کرد که بعد از روز دهم امکان بدحال شدن بیمار خیلی غیراحتمال دارد.

زالی با بیان اینکه بر خلاف بیماری آنفولانزا که آغاز ناگهانی دارد، معمولا علایم کووید 19 به صورت تدریجی بروز می یابد، اظهار کرد: بیشتر علایم این بیماری از اوایل هفته دوم آغاز می شود و فرق آن با بیماری آنفولانزا نیز همین است، بنابراین اگر در آغاز هفته دوم علایم تشدید شده و افزایش سطح علائم بالینی به خصوص تنگی نفس و علائم تنفسی ایجاد شود، احتمال دارد که در هفته دوم شرایط بستری بیمار را تهدید کند.

این پزشک متخصص با تاکید بر اینکه توصیه اصلی ما این است که بیماران از همان ابتدا و با بروز اولین علایم به پزشک مراجعه کنند، گفت: بیماران با بروز هرگونه علائم بالینی جدید به پزشک مراجعه کنند و در این میان بهترین مکان برای مراجعه مراکز جامع سلامت است، چراکه در صورت مراجعه به این مراکز امکان تماس مستمر با بیمار فراهم می شود و مراقبین سلامت بیمار را مورد ارزیابی و پیگیری قرار می دهند و اگر احتمالا بیمار بدحال شود از طریق مراکز جامع سلامت امکان ارائه تخت و بستری برای بیمار فراهم می شود.

ضرورت ارزیابی و مانیتورینگ بیماران کرونا هر 48 ساعت یکبار

همچنین دکتر نادر توکلی - معاون درمان ستاد کرونای تهران در رابطه با مراجعه دیرهنگام برخی بیماران کرونایی و اثرگذاری آن در بدحالی و فرایند درمان مبتلایان گفت: توصیه ما این است که بیماران به محض بروز علایم به مراکز درمانی و پزشک معالج مراجعه کرده و در صورت عدم نیاز به بستری، حدبیشتر هر 48 ساعت یکبار شرایط خود را از طریق پزشک معالج پیگیری کنند، به عبارت دیگر ارزیابی روزانه شرایط بیمار در این بیماری اهمیت بالایی دارد و در صورت بروز هرگونه تغییر در شرایط بالینی باید مجددا به پزشک مراجعه شود.

وی تاکید کرد: شرایط و حدت بیماری باید توسط پزشک قضاوت شود و حتی اگر علایم خفیف است، ارزیابی و مانیتورینگ بیمار در فواصل 48 ساعته اهمیت زیادی دارد. به عبارت دیگر پزشک معالج بر اساس شرایط بیمار در مورد انجام تست، سی تی اسکن ریه، تجویز دارو و یا نیاز به بستری و یا ادامه درمان در منزل تصمیم می گیرد.

توصیه جدی مبنی بر مراجعه زودهنگام به پزشک

همچنین دکتر محمدرضا هاشمیان - فوق تخصص مراقبت های ویژه در بیمارستان مسیح دانشوری در رابطه با اهمیت زمان مراجعه بیماران به پزشک و مراکز درمانی، گفت: توصیه جدی این است که به محض آغاز علایم تنفسی به پزشک مراجعه کرده و به صورت جدی پیگیر شرایط خود باشید و به کوچکترین علایم تنفسی دقت کنید.

وی با تاکید بر اینکه سرفه و تنگی نفس اصلا شوخی بردار نیست، گفت: خیلی از بیمارانی که الان در بخش های ویژه بستری هستند با پای خودشان وارد بیمارستان شده اند و پیش از این نسبت به علایم خود بی توجهی کرده اند.

بیماران دارای مسائل زمینه ای نباید تا زمان بهبودی کامل رها شوند

هاشمیان با اشاره به اهمیت علایم تنفسی در بیماران دارای مسائل زمینه ای، اظهار کرد: این دسته از بیماران نباید تا زمان بهبودی کامل رها شوند، باید به طور مرتب تحت نظر بوده و شرایطشان پیگیری شود، چراکه درگیری ریوی در بیماران دارای مسائل زمینه ای و نقص ایمنی می تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین توصیه جدی این است که افراد به خصوص بیماران های ریسک و دارای بیماری زمینه ای، مسائل ریوی، کلیوی، فشار خون و دیابت، سالمندان و افراد چاق، با مشاهده کوچکترین علایم تنفسی سریع به پزشک مراجعه کرده و پیگیر شرایط خود باشند.

عدم اطلاع افراد از بیماری های زمینه ای خود؛ مشکل جدی کرونا

این عضو هیات علمی دانشگاه، مشکل جدی بعدی را عدم آگاهی افراد از شرایط جسمانی خود مطرح نمود و گفت: بسکمک از مبتلایان از بیماری های زمینه ای خود همچون فشار خون، دیابت و ... بی اطلاعند، این دسته از افراد با مشاهده درگیری ریوی پایین پس از سی تی اسکن به منزل رفته و خیلی پیگیر شرایط خود نیستند؛ در حالیکه درگیری ریوی در این افراد به سرعت افزایش یافته و زمانی متوجه می شوند که دیگر کار از کار گذشته، این مساله بخصوص در دوران کرونا مشهودتر شده و خیلی از بیماران پیش از مراجعه به بیمارستان از شرایط و بیماری های زمینه ای خود اطلاع ندارند، همین مساله اهمیت مراجعه به مراکز درمانی به محض آغاز علایم را دوچندان می کند.

مراجعه دیرهنگام به پزشک و بستری دیرهنگام از عوامل افزایش آمار فوتی ها

وی مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز درمانی در پیک سوم بیماری و گا ها و بستری دیرهنگام را مسئله ای جدی و یکی از عوامل افزایش آمار فوتی ها گفت و گفت: توصیه اکید ما این است که به خصوص افراد دارای بیماری زمینه ای به محض اطلاع از بیماری خود حتی اگر علایم تنفسی ندارند، حتما تحت نظر پزشک قرار گرفته و با دستور پزشک فرایند بیماری را طی کنند.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه با تاکید بر اینکه مبتلایان دارای بیماری زمینه ای باید سریعا سی تی اسکن انجام دهند، گفت: البته این مساله به این معنا نیست که هر بیمار بدون مشکل زمینه ای هم با کمترین علایم سی تی اسکن کند؛ چراکه همچنان 90 درصد مبتلایان با درمان های علامتی و استراحت در منزل خوب می شوند، ولی حتما باید پیگیر شرایط خود بوده و اصول قرنطینه خانگی را جدی و واقعی رعایت کنند؛ چراکه هم بیمار و هم ناقل هستند.

با مشاهده علایم هشدار کووید سریعا به پزشک مراجعه کنید

همچنین دکتر علیرضا فاطمی - متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش نیز پیش از این گفته بود:

کماکان تب، بدن درد، سردرد، سرفه و علایم گوارشی از اصلی ترین علایم این بیماری است. البته یکی از علایمی که از انتهای بهار شایع تر شد، اختلال در حس بویایی و چشایی مبتلایان است که به افتراق کرونا از سایر بیماری های تنفسی کمک زیادی می کند.

وی با بیان اینکه بیماران باید به محض آغاز علایم با پزشک مشورت کنند و در صورت بروز علایم هشدار باید سریعا و مجددا به پزشک مراجعه کنند، با اشاره به برخی از علایم هشدار کووید، مطرح نمود: ادامه تب تا بیش از 5 روز، بروز سرفه به صورت مستمر و مداوم و بروز تنگی نفس چه در حال استراحت و چه در هنگام فعالیت از مهمترین علایم هشدار این بیماری است که در این موارد توصیه نمی شود که فرد همچنان به خود درمانی و درمان های علامتی ادامه دهد.

وی با تاکید بر مراجعه سریع به پزشک در زمان بروز علایم هشدار، گفت: شاید پزشک بعد از بررسی و معاینه بیمار، همچنان به ادامه درمان قبلی و استراحت در منزل توصیه کند، ولی در این موارد حتما باید پزشک در مورد ادامه درمان در بیمارستان و یا منزل تصمیم گیری کند.

فاطمی در انتها یکی از چالش های بیماری کووید 19 را غیرقابل پیش بینی بودن فرایند و سیر بیماری در افراد دانست و گفت: معمولا علایم و آثار بیماری در هفته اول ناشی از تکثیر ویروس بوده و در هفته دوم علایم به دنبال پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن بروز می کند؛ لذا معمولا درمان بیمارانی که در هفته دوم بدحال می شوند، با چالش بیشتری روبرو است؛ چراکه پزشک علاوه بر ویروس باید با سیستم ایمنی بدن فرد هم جنگیده و واکنش های خیلی شدید آن را مهار کند، لذا توصیه اکید این است که در هر زمان و ساعتی چه در هفته و روز های اول و چه در هفته دوم، بیمار با مشاهده هر کدام از علایم هشدار یعنی تب بیش از چند روز، سرفه های مستمر و تنگی نفس، سریعا به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کند.

منبع: همگردی
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: chinaro.ir شناسه مطلب: 1603

به "بهترین زمان مراجعه مبتلایان کرونا به پزشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان مراجعه مبتلایان کرونا به پزشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید